fbpx
Таг: вежби

таг: вежби

НАТО започнува големи воени вежби во Северна Европа

НАТО започнува големи воени вежби во Северна Европа, објави „Гардијан“. Вежбите започнуваат денеска и ќе траат речиси две недели, а целта е одбрана на својата новопроширена нордиска територија. Повеќе од 20.000 војници од 14 земји ќе учествуваат во вежбите предводени од Норвешка, во северните региони на Финска, Норвешка и Шведска, со учество на Финска како членка на НАТО за прв...

Македонските институции со естонска помош се борат против сајбер нападите

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска заедно со e-Governance Академијата од Естонија организираше вежба за проверка на нашите капацитети за управување со кризи поврзани со сајбер напади, информираат од владината прес-служба. „Ова е вежба која ќе ни помогне на сите да ја унапредиме свесноста за потребата на воспоставување на систем кој ќе ја подигне сајбер безбедноста...

Полициски час утре и в понеделник, пензиите ќе се исплаќаат од среда

Покрај стандарниот полициски час, од 19 часот вечерва, до 5 часот утре, Владата наложи и долг полициски час што ќе почне утре во 11 часот (претпладне) и ќе трае до 5 часот во вторник. На својата 56-та седница вчера, Владата ја изменила и одлуката за карантин за македонските граѓани што се враќаат од странство, па ако тие приложат ПЦР тест...

Најголемата воена вежба во земјава ќе ја видат во осум градови

Осум градови во земјава ќе видат дел од војниците и опремата кои ќе учествуваат во досега најголемата и најсложената воена вежба во Македонија, „Одлучен удар“, која од денеска до 9 јули ќе се одржи на воениот полигон Криволак. На вежбата ќе учествуваат 2.600 војници од АРМ и од САД и стотина нивни колеги од Албанија, Бугарија, Црна Гора и...

Иванов – Бејли: Потребен е нов импулс за членството на Македонија во НАТО

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска во „Вила Билјана“ во Охрид имал средба со амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, на која истакнал оти очекува дека ќе продолжи американската поддршка и ангажман околу членството на Македонија во Европската Унија и во НАТО. „Македонскиот претседател истакна дека е неопходно да се создаде нов поттик и дополнителен импулс за членството на...

МВР ги разреши актерите од провокацијата кај амбасадата на САД и од случајот „Трезор“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, разреши 11 раководители во повеќе сектори на МВР. Високи извори од МВР за „Мета“ потврдуваат дека некои од нив се разрешени поради инцидентот со вежбата на „алфите“ во близина на Амбасадата на САД во Скопје и поради истрагата на Специјалното јавно обвинителство „Трезор“. Помеѓу разрешените е и Небојша Стајковиќ, за кој медиумите објавија дека е еден...

Воени вежби на Русија и на Кина во Јужно Кинеско Море

Кина и Русија денеска ќе почнат воени вежби во Јужно Кинеско Море, соопшти министерството за одбрана на Кина. Станува збор за демонстрирање сила откако меѓународниот суд во Хаг пред два месеци заклучи дека Кина нема широки територијални права во таа област. Портпаролот на кинеската морнарица, Лијанг Јанг, изјави дека во вежбите ќе учествуваат бродови, подморница, авиони, хеликоптери, морнарички корпус и друга...

„Анаконда 16“, најголема воена вежба на НАТО во Полска

НАТО ја почна својата најголема воена вежба во Полска, во која ќе учествуваат војници од 19 земји членки на тој воен сојуз и уште од пет држави партнери. Досега најобемните воени вежби во Полска почнаа во моментот кога земјите од Централна и од Источна Европа бараат цврсти безбедносни гаранции поради загриженоста од експлицитните акции на Русија. Истовремено, рускиот министер за надворешни работи,...

Денеска се одбележува Светскиот ден на прва помош

Црвениот крст на град Скопје и општинските организации на Црвениот крст, денеска го одбележуваат Светскиот ден на првата помош во соработка и со поддршка од СВР Скопје. По тој повод ќе организираат показна вежба за правилно укажување прва помош на неколку локации во Скопје, односно пред ТЦ „Бисер“, ТЦ „Сити мол“, Порта „Македонија“ и спроти ТЦ „Мавровка“. Ќе бидат симулирани...

Воени вежби на НАТО во балтичките земји и во Полска

Во балтичките земји и во Полска почнаа воените вежби на НАТО предводени од САД, чија цел е да се смират соседите на Русија кои беа вознемирени поради тензиите околу Украина. Повеќе од 6.000 војници од 13 земји-членки на НАТО учествуваат во воени вежби во Естонија, Летонија, Литванија и во Полска, сите членки на ЕУ и на НАТО. - Ова се едни...

Три илјади американски војници ќе одат на вежби во балтичките земји

Околу 3.000 американски војници, припадници на трета пешадиска дивизија, следната недела ќе бидат испратени во Естонија, Латвија и во Литванија за да учествуваат во воени вежби со воените сили на балтичките земји. Тоа е дел од американските тековни воени прегрупирања за поддршка на сојузниците на НАТО, кои се загрижени за „ескалацијата на руската агресија“. Според зборовите на полковникот на американската армија,...

Град Скопје е подготвен да се справи со невремето

Штабот за заштита и за спасување на Град Скопје денеска изведе техничко-показна вежба, на кејот на реката Вардар, кај паркот во Аеродром, на која беа демонстрирани техники за справување со последиците од влошени временски услови во градска средина. Градот Скопје денеска соопшти дека заедно со штабот за заштита и спасување се подготвени да се справат со невремето што се најавува дека...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...