fbpx
Таг: Vladimir Peshevski

таг: Vladimir Peshevski

Судењето за „Траекторија“ продолжува на 4 септември

Со преслушување на уште 20-тина „бомби“, приложени како доказ, денеска се одржа уште едно рочиште од случајот „Траекторија“, односно за изградбата на автопатите Кичево -Охрид и Миладиновци -Штип со кинески кредити, во кој обвинети се екс премиерот Никола Груевски, поранешниот вице премиер Владимир Пешевски, екс министерот Миле Јанакиески и поранешниот директор на ЈП за државни патишта Љупчо Георгиевски. Следното рочиште...

Претходната власт плаќала три пати поскапо за авионски карти, хотели и ресторани

Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавните фунцкии, која владата ја промовираше вчера, покажува дека најголеми разлики во трошењето помеѓу сегашната и минатата власт има во авионските карти, хотелското сместување, но и кај трошењето во ресторани во странство. За шестмесечен период, министерствата предводени од минатата власт за овие ставки потрошила двојно, а некаде и тројно повеќе народни пари за...

Груевски, Јанакиески и Пешевски се изјаснија за невини во случајот „Траекторија“

Кривичниот суд го одби барањето на поранешниот премиер Никола Груевски „бомбите“ да не бидат докази во случајот со провизии од кинеските автопатишта со што започнаа воведните говори во случајот на СЈО „Траекторија“. Во судницата покрај Груевски присутни се и поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо...

Продолжува судењето на Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски за „Траекторија“

Во скопскиот Кривичен суд (Основен суд Скопје 1) денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот на СЈО „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Според обвинението на СЈО, тие во втората половина на 2012...

Судот ги одби барањата на адвокатите во „Траекторија“, тие поднесоа нови

Денешното рочиште за случајот „Траекторија“ мина главно во знакот на предлозите на адвокатите на обвинетите, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Пред почетокот на денешната главна расправа, судијата Горан Бошевски соопшти дека судот ги одбива како неосновани десетината предлози на адвокатите...

Груевски стаса на рочиштето за „Траекторија“ дури откако тоа се одложи

Откако судијата Горан Бошевски на самиот почеток го одложи за денеска закажаното рочиште за случајот „Траекторија“ а потоа замина и обвинетиот поранешен министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, во Основен суд Скопје 1 со задоцнување стаса и поранешниот премиер Никола Груевски. Судијата Бошевски даде два предлога за следното продолжение на судењето - 31 јануари и 14 февруари, но не...

Јанакиески и Пешевски пристигнаа во суд, се чека Груевски

Во Основен суд Скопје 1 пред малку пристигнаа поранешните министер и вицепремиер Миле Јанакиески и Владимир Пешевски, а се чека и Никола Груевски, пред да почне судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“, во кој се обвинети за злоупотреба на службената положба за незаконско склучување договори за изградба на автопатите Кичево - Охрид и Миладиновци - Штип. Притоа,...

Судењето за „Траекторија“ одложено за 26 декември поради „Шамарите во Центар“

Судијата Горан Бошевски по кратка работа на денешното рочиште од судењето за случајот на СЈО, „Траекторија“, го прекина рочиштето откако беа слушнати барањата на одбраната на обвинетите. Следното рочиште ќе се одржи на 26 овој месец, а денешното беше прекинато бидејќи во судницата во 11.30 часот треба да продолжи судењето за случајот „Шамари во Општина Центар“. Денеска адвокатите на одбраната...

Груевски и Јанакиески денеска на две судења

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ во заминување, Никола Груевски, и пораншниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска поголем дел од денот ќе го поминат во Основен суд Скопје 1, поради неколку судења. Во 9.45 часот почнува рочиштето за случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) наречен „Траекторија“, во кој освен двајцата обвинети се и поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски...

Одложено рочиштето за „Траекторија“ поради немање услови за снимање на судењето

Почетокот на судењето за случајот „Траекторија“ на СЈО, во кое обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешните министри Владимир Пешевски, Миле Јанакиески и ексдиректорот на Агенцијата на државни патишта, Љупчо Георгиевски, се одложи на барање на одбраната бидејќи во судницата не беа обезбедени услови за тонско и за визуелно снимање на рочиштето. Адвокатот Еленко Миланов во името на сите бранители...

Груевски, Јанакиески и Пешевски на суд на 6 декември за случајот „Траекторија“

Кривичниот суд на 6 декември го закажа првото рочиште за случајот „Траекторија“ на СЈО, во кој обвинети се експремиерот Никола Груевски и ексминистрите Миле Јанакиески и Владимир Пешевски, за злоупотреби при изградбата на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид. Во случајот „Траекторија“, обвинетите се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување и дека му нанеле штета на...

