fbpx
Таг: вирус

таг: вирус

Филипче: Есента носи ризици вирусот покажа дека е непредвидлив, да бидеме уште повнимателни

Министерот за здравство Венко Филипче во видео-обраќање истакна дека светската здравствена криза предизвикана од Ковид-19 е најголемата во последните 100 години. Истовреме, потсети тој, поминаа шест месеци откога се регистрира првиот случај во нашата земја. „Со почитување на мерките за заштита на сопственото здравје, освен што се штитите себеси и своите блиски, давате личен придонес во напорите на здравствените работници...

Истиномер: Никој ништо не знае вистински за корона вирусот, ама сите мудруваат

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Теории на заговор се шират и преку јавниот радиодифузер во Црна Гора

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Уметниците-активисти со акција на скопскиот плоштад: „Држете растојание“ (галерија)

„Држете растојание, избегнувајте гужви, избегнувајте ракување, сведете ги контактите на минмум, заштитете се себеси и другите од невољата која нè снајде сите со пандемијата на Ковид-19,“ порачуваат уметниците со акцијата „Држете растојание“ и уметничката инсталација која денеска беше поставена на скопскиот плоштад. Уметниците-активисти со акцијата на најексплицитен начин сакаат да ги потсетат граѓаните да ги почитуваат препораките и да се...

ЈСП почнува вонредна дезинфекција на автобусите и жичницата

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“, соопшти дека денеска почнува со дополнителна (вонредна) дезинфекција на автобусите и минибусите во јавниот превоз, како и на кабините на жичницата на Водно. „Секој автобус по завршување на смената и утврдената рута, ќе биде дезинфициран со соодветно средство на база на алкохол и Дезинтал 10%, односно со распрскување ќе се третира внатрешноста на автобусот, а рачно...

„Дипфејк“-от и манипулаците преку Интернет се следните предизвици за демократиите

„Дипфејк“ (Deepfake) е новата верзија на „фејк њуз“ (FakeNews) или лажните вести. Речникот на Макмилан терминот „дипфејк“ го дефинира како аудио и видео на една личност, манипулирано за да изгледа и звучи како вистинска личност, велејќи нешто што таа личност не го кажала никогаш. Изразот „дипфејк“ е изведен од комбинацијата на два збора, deep (длабок, длабока) и fake (лажен/а,...

Корона – теории од пензиониран епидемиолог се шират во српски и босански медиуми

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Засега не се регистрирани лица заразени со корона вирусот во нашата земја

Во земјава засега нема регистрирано ниту еден случај на лице заразено со корона вирусот, а државните власти прават напори за максимална контрола на лицата кои патувале во Кина и пристигнуваат на скопскиот аеродром. Министерот за здравство, Венко Филипче, денес го посети медицинскиот тим на Меѓународниот аеродром Скопје, кој со употреба на термална камера успешно ја спроведува постапката за идентификација...

Бројката на починати од коронавирусот се искачи на 106, инфекцијата бргу се шири

Досега 106 луѓе починале од последиците предизвикани од коронавирусот, а бројот на новоинфицирани се зголемува секој ден. Во Кина вчера имало 4.515 инфицирани, што е блиску до двојно повеќе од претходниот ден, кога имало 2.835, јавуваат светските новински агенции. Во жртвите на коронавирусот е вброен и првиот случај во Пекинг и уште 24 смртни случаи за едно деноноќие во провинцијата...

Во Грција сезонава 25 жртви на вирусот Западен Нил што го пренесуваат комарци

Дури 25 лица во Грција починале од вирусот Западен Нил од јуни до вчера, покажува најновиот неделен извештај на Националната здравствена организација на Грција (ЕОДИ). Овој вирус го пренесуваат комарци, а најмногу тигрестиот комарец. До вчера, здравствените работници утврдиле 195 случаи на заразени од Западен Нил. Од нив кај 121 пациент се појавиле заболувања на централниот нервен систем, како енцефалитис...

За една недела регистрирани 2.246 заболени од грип

Во текот на изминатата недела (од 4 февруари до 10 февруари), во Македонија се регистрирани 2.246 заболени од грип, што е зголемување за 80 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 1.252 заболени од грип, се наведува во извештајот, што на својата веб-страница го објави Институтот за јавно здравје. Бројот на регистрирани заболени изминатата недела е помал за...

Во Србија 29 луѓе починале од вирусот Западен Нил

Од почетокот на сезоната на комарците, од 1 мај, о соседна Србија до вчера биле регистрирани 286 случаи на заболени од вирусот Западен Нил, а 29 починале од последиците, соопшти Институтот за јавно здравје на Србија „Др. Милан Јовановиќ - Батут“. Најголемиот број заболени се регистрирани околу Белград и на територијата на Војводина. До 6 септември, на Косово биле регистрирани три...

