fbpx
Таг: Високо образование

таг: Високо образование

МОН со повик до студентите да учествуваат во екстерната евалуација на универзитетите во земјава

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека со Агенцијата за квалитет во високото образование ги вклучуваат студентите во процесот на евалуација на високообразовните институции и студиски програми во Република Северна Македонија. За таа цел, објавен е конкурс за пријавување на заинтересираните студенти за учество во оваа постапка. Условите кои треба да ги исполнува секој апликант вклучуваат – студентот да е...

Само две жени во земјава ја извршувале функцијата ректор на државните универзитети

УКИМ
Разочарувачки се податоците од истражувањето на Порталб.мк за застапеноста на жените ректори на државните универзитети во Северна Македонија. Имено, од вкупно 53 ректори на јавните универзитети, само две биле жени. Невладините и експертите алармираат, а државните органи се правдаат. Во земјава само универзитетите „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) и „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) имале жена за ректор. Радмила Кипријанова во...

АНКЕТА: Универзитетски професори условуваат студенти со книги, студентите не пријавуваат

Повеќе од 30 отсто од студентите досега се соочиле со условувања од страна на нивните професори да купат книги и учебници за да добијат потпис за редовност или можност за полагање на испит, покажа анкетата што за „Мета.мк“ ја спроведе Инстаграм профилот „Студентарија“. Случајот со професорката на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер, која студентите ја обвинија...

Во земјава студираат вкупно 51.510 студенти, речиси 60 отсто се жени [инфографик]

ФИНКИ
Вкупно 51.510 студенти се запишале на високите стручни школи и факултетите во Република Северна Македонија во академската 2021/2022 година, што претставува зголемување за 1,2 отсто во однос на академската 2020/2021 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Меѓу запишаните студенти преовладуваат жените, па бројот на запишани студентки изнесува 29.823, односно речиси 58 отсто од вкупниот број запишани студенти. И годинава...

Синдикалците од УКИМ бараат средба во Владата за да договорат повисоки плати

УКИМ
Претставниците на Сојузот на синдикати на најстариот универзитет во државата „Св. Кирил и Методиј“, бараат средба со владини претставници, за да се обезбеди како што велат, достоинствена плата за вработените на универзитетот. Во соопштение потпишано од претседателот на Сојузот, проф. д-р Ангел Ристов, стои дека синдикалците се надеваат дека Владата ќе покаже разбирање како и за другите дејности во...

Вработени на УКИМ нa мирен протест побараа повисоки плати

УКИМ
Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска пред Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ одржа мирен протест изразувајќи незадоволство од, како што велат, влошената материјална положба на вработените. Претседателот на Сојузот на синдикати, проф. д-р Ангел Ристов кажа дека никогаш во историјата на УКИМ состојбата на вработените на Универзитетот не била како денес. „Бевме трпеливи и имавме...

Нов пад на УКИМ на листата на 2.000 најдобри универзитети во светот

Економски факултет УКИМ
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) се најде на 1.964-то место на листата на 2.000 најдобри универзитети во светот за академската 2022/23 година, што секоја година ја издава Центарот за рангирање на светски универзитети (CWUR). УКИМ забележа пад од дваесет места во однос на минатата година, кога се најде на 1.944-то место и пад од 47 места во споредба со...

Тркалезна маса за дигитализација на високото образование: скап процес, а скромен буџет

Младинскиот образовен форум (МОФ) денеска организираше тркалезна маса на тема „Дигитализација на високото образование – предизвици и можности“ каде беа презентирани клучните наоди и препораки од истоимениот документ за јавна политика, а беше презентирана и дигиталната алатка развиена од студентки за време на студентскиот хакатон. Документот за јавни политики на МОФ е изработен во рамки на проектот „Студентска акција за...

МОФ утре ќе го презентира документот „Дигитализација во високото образование“

Младинскиот образовен форум (МОФ) утре со почеток во 12 часот ќе одржи тркалезна маса на тема „Дигитализација во високото образование – можности и предизвици“. На настанот ќе се презентира документот за јавни политики, како и дигиталната алатка на победничкиот тим на хакатонот што се одржа во рамките на проектот. Покрај презентацијата на документот и дигиталната алатка, ќе се одржи и...

Студентски хакатон за изработка на предлози и идеи за дигитализација на услугите во високото образование

Младинскиот образовен форум (МОФ) организира студентски хакатон за изработување решенија, предлози и идеи кои ќе придонесат кон дигитализација на услугите во рамки на високото образование. Хакатонот ќе се одржи од 25 до 27 февруари, а како што соопштија од МОФ, предност ќе се даде на студенти што студираат на факултети од областа на техничките и информатичките науки. Учеството на дипломирани...