Судот ги одобри обвиненијата на СЈО и за случаите „Траекторија“ и „Тарифа“

Кривичниот суд во Скопје ги одобрил обвиненијата на Специјалното јавно обвинителство за случаите „Тарифа“ и за „Траекторија“. Како што дознаваме, Советите за оценка на обвинителните акти дале зелено светло овие два предмети да одат на судење. Тие сега треба да бидат распределени кај судии и да бидат закажани датумите за почеток на главната расправа. Во случајот „Траекторија“, кој се однесува на...

ВМРО-ДПМНЕ избра нов извршен комитет, осум високи функционери заминаа од врвот

ВМРО-ДПМНЕ синоќа избра нови 19 членови на извршниот комитет (ИК) на партијата, а меѓу нив повеќе не се осум од досегашните високи функционери, од кои повеќето се споменуваат во „бомбите“ што ги објави СДСМ. Во новиот ИК не се поранешните министри Владимир Пешевски, Емил Димитриев, Зоран Ставрески, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Кирил Миновски, како и блиските соработници на Никола Груевски,...

Пешевски и Латас остануваат без пасоши, Апелација досега ги одби сите жалби на СЈО

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, кој е обвинет во случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство, останува без пасош и со обврска еднаш неделно да се јавува во суд. Вака одлучил Апелацскиот суд Скопје по разгледувањето на жалбите на СЈО и на одбраната на Пешевски минатата недела. СЈО до Апелацискиот суд се жалеше на одлуката на Кривичниот совет на...

ВМРО-ДПМНЕ бара од судот да не подлегнува на притисоци и да ги врати одземените пасоши

Судот не смее да подлегне на политичките притисоци и на пропагандата што во континуитет ја врши Специјалното јавно обвинителство против ВМРО-ДПМНЕ и нејзиното раководство. Ова од пред Апелацискиот суд Скопје денеска го порача членот на извршниот комитет на партијата, Зоран Илиоски. Апелацискиот суд попладнево на јавна седница ги разгледува жалбите на одбраната на поранешниот вицепремиер, Владимир Пешевски, и поранешниот директор на Агенцијата...

И Канческа-Милевска и Пешевски останаа без пасоши, засега нема притвори

Кривичните совети на Основниот суд Скопје ги одбија како неосновани барањата на Специјалното јавно обвинителство да им биде одредена мерка притвор на поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска и на поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски. На Канческа-Милевска и на Пешевски, кои се обвинети во случаите „Тендери“ и „Траекторија“ на СЈО, судот наместо притвор им одредил мерки на претпазливост...

Реформите во енергетскиот сектор се важни за економскиот развој, оцени Пешевски

Реформите во енергетскиот сектор се еден од клучните фактори за економски пораст и за развој на земјата и на регионот, истакна заменик-претседателот на Владата, Владимир Пешевски, кој е домаќин на состанокот на министри за енергетика на земјите од Западен Балкан вклучени во Берлинскиот процес, а кој се организира во соработка со Европската комисија. - Имплементацијата на т.н. меки мерки кои произлегуваат од...

Вработените во „Југохром“ во вторник продолжуваат со блокади и со протести

Вработените во „Југохром“ во вторник од 11 до 13 часот ќе го блокираат автопатот Тетово - Скопје, кај наплатната рампа Желино. Блокадата, како што велат од синдикалната организација на фабриката, е поради неоправданото исклучување на печките во комбинатот. Од синдикатот на „Југохром“ велат дека во последните десет дена, оствариле средби со премиерот Емил Димитриев и со вицепремиерот Владимир Пешевски, кои...

ЗНМ: Пешевски покажува дека нема основно домашно воспитување

Здружението на новинарите на Македонија остро гo осудува недоличното однесување на потпретседателот на Владата, Владимир Пешевски, кој минаната недела по прес-конференцијата на која го претставувал извештајот „Дуинг бизнис“ за Македонија, навредувал новинарка од дневниот весник „Вест“ поради тоа што прашала дали Владата размислува да ја помести старосната граница за одење во пензија на 67 години. Од ЗНМ во реакцијата објаснуват дека...

Граѓанин доби тупаница в лице оти му забележа на Груевски за штетите од поплавите

Приврзаник на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и на вицепремиерот и министер за екононски прашања, Владимир Пешевски физички нападнал и удрил лице, кое му стави забалешка на поранешниот премиер околу санирањето на штетите од невремето. Настанот е снимен од екипата на бугарската телевизија „Нова“ во едно од местата погодени од поплавите. На снимката се гледа како тој првин го тегне момчето за...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...