fbpx
Таг: Виена

таг: Виена

„Во потрага по хуманоста“ на Аи Веивеи во „Албертина Модерна“ музејот во Виена

Во музејот „Албертина Модерна“ во Виена на 16 март се отвори најсеопфатната ретроспективна изложба на познатиот кинески уметник и дисидент Аи Веивеи организирана досега. Изложбата „In Search of Humanity“ (Во потрага по хуманоста) ги носи на едно место неговите уметнички дела што се наоѓаат во различни колекции, заедно со неговите документарни филмови, и тоа во периодот кога Европа се...

Заев од Виена побара политичките гласови за европските вредности да бидат погласни

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на покана на австрискиот канцелар Себастијан Курц. На конференцијата за новинарите, премиерот Заев информираше дека во македонско-бугарскиот пријателски дијалог, е направен голем европски исчекор и изрази силно уверување дека низ овој процес, наскоро, Западен Балкан на Европа ќе и донесе нова...

Димитров на Самитот за Западен Балкан во Виена: Крајно време е за добри вести и прогрес по европскиот пат за целиот регион​ 

На покана на австриската министерка Каролине Едштадлер, денеска во Виена заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров учествуваше на Самитот за Западен Балкан, на ниво на министри за европски прашања, како надополнување на пленарната сесија на шефовите на влади организирана од австрискиот канцелар Себастијан Курц. Тематскиот панел беше фокусиран на размена на мислења за процесот на проширување...

Премиерот Заев ќе учествува на Самит на Западен Балкан во Виена

Премиерот Зоран Заев денеска ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Виена, информираат од Влада, Премиерот Заев, придружуван и од заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, ќе има и билатерална средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц, кој е иницијатор и домаќин на Самитот.

Во Виена има 28 соларни електрани во сопственост на граѓаните кои со ваучери учествуваат во финасирање

Во март годинава во виенскиот регион Донауштад во работа е пуштена најголемата соларна електрана во Австрија. Постројката има моќност од 11,45 мегавати и се протега на површина од 12,5 хектари, приближно колку 15 фудбалски игралишта. Годишно ќе произведува над 12 гигавати електрична енергија, а повеќе од 25.000 соларни панели ќе придонесат за намалување на емисиите на јаглерод диоксид во...

Меѓународниот центар во Виена ќе ја реупотребува топлината од клима уредите за греење на 2.400 домаќинства

Топлината што при ладење ја испуштаат во воздухот клима уредите во винескиот меѓународен центар (VIC), во идинина ќе се испраќа на локалната топлинска мрежа и ќе опслужува околу 2.400 домаќинства. Овој меѓународен центар е голем комплекс во 22. градски реон, отворен во 1979 година, и во него се лоцирани бројни канцеларии на меѓународни организации, меѓу кои е и седиштето...

Три лица со македонско државјанство на списокот на австриската полиција за нападот во Виена

До Министерството за внатрешни работи (МВР) од австриската полиција, преку Европол, денеска било доставено барање за соработка и информации околу терористичкиот напад кој се случи синоќа во Виена, информираат од МВР. „Од списокот на австриската полиција, кој е доставен до повеќе полиции, меѓу кои и нашата, утврдено е дека три лица покрај австриското имаат и државјанство на Република Северна Македонија,...

Терористички напад во Виена – 4 загинати, 17 повредени, полицијата трага по еден од напаѓачите

Најмалку 4 лица загинаа, а 17 се повредени во терористичкиот напад што вчера вечер се случи во Виена. Еден од напаѓачите е убиен од австриската полиција, додека останатите тројца биле случајни минувачи во Виена. Пукањето се случило на шест различни локации во центарот на главниот град, јавува Би-би-си. Австриската полиција трага по барем еден од напаѓачите, додека министерот за внатрешни...

Анализа на ЦБРE : Виена најбрзо ќе ја стабилизира економијата после пандемијата со ковид-19

Градовите ширум светот на различен начин ги адаптираа своите економии на кризата предизвикана од пандемијата со корона вирусот. Таа предизвика неочекуван пад на економските и на социјалните активности, од коишто пазарите на државите во светот сè уште закрепнуваат. Според анализите на најголемите советодавни компании за промет со недвижности на светот - ЦБРЕ, економското стабилизирање во Виена се очекува да следи...

