fbpx
Таг: владеење на право

таг: владеење на право

Гир со сериозни критики: Промените во Кривичниот законик можат да доведат до зголемување на неказнивоста

Амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир на денешниот настан на кој беше презентиран новиот проект на Европската Унија, излезе со сериозни критики за работата на институциите, особено во делот на владеењето на правото. „Ние сакаме земјата брзо да напредува во сферата на владеењето на правото, граѓаните имаат право да го бараат тоа и ЕК има право да го бара тоа од...

Грковска во посета на САД, се сретна со американскиот координатор за антикорупција

Глобалниот координатор за антикорупција на САД, Ричард Нефју, денеска на средба со заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, кажал дека е потребно промените да бидат видливи за граѓаните да го согледаат владеењето на правото и еднаквоста пред законот. Тој ги пофалил активностите и процесите кои кабинетот за политики за добро владеење ги...

ЕУ со „стапот“ по Орбан, препорачува замрзнување на фондови од 7,5 милијарди евра

Европската Комисија (ЕК) денеска препорача да не ѝ бидат исплатени на Унгарија 7,5 милијарди евра од фондовите на ЕУ поради загриженост за владеење на правото во земјата со која владее Виктор Орбан, пренесува Јуроњуз. Будимпешта имаше рок до 19 ноември да усвои 17 реформи за кои беше преговарано со извршната власт на ЕУ во текот на летото, со цел да...

(Не)ефективноста на ЕУ во поддршката за владеење на правото на Западниот Балкан

И самиот наслов „Поддршката на ЕУ за владеење на правото на Западниот Балкан: и покрај поддршката, опстојуваат темелните проблеми“ на неодамна објавениот специјален извештај на Судот на ревизори на ЕУ е индикативен за неговата содржина. Во овој Извештај Судот на ревизори на ЕУ ја оценувал ефективноста на поддршката на ЕУ за владеење на правото спроведена преку Инструментот ИПА II во...

Платформа за борба против корупцијата: Се поткопува владеењето на правото со законот „Бехтел-Енка“ да гради автопати

Со одлуката за носење на посебно скроен закон за изградба на автопатишта со стратешкиот партнер Бехтел и Енка, се поткопуваат темелите на владеењето на правото, реагираат од Платформата за борба против корупцијата која е составена од 17 членки – организации кои работат на теми од антикорупција, владеење на правото и добро управување. „Во состојба во која постојат веќе воспоставени начини како...

Темели: Политичките и економските критериуми целосно во преговорите со ЕУ

По минатото проширување (од 2004 и 2007 година) Европската унија почна постепено да ги вградува политичките критеируми во преговорите. Поглавјето 23 – Правосудство и темелни права е воведено во преговарачките рамки за Хрватска и Турција во 2005 година, за разлика од поглавјето 24, присутно и во минатото проширување. Пред неполни десетина години (за преговорите со Црна Гора и Србија)...

Фридом Хаус: Северна Македонија со 66 поени рангирана како делумно слободна земја

Во друштво со Албанија, Црна Гора, Србија и Унгарија, Северна Македонија во извештајот „Слободата во светот 2021“ на Фридом Хаус е рангирана во групата на делумно слободни земји. Со добиените 66 поени од можните 100 во 2021 година, земјава забележала мал напредок во однос на лани, кога Фридом Хаус политичките права и граѓанските слободи ги оценил со три поени...

Арсовска: Институциите в година да се посветат на владеење на правото и сузбивање на сивата економија

Во следната година државата треба да се стреми кон систем кој ќе гарантира сигурност и стабилност на работните места и на економијата, воопшто, а и важно е да се инсистира на овозможување на подобро деловно опкружување, каде секој ќе има еднаква шанса за успех и напредок, посочува во својата изјава претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССКМ),...

Осум години од петкратното убиство кај Смилковското езеро, сторителите сè уште непознати

Утрото на 12 април 2012 година беа убиени четворица млади момчиња и рибар кај Смилковското езеро, а по навршени осум години од убиството не успеавме да ги дознаеме одговорите на прашањата кои, како и зошто ги убија нив, пишува „Порталб.мк“. Филип Славковски, Александар Нацевски, Цветанчо Ацевски, Кире Трпковски и Борче Стевковски заминаа на другиот свет со мистеријата за извршителите на...

Хан: Сите членки на ЕУ да го почитуваат владеењето на правото во Македонија

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, на својот „Твитер“ профил индиректно го искоментира бегството на осудениот поранешен премиер, Никола Груевски, велејќи дека станува збор „за кредибилитетот на Европа“. „Силно владеење на правото е еден од фундаменталните критериуми за членство во Европската Унија. После години назадување, Македонија има добар напредок во оваа област, вклучувајќи го и кривичното право. Сите...

