fbpx
Таг: Влада на РСМ

таг: Влада на РСМ

Општините ќе ги делат субвенциите за инвертери во 10.000 домаќинства

Локалните самоуправи во Скопје, Тетово, Кичево и Битола ќе бидат задолжени за делењето на субвенциите за купување на инвертер клими во 10.000 домаќинства во земјава. Владата на вчерашната седница ги усвоила измените во Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 година, со која се издвоени 12 милиони евра за неколку намени, информираат од владината прес-служба. Наместо средствата да ги распределува...

Кафето и водата за администрацијата од 1 јануари без пластични чаши и шишиња

Државните институции, Владата, министерствата и останатите органи на управата од 1 јануари наредната година повеќе нема да набавуваат и користат производи за конзумирање кои се спакувани во пластична амбалажа за еднократна употреба. Оваа владина одлука ја повтори денеска на прес-конференција Насер Нуредини, министерот за животна средина, пред почетокот на презентацијата на новоизготвените закони за отпад за претставниците на локалната...

Ќе се прави анализа за предлогот на УНЕСКО за алтернативна рута за пругата кон Албанија

Владата на вчерашната седница го задолжи генералниот секретаријат во рок од 10 дена да објави постапка за јавна набавка за изработка на анализа на предлогот за алтернативна рута за пругата долж Коридорот 8, која што веќе ја предложи Реактивната мисија на УНЕСКО во 2017 година, информираат од владината прес - служба. УНЕСКО жестоко ја критикуваше постојната траса на железничкото поврзување...

Пругата кон Албанија ќе поскапи за 100 милиони евра ако се препроектира

Работната група за постапување по забелешките на УНЕСКО во моментов работи на предлог - решенија за железничкото поврзување меѓу Македонија и Албанија. Од владата за „Мета.мк“ информираат дека финалното решение околу трасата на пругата Кичево - Лин ќе биде усогласено со препораките на УНЕСКО. - Во предлог - решенијата се инкорпорирани еколошките мерки кои треба да се преземат и меѓународни...

Зголемување на платите во образованието за 10 отсто од април идната година

Владата на вчерашната седница ја усвои информацијата за покачување на платите за 10 отсто во основното, средното и високото образование и во науката, почнувајќи од исплата на платата за април 2020 година. Откако ќе биде постигната спогодбата со Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), вкупното зголемување на платите од април идната година ќе изнесува 20 отсто, информираат од...

Уште се чека на Законот за Водно: Како 30 дена станаа цела година

Помина повеќе од година дена откако Владата го задолжи Министерството за животна средина во рок од 30 дена да изготви предлог закон за Водно, а сè уште нема конкретна реализација на оваа Владина одлука. Донесувањето на ваков закон беше предвидено како своевидна компензација за одлуката гасоводната траса сепак да поминува низ парк-шумата, по повеќемесечните протести на еколошките здруженија за...

И по законскиот рок Владата без решение за Иловица

Вчера измина законскиот рок во која Владата требаше да се изјасни по жалбата на компанијата „Еуромакс Рисорсис“ по укинувањето на концесијата за рудникот Иловица. Компанијата, како концесионер на струмичкиот рудник за бакар и злато, на 25 јули упатил жалба на решението за одбивање на дозволата за Иловица  кое Владата го донесе на 4 јули  годинава откако било утврдено дека...

Заев на Денот на независноста: Успеавме да го фатиме, веројатно, последниот воз

На централната прослава на 28 години независност на Република Северна Македонија, која годинава беше организирана на поинаков начин, премиерот Зоран Заев од школката во Градскиот парк посочи дека „успеавме да го фатиме, веројатно, последниот воз што може да ја обезбеди нашата стабилна и просперитетна иднина“. Тој во својот говор рече дека „има некаква симболика“ во школката во паркот додавајќи дека...

Владата формираше тим за борба против криминалот и корупцијата, ќе го раководи Спасовски

Владата на денешната седница донесе одлука за формирање на оперативен тим за борба против криминалот и корупцијата, кој ќе биде составен од највисоките претставници на институциите од извршната власт. Со оперативниот тим ќе раководи заменик претседателот на владата и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски. Во оперативниот тим ќе членуваат министерката за правда Рената Дескоска, заменик министерот за внатрешни работи...

За Планот за чист воздух аплицирале 19 општини, допрва ќе се определува за кои проекти ќе одат парите

За учество во реализацијата на најавените мерки од програмата наречена План за чист воздух досега се пријавиле 19 општини од земјава, информираат од Владата. Осум месеци откако беше објавена како еден од стратешките приоритети на македонската Влада, Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 година за спроведување на мерки за намалување на аерозагадувањето и намалување на високите концентрации на ПМ10-честички...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...