Австрија од четврток ги забранува сите летови од Виена и Салцбург кон Македонија и 9 други земји

Министерството за здравство на Австрија ја прошири листата на земји од кои е забрането да пристигнуваат летови на австриските аеродроми. Од четврток, 16 јули, Австрија ги стопира сите летови од и кон сите земји од Западен Балкан, вклучувајќи ја и Македонија, а на листата се вклучени и Бугарија, Романија, Молдавија и Египет. На проширената листа од 18 земји веќе...

„Економист“: Виена е најдобриот град за живеење во светот

Главниот град на Австрија, Виена, е најдобар за живот, покажа анализата на „Економист интелиџенс јунит“ (дел од групацијата „Економист“). Ова е првпат европски град да биде на врвот на оваа листа, на која седум години по ред „владееше“ Мелбурн. За листата од 140 градови во светот биле анализирани повеќе фактори, како политичката и социјалната стабилност, стапката на криминал, образованието и здравствената...

Заев на трибина во Виена утре ќе зборува за напредокот на Македонија

Македонскиот премиер Зоран Заев утре во Виена ќе зборува и ќе одговара на прашања за напредокот и перспективите на Македонија и на Западен Балкан, на трибина организирана од Австрискиот институт за надворешни работи (ОИПП), во соработка со Европскиот фонд за Балканот (ЕФБ) и Советодавната група за политики „Балкан во Европа“. На настанот „Кон заедничка европска иднина за Југоисточна Европа: Македонскиот...

За 50 милиони евра биле купени 15 амбасади и конзулати на лоши локации

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи, Виктор Димовски на денешната прес-конференција обелодени дека во текот на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, биле направени огромни злоупотреби при купување и реконструкции на објекти за амбасади, конзулати и резиденци во Виена, Прага, Будимпешта, Љубљана и Истанбул. Тоа е утврдено со  увид во документацијата за купување на објектите за дипломатско-конзуларни претставништва, како и директен увид...

Димитров и Коѕијас ги завршиле разговорите со работна вечера

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Виена четири часа разговараа за решение на спорот за името, а средбата ја завршиле со работна вечера. По средбата, шефовите на дипломатии на двете земји не дадоа изјави за медиумите. Посредникот во преговорите Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на ОН рече дека имало интензивна...

Заев очекува исчекор од денешните преговори за спорот за името во Виена

Во Виена очекувам можност за исчекор во процесот на преговорите за спорот за името, одговори на новинарско прашање премиерот Зоран Заев, на денешната прес-конференција во владата на која се презентираа мерките од оперативниот план за вработување. Тој додаде дека креативноста на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕиас има поддршка од него, од грчкиот премиер Алексис Ципрас како...

Димитров, Коѕиас и Нимиц за пет дена на нова средба во Виена?

Медијаторот Метју Нимиц и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, наредната недела на 25 април ќе одржат нова средба во Виена, објавија грчките медиуми, пренесува МИА. На оваа средба, според грчките медиуми, ќе се направат напори да се надминат разликите од средбата во Охрид. За десетина дена по оваа, најверојатно ќе следува уште...

Груевски негира дека од Виена дал налог за упад во Собранието

По одложувањето на расправата за случајот „Титаник“ во Кривичниот суд, поранешниот премиер Никола Груевски рече дека „интензивниот распоред на судења за случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е одраз на силен притисок, за да се дефокусира јавноста од актуелните теми во државата како што е спорот за името.“ - Како што можевте и денеска да видите, денеска се чувствуваше  притисокот којшто...

Димитров: Нашата платформа се разликува од грчката, нема поместување од минатата средба

Одговарајќи на новинарски прашања, министерот Никола Димитров не сакаше да коментира за точките на грчката нацрт-платформа за решавање на спорот, а за македонската платформа рече дека се разликува од грчката. - Грчката нацрт сподогоба е предмет на анализа во овој период, не знам колку ќе биде корисно да коментирам за содржината. Имаме и наша нацрт-спогодба за која не зборувавме оти,...

МНР за средбата во Виена: Продолжуваат напорите за наоѓање решение

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, известувајќи за денешната средба на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц со министрите за надворешни работи на  Македонија и Грција. Средбата се одржа во канцеларијата на ОН во Виена. „По конструктивната средба која е дел од напорите за...

Тевдовски: Од 2019 година ќе почнеме со среднорочно буџетирање

Од 2019 година сакаме да почнеме со среднорочно буџетирање, да излеземе од рамките во кои се планира само тековната фискална година и да имаме план за следните три или четири години, најавил денеска министерот за финансии Драган Тевдовски во своето обраќање на главниот панел на конференцијата „Јуромани“, најголемата конференција од областа на финансиите во Централна и Источна Европа, која...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...