ЦЕА: Владеењето на правото треба да овозможи амбиент за економски раст

Македонија бележи назадување во владеењето на правото во последните години, но овие движења не се неочекувани, имајќи ја предвид долгата политичка криза која на површина го исфрли селективното спроведување на правото во подолг временски период, велат од Центарот за економски анализиа ЦЕА. Од таму додаваат дека владеењето на правото треба да овозможи амбиент за ефикасна пазарна економија, за економски раст и...

Бејли: Владеењето на правото и борбата против корупцијата се предуслов за влез во НАТО

Владеењето на правото и борбата против корупцијата се еден од главните предуслови за Македонија да стане развиена и просперитетна демократија и дел од евроатлантските структури, порача денеска од Тетово, американскиот амбасадор Џес Бејли, на предавање на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. - Постоењето на корупцијата ја намалува довербата од граѓаните за власта, ги прави институциите слаби и ранливи на...

Доделени грантови на 18 организации од шест земји во рамки на проектот „Актион СЕЕ“

Вкупно 18 граѓански организации од шест држави добија грантови за имплементација на проекти во времетраење до шест месеци. Организациите од Македонија, Србија, Албанија, Косово, Црна Гора и од Босна и Херцеговина, во наредниот период ќе адресираат горливи прашања од локален и од национален карактер за да се унапредат доброто владеење и владеењето на правото. Грантовите се наменети за локални граѓански...

Подобар пристап до финансии за домашните компании, побараа бизнисмените од Владата

Владата треба повеќе да се посвети кон преземање конкретни мерки насочени кон домашните производители, со што ќе се овозможи зголемување на домашната понуда, намалување на невработеноста и пораст на извозот. Ова денеска на прес-конференција го кажа претседателот на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ), Неби Хоџа. Од Комората денеска побараа да се подобри пристапот до финансии за домашните компании преку пониски каматни...

Пенс му пренел на Заев дека за САД е важно да се обезбеди владеење на правото

Премиерот Зоран Заев денеска во Подгорица имал средба со потпретседателот на САД, Мајк Пенс. Од Владата информираат дека американскиот потпретседател Пенс соопштил дека Македонија може да смета на поддршката од САД и изразил поддршка за политиките на Владата, како и на заложбите на Македонија за членство во НАТО. „Ставот на претседателот на САД, Доналд Трамп, е дека САД стојат зад Република Македонија...

Претседателите на стопанските комори од регионот се сретнаа со Тајани

Претседателите на стопанските комори на земјите од Западен Балкан, денеска во Подгорица се сретнаа со претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани. Состанокот, на кој присуствуваа и претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, и претседавачот на собранието на комората, Антони Пешев, се одржал во просториите на Стопанската комора на Црна Гора. „Констатирано е дека со донесувањето на повеќегодишниот акционен план за Регионалната...

Во Тирана се одржува Форум на граѓански здруженија од Западен Балкан

Форум на граѓански организации од Западен Балкан се одржува во Тирана од денеска до 28 април, пишува весникот на македонски јазик „Илинден“. Средбата е во функција на претстојниот Самиот за Западен Балкан, кој се планира да се одржи во јули во Трст. Целта  е да се предложат конструктивни и изводливи политики, кои поддржуваат реформски процеси во земјите на Западен Балкан на нивниот...

Бизнисмените со предлог-мерки за унапредување на бизнис-климата

Владеење на правото и елиминирање на митото и на корупцијата, квалитетна регулатива во чие подготвување активно ќе учествува и бизнис-заедницата, елиминирање на нелојалната конкуренција и изедначување на условите за работење на компаниите, зголемување на можностите за пристап до финансиски услуги и еднаков третман на домашните претприемачи и странските инвеститори, се дел од клучните препораки и предлог-мерки на домашните бизнисмени и...

Без одговорност и отчетност на институциите нема демократија и добро владеење

Отвореноста и одговорноста на институциите се клучни за демократизација на општеството - е заклучокот од финалната конференција во рамките на проектот „Актион СЕЕ Вишеград“ - Одговорност, технологија и мрежа на институционална отвореност во Југоисточна Европа, на тема „Патот кон добро владеење“, која се одржа денеска во организација на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“. Јацек Мултановски, амбасадорот на Полска во Македонија,...

Институциите затворени, а граѓаните отсечени од носењето одлуки

Има многу инструменти и механизми со кои граѓаните и граѓанските организации можат да учествуваат и преку кои можат да придонесат во доброто владеење, но не ги користат затоа што не знаат дека постојат, а и не им се дава доволно време да ги искористат. Ова е заклучокот од дискусијата и од работилницата за состојбата со доброто владеење и препораките...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...