fbpx
Таг: влада Договор

таг: влада Договор

„Дрекселмаер“ со Владата потпиша договор за нов инвестициски циклус вреден 16 милиони евра

Договор за државна помош за новиот инвестициски циклус на германската автомобилска компанија „Дрекселмаер“, која работи во Кавадарци од 2012 година, денеска во Владата поттпишаа вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и управителите на компанијата, Лукас Муехрингер и Јосеф Oтто Ерих Кауфман. Вредноста на новите инвестиции изнесува 16 милиони евра и со нив се предвидува отворање на над 1.000 нови вработни...

Распределбата на судиите е „државен удар на ранетиот ѕвер“, смета Арифи

Најопасна од сите видови власт е власта во заминување, вели Беса Арифи, вонреден професор на Универзитетот на Југоисточна Европа, во колумна со наслов „Државниот удар на ранетиот ѕвер“ за „Нова ТВ“. За Арифи не постои друг начин на толкување на чистката што в.д. претседателката на Основен суд Скопје 1 ја направи преку последната прераспределба на судиите во овој суд. Таков напад...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...