fbpx
Таг: високи температури

таг: високи температури

Скопски „Водовод“ со апел водата во најтоплите денови да се користи внимателно

Да се избегнува непотребно трошење на водата за полевање на бавчи и ниви, што предизвикува нестабилност во водоснабдувањето во високите зони на градот. Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ – Скопје апелира до граѓаните рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со екстремно високи температури. „Врз основа на податоците на Управата за хидрометеоролошки работи од каде се најавуваат високи...

Прекршочна од Ѓорѓиевски за Комунална, тие тврдат дека чистат

Во главниот град, во текот на летото кое е во полн ек, многу локации се полни со смет. Јавното претпријатие Комунална хигиена не успева да го исчисти, што го прави проблемот со ѓубрето уште поголем и со кој надлежните веќе подолг период потешко се справуваат. Проблемот за ѓубрето повторно го актуелизираше Орце Ѓорѓиевски, градоначалникот на општина Кисела Вода, кој денеска,...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат: основните училишта да продолжат да ја реализираат наставата со скратени наставни часови, притоа внимавајќи да се запази суштината на наставната материја која се изучува; училниците и другите простории кои се...

Повеќе од 50 луѓе во Индија починале од топлотен удар во изминатите три дена

Повеќе од 50 луѓе во Индија починале од топлотен удар во изминатите три дена, како последица на екстремните температури кои зафаќаат региони во земјата, пренесува Би-би-си. Во Индија моментално се одржуваат парламентарните избори, кои траат повеќе од четириесет денови. Некои од починатите биле лица кои работеле на избирачките места, вклучително и чувари и лица одговорни за хигиена. Федералното Министерство за здравство...

Ја живееме најтоплата година во историјата: климатските промени го менуваат целиот систем

Октомври го достигна „најтоплиот рекорд“, односно на глобално ниво бил за 1,7 Целзиусови степени потопол од генералниот просек за овој месец. Ова е петти месец годинава кој глобално гледано е потопол во однос на истите месеци во минатото, по што речиси е сигурно дека 2023 ќе биде најтоплата година во историјата. „Ваквото уривање рекорди е шокантно“, изјавува за Асошиејтед Прес...

Топлотниот бран во Европа не би се случил ако не беа климатските промени

Климатските промени влијаат на појавата на топлотни бранови, кои последниот месец ја зафатија Европа, Северна Америка и Кина, пишуваат во својот нов извештај, од од Светската временска атрибуција, која претставува соработка на меѓународни климатолози. Во анализата се посочува дека без влијанието на климатските промени, топлотниот бран во Европа и Северна Америка би бил „речиси невозможен“. Во Кина, пак, климатските промени...

Инспекторите на терен: И покрај забраната, работници над 60 години асфалтираат улица во Кисела Вода

Ненајавена посета на две градилишта во општина Кисела Вода денеска имале министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска и директорката на Државниот инспекторат за труд, Весна Томовска, заедно со тим инспектори. Целта на нивното излегување на терен за време на забраната за работа на отворено била да увидат дали се почитуваат мерките поради портокаловата фаза. Како што информираа од...

Пијте вода и туширајте се пред спиење, ИЈЗ со препораки за топлите ноќи

Испијте најмалку една чаша вода пред спиење и чувајте во ваша близина вода во текот на ноќта, а за спиење изберете широка и памучна облека. Ова се дел од препораките за граѓаните што денеска ги објави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заради жешкото време и високите температури. „Во жешките ноќи, нашето тело станува тешко да го најде топлинскиот баланс и...

Суровоста на климатските промени: oд невреме и поплави до екстремни горештини [инфографик]

Обилни дождови, невреме и поплави, за само седум дена подоцна да биде прогласена портокалова фаза на високи температури. Две временски екстреми за многу краток период ја погодија Северна Македонија летово, што, според експертите, укажува на тоа дека и земјава го чувствува разорното влијание од климатските промени. Прогнозите за иднината на македонското поднебје се зачестени топлотни бранови и намалени ледени...

Грција се соочува со најтоплиот јулски викенд во последните 50 години

Грција се соочува со најтоплиот јулски викенд во последните 50 години, велат синоптичарите, додека во земјата беснеат голем број шумски пожари, пишува Гардијан.  Продолжениот топлотен бран се очекува да трае до следната недела. Министерствата издадоа апел и совети до луѓето да работат од дома, каде што е тоа можно, и да не излегуваат непотребно. Поради исклучително високите температури и клучните...

