fbpx
Таг: Владиир Путин

таг: Владиир Путин

Зеленски поднесе тужба против Русија во Хаг, одбива да преговара во Белорусија

Украина поднесе тужба против Русија пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, објави денеска на Твитер претседателот на Украина, Володимир Зеленски. „Русија мора да биде одговорна за манипулирање со приказната за геноцид со цел да се оправда агресијата. Бараме итна одлука на судот, кој и наложува на Русија веднаш да ги прекине воените дејствија и очекуваме судењето да започне следната...

Путин на Г20 во Кина со лидерите на Турција, Британија, Франција и на Германија

Рускиот претседател Владимир Путин ќе има серија билатерални средби со претставниците на европски и на други земји на маргините на самитот Г20 во кинескиот град Хангзоу. Советникот на Кремљ, Јури Ушаков, денеска соопшти дека Путин ќе одржи состанок со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на 3 септември, како дел од процесот за нормализација на односите меѓу двете земји, кој е во...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...