fbpx
Таг: Викторија Николова

таг: Викторија Николова

Три години затвор и три години забрана за возење доби возачот што ја прегази Викторија кај „Сити мол“

Три години затвор и три години забрана за возење доби возачот Јордан Ѓоргиев кој на 20 јануари со БМВ џип ја прегази 24-годишната Викторија Николова од Радовиш кај „Сити мол“. Судот образложи дека висината на казната за тешки дела во сообраќајот е помала од законски предвидениот минимум од 4 години за ова дело, затоа што се земени предвид и олеснителните...

Протест против сообраќајното насилство: „Отворете ги очите и белите линии на пешачкиот премин нека бидат аларм дека овде минува живот“

Со слоганот „Стоп за сообраќајното насилство“, роднините, пријателите и познаниците на трагично загинатата Викторија Николова од Радовиш, со транспаренти и облечени во црни маици на кои беше отпечатена фотографија на загинатата 24 годишната девојка одржаа протест на крстосницата пред Сити Мол. „ Да не бидете како нас, празна гора без дрвја, отворете ги очите и белите линии на пешачкиот премин...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...