ОН: Топлотните бранови се новото нормално – САД и Кина надминаа 50 степени Целзиусови

Екстремните температури што ја зафатија земјината топка неделава, се новото нормално во светот загреан од климатските промени, соопшти метеоролошката агенција на Обединетите нации. Во делови од САД и Кина температурите во неделата надминаа 50 степени Целзиусови, пренесува Би-би-си. Светската метеоролошка организација предупреди дека топлотниот бран во Европа може да продолжи и во август. Милиони луѓе ширум светот се под мерки и...

Хронично болните нема да бидат ослободени од работа поради топлотниот бран, можат да земат боледување

Засега Министерството за здравство нема да предложи хронично болните лица да бидат ослободени од работните обврски, поради топлотниот бран што ја зафати Европа, но и светот. Од Министерството за здравство за Мета.мк велат дека на последната владина седница, завчера, биле усвоени сетот препораки за заштита на граѓаните од енормно високите температури и портокаловата фаза во која се наоѓа земјава, но...

Продолжува портокаловата фаза – од денеска забрана за движење во шумите и заштитените подрачја

Портокаловата фаза во којашто се наоѓа земјава продолжува и денеска и се очекува да трае во следите десетина дена. Оваа информација ја соопштија вчеравечер од Владата, по одржаната седница на која била разгледана Информацијата од Министерството за здравство за високите температури што се очекува да продолжат и деновиве. Портокалова фаза летово за првпат беше прогласена од четвртокот, кога стапија на...

Турција со пеколни температури – жителите и туристите бегаат по околните острови [фото-вест]

Турција, исто како и многу делови од светот се бори со последиците од климатските промени, со оглед на тоа што и таму се засилува жешкиот топлотен бран. Редакцијата на Мета.мк пренесува дел од атмосферата во Истанбул, каде што голем број жители и туристи деновиве се упатуваат на разладување кон околните острови, чекајќи ред за траект. Канцеларијата на гувернерот на Истанбул...

Синоптичарите меѓу најранливите од високите температури – речиси половина се ослободени од работа

Речиси 50 отсто од синоптичарите вработени во Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) од вчера се ослободени од работа, откако на сила стапија мерките и препораките за заштита од високите температури. Тоа е така зато што имаат над 60 години и спаѓаат во најранливите групи население, кои, заедно со бремените жени, се ослободени од работните обврски бидејќи земјава ја зафатија...

Најжешкиот јуни: глобалната површинска температура за еден степен повисока од просекот во 20 век

Планетатa Земја тукушто го претрпе најжешкиот јуни, откако се мерат глобалните температури. Светската глобална површинска температура била за 1,05 степени Целзиусови повисока од просекот во 20. век. Ова е првпат оваа бројка, на месечно ниво, да е повисока за еден степен Целзиусов, известуваат од американската Национална океанска и атмосферска администрација. Месецот што измина бил за 0,13 степени потопол од претходниот...

Метео-aларм: Владата со сет препораки за очекуваните високи температури во земјава

На денешната седница Владата усвои сет препораки за очекуваните високи температури кои се очекува да ја зафатат земјата во следните денови. Од утре, согласно Акцискиот план на Министерството за здравство за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението почнуваат да важат следните препораки: Ослободување од работни обврски на најранливите групи население (бремените жени и лица на возраст...

Понеделникот бил најтопол ден во светот откако се вршат мерења на температурите

Просечната температура во светот во понеделникот, на 3 јули, достигна ново највисоко дневно ниво – за првпат над 17 Целзиусови степени. Според научниците, завчерашните мерења достигнале највисоко ниво од кој било инструментален запис што датира од крајот на 19 век, пренесува Би-би-си. Високите горештини се должат на комбинацијата на временскиот настан Ел Нињо и тековните емисии на јаглерод диоксид, додаваат научниците....

Високите температури се ризик за труење со храна, внимавајте што јадете и од каде купувате

Во лето, кога дневните температури се високи, мора да се внимава на безбедноста на храната што се консумира. Топлото време ги зголемува ризиците од појава на труење со храна, а за да се спречи тоа, неопходно е да се направи правилен избор при нејзина набавка, да се обезбеди соодветен транспорт и услови за чување. Како што за Мета.мк потенцираат од...

Со недели доцни скијачката сезона поради топлото време, туристичките центри низ земјава во була

„Многу топол ноември“ и „екстремно топол декември“ е главната констатација на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) во изработените месечни извештаи за временската состојба во Македонија за последните два месеци од 2022 година. На скијачките центри во земјава снег немаше паднато до 9 јануари, додека почетокот на скијањето доцни со недели и се очекува да започне дури претстојниве денови, односно...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...