fbpx
Таг: владина програма

таг: владина програма

АНАЛИЗА: Инвестициски пакет „тежок“ 3,3 милијарди евра – од каде ќе почне рестартирањето?

Одлив од 15 милиони евра на странските нето-инвестиции регистрираше официјалната статистика на Народната банка во вториот економски квартал. Се ситни и третото тримесечјe, a засега инвестициската активност е под „мраз“. Според економистите, оваа година, која изминува во знакот на ковид-19 кризата, но е и засенета од предвремените парламентарни избри, ќе се вброи во годините кои се сметаат за инвестициски...

Аерозагадувањето, климатските промени и обновливите извори највисоко на еколошката агенда на новата Влада

Интензивно зазеленување на земјата и промена на начините за загревање на институциите и домовите, како еден од најитните одговори на аерозагадувањето, потоа соодветен третман на отпадот како и нови транспортни политики со акцент на субвенции за еколошки возила и велосипеди, се главните еколошки определби на новата Влада во програмата за периодот од 2020 до 2024 година. Ќе се работи...

Владата ветува развој на МРТ во новиот мандат, ќе го дозволи ли тоа собранискиот состав?

Изборот на новиот состав на Програмскиот совет на Македонската радио-телевизија (МРТ) во Собранието на РСМ е една од главните точки кои ќе покажат дали власта предводена од СДСМ и опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ успеале да изградат консензус во однос на важните општествени прашања во новиот четиригодишен собраниски мандат. Мандатот на актуелните членови на Програмскиот совет на МРТ им истече во...

Изградбата на пруга до скопскиот аеродром вметната во владината програма за работа до 2024 година

Изградбата на новата пруга од Миладиновци од Меѓународниот аеродром Скопје влезе во Програмата за работа на Владата на Република Северна Македонија за периодот 2020-2024 година. Новата влада на премиерот Зоран Заев, која што беше изгласана вчера од Собранието, се обврза дека ќе го изгради железничкиот крак долг пет километри, со кој главниот град би добил аеродромски воз како најбрза...

АНАЛИЗА: Нова влада, старо-нови ветувања – време е задлабоки економски реформи!

Предвремено пензионирање, намалување или целосно укинување на персоналецот за одделни сектори, понизок ДДВ за занаетчиските производи и угостителите, повисока минимална плата, раст на најниската пензија –  новата Влада обелодени какви решенија и потези планира во економијата за следниот четиригодишен мандат. Дел од економистите што ги консултираше „Порталб.мк“ велат дека се работи за амбициозни планови за кои власта ќе треба...

Владата одвои 1,59 милиони евра за животна средина и борба против аерозагадувањето

На својата вчерашна 114. седница, Владата ја усвоила  предлог-програмата за инвестирање во животната средина за 2019 година. „Покрај програмата за инвестиции од 130,8 милијарди денари, за оваа програма обезбедени се 98 милиони денари (1,59 милиони евра). Дел ќе се наменат за поддршка на мерки и активности за намалување на загадување на воздухот со спроведување на постапка за јавна набавка. Останатиот...

Ахмети: Нема целата платформа да биде вклучена во владината програма

Декларацијата на албанските партии во Македонија нема да биде целосно имплементирана во новата програма на Владата од повеќе причини, кои се многу реални и искрени, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети во изјава дадена за неколку медиуми на албански јазик. Според Ахмети, најважно за Македонија е да стане членка на ЕУ и НАТО и да остане стабилна. - Што се однесува...

Алијанса за Албанците: Важно е да се спроведе волјата на мнозинството на електоратот

Важно е да се спроведе волјата на мнозинството на електоратот, кое јасно посочи дека постои интерес за суштински реформи и за нов пристап кон целосна рамноправност, социјален напредок и кон постигнување на стратешките цели, како што се интеграцијата во ЕУ и во НАТО, соопшти денеска Алијанса за Албанците. Од партијата не ја коментираа програмата што вчера ја презентираше СДСМ, но рекоа...

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија...