fbpx
Таг: виртуелна реалност

таг: виртуелна реалност

„Епл“ и „Мета“ влегуваат во ера на длабока филозофска конкуренција, вели Закерберг

Технолошките компании „Мета“ (поранешен „Фејсбук“) и „Епл“ влегуваат во период на многу длабока, филозофска конкуренција, која ќе ја дефинира иднината на Интернетот. Ова го вели извршниот директор на „Мета“, Марк Закерберг, во разговор кој го објави „Д Врџ“, а го пренесе „Арс Техника“. И „Епл“ и „Мета“ во следната деценија планираат да инвестираат многу во „измешаната“ реалност, но имаат дијаметрално...

Средношколци од пет училишта за прв пат ќе учат преку VR технологија

Учениците од пет средни електротехнички училишта ќе можат да се транспортираат во дигитален фабрички погон и да стекнуваат вештини за заштита при работа, движење во простории каде има опасен напон, работа со алати и инструменти, идентификување дефекти во електропростор и нивно отстранување преку апликација за виртуелна реалност во наставата. „Лабораторија за стекнување на вештини преку Виртуелна Реалност“ е проект кој...

Метаверзум платформа во која се креираат дизајнерски прачиња облека е најкористена социјална мрежа во Јужна Кореја

Иако во повеќето земји од светот и кај поголемиот дел од популацијата се актуелни социјалните мрежи како Инстаграм, Твитер, Тик Ток, постои голема група на млади луѓе кои најмногу користат платформи дел од метаврзумот каде што може да се проверува и негува аватарот на корисникот. Аватар или дигитална мини пресликана фигура на човекот кој е корисник на платформата е алатка...

Компанијата „Мета“ лансираше своја социјална платформа во виртуелна реалност

Компанијата Мета (Meta) го објави својот социјален простор во виртуелна реалност (ВР), платформа наречена „Horizon Worlds“. Ова е прво големо лансирање на ваква платформа откако Фејсбук се преименува во Мета и ги најави своите планови за изградба на метаверзум, пренесе „Би-би-си“. Апликацијата „Horizon Worlds“ им овозможува на корисниците да градат свои мини-игри и активности врз платформата на Мета, слично како...

Во пет стручни училишта преку VR апликација ќе се симулираат работни процеси

Центарот за социјални иновации БЛИНК 42-21 ја промовираше новата VR апликација за стекнување на работни вештини во електроиндустријата, на глобалниот настан XR EXPO, кој е во организација на меѓународниот тренинг центар ITCILO на Обединетите Нации. „VR апликацијата ќе овозможи 3Д симулација на работните процеси, во пет средни стручни училишта во Македонија. На овој начин, учениците ќе стекнат практични вештини и...

Фејсбук ќе ангажира 10.000 лица во Европа за изградба на својот „метаверзум“

Фејсбук планира да ангажира 10.000 луѓе во Европската Унија кои треба да работат на развивање на таканаречениот „метаверзум“, јави „Би-би-си“. Метаверзумот на Фејсбук е онлајн простор каде луѓето ќе можат да работат, комуницираат и играат игри во виртуелна средина, со користење на слушалки за виртуелна реалност. Неговата изградба е еден од најголемите приоритети на технолошката компанија. „Метаверзумот има потенцијал да помогне...

Фејсбук ќе потроши 50 милиони долари во изградба на „метаверзумот“, се откажа од „Instagram Kids“

Фејсбук објави фонд од 50 милиони американски долари, за кој вели дека ќе му помогне да го развие својот „метаверзум“ поодговорно. Според информациите, средствата од овој фонд во наредните две години ќе бидат инвестирани во програми и надворешни истражувања. Својот „метаверзум“, Фејсбук го опишува како „следната компјутерска платформа“, а компанијата вели дека ќе работи со креаторите на политики, истражувачите и...

Фејсбук го претстави својот нов голем проект – виртуелни онлајн состаноци со колеги аватари

Фејсбук ја претстави својата нова апликација за виртуелна реалност „Horizon Workrooms“ која е изградена околу нивните сетови за виртуелна реалност „Oculus Quest 2“. Апликацијата во основа ќе реплицира виртуелни состаноци во конференциска сала со колеги кои се претставени како аватари. Отворената бета верзија на апликацијата е достапна за преземање на „Oculus Quest 2“ во оние земји каде Quest 2 се...

Фејсбук се подготвува за иднината во „метауниверзумот“, спој на реалноста и виртуелноста

Компанијата Фејсбук го подготвува продукцискиот тим што ќе работи на „метауниверзум“, дигитален свет каде што ќе се спојат реалноста со виртуелноста во визија за научна фантастика која што веќе се користи во видео игрите, пишува „Јуроњуз“.  „Можете да размислите за „метауниверзумот“ како олицетворен интернет, каде наместо да гледате само содржина – вие сте во неа“, изјави извршниот директор Марк Закерберг...

„Фејсбук“ се сели во виртуелната реалност

Социјалната мрежа „Фејсбук“ се сели во виртуелната реалност. Ваквите информации почнаа минатата година откако „Фејбук“ го купи „Окулус рифт“, а сега пристигнува и првата потврда. Еден од челниците на „Фејсбук“, Крис Кокс, објави дека компанијата работи на апликација со која социјалната мрежа ќе се постави во виртуелната реалност. Според информациите од Кокс, корисниците ќе можат да „шетаат низ профили“ или...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...