Образованието во РСМ наместо напредок бележи назадување, забелешки има и од ЕУ

Северна Македонија има постигнато ограничен напредок во областа на образованието, земјата ги нема спроведено повеќето препораки на Европската комисија до 2020 година. Додека од Министерството за образование и наука (МОН) велат дека иницирале многу реформи, експертите предупредуваат дека образованието кај нас е запоставено многу. Потребни се итни реформи во основното образование, треба многу да се работи на условите во...

Авганистан ги отвори универзитетите, жените ќе смеат да одат на факултет

Во средата на 2-ри февруари, за прв пат по преземањето на власта во Авганистан од страна на Талибанците и по шестмесечниот период на запирање на целиот едукативен систем во земјата, се отворија вратите на универзитетите и за машките и за женските студенти. Талибанските власти сеуште немаат официјална одлука за тоа на кој начин ќе се одвива наставата, но според она...

ДЕБАТА: Проблемот со корупцијата во високото образование потекнува од недостатокот на истражувања за неа

Денеска се одржа првата од серијата онлајн тематски дебати за подигање на свеста за важноста од етичко однесување и за достапните алатки за спречување и пријавување на корупција на тема „Интегритет во високото образование - Поттикнување на борбата против корупцијата“ организирана од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Дебатата беше модерирана од страна на Билјана Ивановска, претседателка на ДКСК, а...

Вистиномер: Стоилковски со право укажува на прекршување на Законот за високо образование

Изјавата на портпаролот Стоилковски е поткрепена со посочување на конкретен член од Законот за високо образование, во кое се наведува неспојливоста на функцијата декан со политичка функција, заради што неговото изнесено тврдење го оценуваме како вистина, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, на прес конференција, поврзана со изборот на новите партиски тела на СДСМ,...

Субвенциониран оброк и покачени стипендии за студентите, незадоволен академски кадар на факултетите – високото образование во 2021

Студентски дом Гоце Делчев
Во годината што измина, и која повторно ја одбележа ковид-кризата, беа донесени неколку нови мерки за финансиска поддршка и помош на студентите. Исплатата на средствата наиде на неколку проблеми, исто како и дигитализацијата на процесот на аплицирање. Студентите во 2021 година добија покачени стипендии и субвенции за здрави оброци, а побараа неколку нови мерки и поддршка од низа институции. Академскиот...

Незадоволен академски кадар, несоодветни услови за работа – главни проблеми во високото образование

Податоците од споредбата на различните сегменти од образовниот процес, пред и во услови на пандемија, покажуваат значителен пад на квалитетот на наставата во речиси сите аспекти во услови на пандемија. Да се преземат сите расположливи мерки за враќање на состојбите кои значат реализирање на настава со физичко присуство, а доколку одредени факултети бараат да продолжат да работат онлајн, да се...

Најголем предизвик за студентите е да останат во сопствената земја откако ќе дипломираат

Студентски дом Гоце Делчев
Дигитализација на универзитетите, поголема поддршка и помош од државата, квалитетна практична настава, иновативен пристап од професорите и поголем буџет за високото образование, бараат студентите во земјава. Нивните барања ги упатуваат на Меѓународниот ден на студентите, 17 ноември. Овој датум ја одбележува годишнината од нацистичкиот упад на Универзитетот во Прага во 1939 година, кога биле убиени осуммина студенти и еден професор,...

Пандемијата ги истакна проблемите и потребата од функционална дигитализација во високото образование

Празни амфитеатри, празни студентски домови, пандемијата ги испразни местата каде што студентите од цела држава живееја, учеа и се дружеа. Предавањата и испитите цела измината година се одвиваа од дома, а новите услови за студирање дополнително ги истакнаа проблемите со кои студентите се соочуваа и пред појавата на вирусот ковид-19. Уште на почетокот на пандемијата, универзитетски професор и социолог Илија...

Интервју на Порталб со студентката Сара Мустафи: Ќе се вратам во Македонија ако созреат условите

Незадоволството од образовниот систем, недовербата во институциите на земјата и многу други негативни појави ја натерале студентката Сара Мустафи да ја напушти земјава за да студира во странство. Таа планира да ги заврши сите студии во странство и потоа, во зависност од околностите, да се врати во Северна Македонија. А, во моментов, 5.704 студенти од РСМ студираат во странство,...

Коалиција Маргини и Мрежата за заштита од дискриминација поднесоа тужба за дискриминација во учебник за високо образование

Коалиција „Маргини“ заедно со Мрежата за заштита од дискриминација поднесоа тужба за утврдување на дискриминација во учебникот „Основи на персонологија 2“, што се користи во наставната програма на Филозофскиот Факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. „Обвинување на жените за зголемениот број на разводи, осуда на прекинувањето на бременост и квалификување на истополовите партнерства како забеганост, се само...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...