fbpx
Таг: Viktor Orban

таг: Viktor Orban

Вистиномер: Орбан не одбил 7 милијарди евра од ЕУ

Најголемата манипулација во оваа објава е дека унгарскиот премиер одбил над 7 милијарди евра од ЕУ, помош за справување со последиците од пандемијата. Орбан не ги одбил парите од ЕУ. Станува збор за еден вид казна од ЕУ за Унгарија, а поради непочитување на владеењето на правото, правилата и вредностите на ЕУ. Официјални изјави и податоци од двете страни –...

Изборната „честитка“ до Орбан

Минатата година, Европската унија, со посебна Регулатива, го воведе механизмот за условеност. Иако се водеше во рамките на пакетот „Нова генерација ЕУ“ за санирање на последиците од Ковид-19, тој се однесува на сите средства на Буџетот на ЕУ. Беше предмет на тежок компромис меѓу државите членки, особено имајќи го предвид противењето на Унгарија и Полска, на чии влади им...

Словенечкото претседателство со ЕУ – внимателност и контроверзи

Започнува словенечкото претседателство со Европската унија – веќе второ на оваа земја откако стана членка на Унијата. Со оглед на тоа што се работи за држава од регионот со која сме имале заедничка историја, во други услови би имале големи очекувања од овие шест месеци. Меѓутоа, низата на неуспеси да се отворат преговорите со Македонија нѐ поучува да бидеме повоздржани...

Европскиот суд го поништи Законот за високо образование во Унгарија

Европскиот суд во Луксембург го прогласи за ништовен Законот за високо образование со кој се регулира работата на странските факултети во Унгарија. Судот утврдил дека унгарскиот закон ги крши договорите на Европската унија и повелбата на унијата за темелни права, како и одредбите на Светската трговска организација. Во 2017 година унгарскиот парламент донесе закон кој пропишува дека издавањето факултетски дипломи...

Како парите од Орбановите пријатели преку Словенија влегоа во македонски проопозициски медиуми

Најмалку четири милиони евра што Унгарците ги платиле од август 2018 година за финансирање медиуми од „кругот на партијата СДС“ во Словенија и политичко-разузнавачките операции за поткопување на зачленувањето на Северна Македонија во НАТО, во Словенија влегле преку сметки и компании што луѓе од најтесниот круг околу унгарскиот премиер Виктор Орбан ги отвориле во Лондон, пишува словенечкиот центар за...

Со написи стари една година се помага ширењето дезинформации во Грција, Словенија и Македонија

Минатиот месец се појави нов тренд на ширење дезинформации на интернет сферата во Македонија: социјалните медиуми беа преплавени со линкови до написи стари една година промовирани преку реклами на Фејсбук и десничарски Фејсбук групи. Дел од овие написи првично биле објавени истиот месец, но пред една година. Ова може да упатува на обид да се доведат во заблуда читателите, кои...

Мицкоски се сретна со Орбан во Будимпешта, за Груевски ниту збор

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение информираше дека претседателот на партијата, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски во Будимпешта се сретнале со унгарскиот премиер Виктор Обран. Но, во соопштението за јавност, кое патем не е објавено на нивната веб-страница, нема детали околу тоа дали Мицкоски се сретнал и со почесниот претседател на партијата, осудениот поранешен премиер Никола Груевски, кој се...

Мицкоски на средба со Орбан во Будимпешта, нема информации за средба со почесниот претседател Груевски

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ информираат дека претседателот на партијата Христијан Мицкоски утре ќе има средба со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан. Меѓутоа оттаму не додаваат дали Мицкоски ќе се сретне и со почесниот претседател на партијата, Никола Груевски, кој како бегалец од правадата ужива азил токму во Унгарија. Во краткото партиско соопштение до медиумите, кое патем не е објавено на веб-страницата...

„Политика“: Груевски ги раскарува Америка и Русија

Додека официјално се тврди дека избеганиот поранешен македонски премиер Никола Груевски е во Будимпешта, во некои написи се шпекулира и дека отпатувал во Русија или во Турција, пишува денеска српскиот провладин дневен весник „Политика“. Во написот се потенцира дека и Русија и Турција одржуваат дипломатски односи со Скопје, но се судираат околу прозападната политика што ја спроведува премиерот Зоран...

Протести во Будимпешта – повеќе од илјада демонстранти се собраа близу руската амбасада

Повеќе од илјада луѓе се собраа вчера близу амбасадата на Русија во Будимпешта, продолжувајќи ги протестите против, како што велат, засиленото руско влијание врз Унгарија во последните неколку години и против авторитарната политика на премиерот Виктор Орбан, известуваат унгарски медиуми. Намерата на демонстрантите беше протестот да се одржи пред руската амбасада, но полицијата го забрани тоа. Писателот и филозоф Андраш Лањи,...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...