ВМРО-ДПМНЕ: Две лица починаа поради негрижата на владата на Заев

За неполни два месеци владата на Зоран Заев дозволи две лица да починат поради нивната негрижа, обвини денеска опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Заев и Таравари не се потрудија ниту да обезбедат реагенси за дијагноза на болеста, ниту обезбедија карантин, но затоа дозволија уште неколку лица да се заразат. Владата на СДС единствено се залагаше оваа вест да не стигне до македонската јавност,...

Тодоров и ВМРО-ДПМНЕ го урнисаа здравствениот систем, велат од СДСМ

ВМРО-ДПМНЕ преку нејзиниот министер Никола Тодоров го урниса здравствениот систем и газеше врз достоинството на лекарите и на пациентите, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од владејачката партија велат дека водејќи се исклучиво „од коруптивни и од бизнис-интереси и за криминални тендери“, ВМРО-ДПМНЕ и Тодоров здравствениот систем на Македонија го направиле еден од најлошите и најсмртоносните во Европа. „Надлежните институции...

Таравари: Пациентите се во добра здравствена состојба, ситуацијата со вирусот е под контрола

Министерот за здравство, Арбен Таравари, потврди дека двајцата пациенти што починаа на Клиниката за инфективни болести, биле жртви на вирусот хантаан, односно корејска хеморагиска треска, како што претходно објави „Мета“. Тој додаде дека се шпекулација информациите за уште еден починат и дека ситуацијата е под контрола. Таравари информираше дека седумте пациенти од Гостивар кои биле во контакт со веќе починатите лица се хоспитализирани...

Прв случај на западнонилска треска во Грција по две години

Грчкиот центар за контрола и за превенција на болести соопшти дека во Грција е потврден првиот случај на човек заразен со вирусот на западнонилската треска. Во минатата година и во 2015 година во Грција немало случаи на заболени луѓе. Станува збор за лице кое живее во земјоделската област Арголида, на Пелопонез. Од Центарот за контрола и превенција соопштија дека не е можно...

Во Индија откриени три случаи на Зика

Во Индија пријавени се три случаи на вирусот Зика, вклучувајќи и две трудни жени, кои и покрај вирусот родиле здрави деца. Од Министерството за здравство соопштуваат дека тројцата пациенти се закрепнати и дека нема потреба за паника. Од таму додаваат дека тројцата пациенти го добиле вирусот во државата затоа што не патувале надвор од земјата. Вирусот го шират комарци познати како комарци...

Вирусот „вонакрај“ можеби е дело на Северна Кореја

Компании за компјутерска безбедност велат оти постојат знаци дека Северна Кореја може да е поврзана со глобалниот кибер-напад преку вирусот „вонакрај“ (WannaCry), кој зарази неколку стотици илјади компјутери во повеќе од 150 земји. Според првичните заклучоци за изворот на масовниот хакерски напад со вирусот што ги заклучува документите и бара да се плати откуп за да ги отклучи, има многу...

Вирусот „вонакрај“ заразил повеќе од 200.000 компјутери во 150 земји

Масовниот кибер-напад во петокот со компјутерскиот вирус „wannacry“ (вонакрај) погодил 200.000 жртви во 150 земји, вели шефот на Еуропол, Рон Вејнрајт за „Би-би-си“. Тој вели дека нападот бил многу голем, како и дека утре наутро може да има и нови напади. Вирусот е од категоријата „рансомвер“, што значи дека ги заклучува сите документи на заразените компјутери и ако корисникот сака...

Вирусот „вонакрај“ направи хаос

Корпорацијата „Мајкрософт“ објави закрпи за оперативните системи „windows XP“, „wIndows 8“ и „windows server 2003“, чија поддршка е прекината, за да овозможи подобра заштита од вирусот, поточно малверот „wannacry“, кој втор ден напаѓа компјутери во светот. Инаку, еден британски експерт за компјутерска безбедност претпладнево објави дека го нашол „прекинувачот“ со кој се прекинува ширењето на оваа злобна компјутерска програма. - Британската...

Згурата од Топилницата во Велес прво ќе се дроби и меле, па ќе се извезува

Згурата од Топилницата во Велес прво ќе се дроби и меле, па потоа ќе се извезува. Концесионерот Кепс Монт Груп вели оти набавува нова технологија за дополнителна подготовка на...