fbpx
Таг: Вевчани

таг: Вевчани

Вевчани отсечено од светот

Со снежна покривка повисока од 45 сантиметри, Вевчани изгледа импресивно, како во снежна бајка - со амбиентот, особено по текот на познатите вевчански извори, ама убавината им создаде и проблеми на жителите од ова место. Од вчера, по 14 часот, нема електрична струја. Општината со 2.500 жители беше комплетно отсечена од цивилизацијата. Фабриките, дуќаните и училиштата престанаа да работат. Настава нема ниту денеска, иако...

Академијата за убави уметности во Вевчани со седум одделенија

Академијата за убави уметности од Вевчани, промовирана ова лето, ќе реализира низа значајни проекти со кои се потврдат и афирмираат творечки зафати – од една, како и многудеценискиот богат духовен живот на вевчанци и вевчанска гордост – од друга страна. Тие се потврда за делата на вевчанските неимари и градители, кои на овие балкански простори и пошироко и во...

Вевчани – Меѓународен конкурс за карикатура

Во пресрет на традиционалната манифестација Вевчански василичарски карневал, во ова питорескно место под падините на Јабланица, а по повод 30-годишнината од одржувањето на Меѓународната културно-научна манифестација „Печалбарски денови“, распишан е Меѓународен конкурс за карикатура на тема „Поплава, поплава...“ Во организацијата е вклучено и Вевчанското културно лето „ВЕВКУЛ 2015“. Право на учество на конкурсот имаат сите што цртаат карикатури и имаат смисла...

Жељко Јоксимовиќ и Зоран Милески и официјално нови кумови на Водици – 2015 во Охрид

Здружението на граѓани „Богојавление“, денеска и официјално ги избра новите кумови за манифестацијата Водици – 2015, во Охрид. Како што претходно веќе беше неофицијално објавено, тоа се балканската музичка ѕвезда Жељко Јоксимовиќ и бизнисменот Зоран Милески. Еден од кумовите, скопскиот бизнисмен Милески, кој четирипати досега аплицирал за кумство, искажа благодарност за укажаната чест, додека Жељко Јоксимовиќ ќе се обрати до...

Атрактивна програма на Вевчански карневал – 2015

Познатиот Вевчански васлиличарски карневал, догодина донесува атрактивна програма и првпат досега ќе биде дел од заедничката манифестација „Богојавление – Водосвет“. Градоначалникот на Вевчани, Цветомир Угриноски, вели дека веќе се потпишани договорите со главните изведувачи и дека се прецизира целокупната програма за претстојното карневалско издание. - На 12 јануари ќе настапат „Суперхикс“ и „Прљаво казалиште“, а следниот ден публиката ќе ги проследи концертите...

(ФОТОГРАФИИ) Вевчани – село со богат градски живот

Актери од селото театарската претстава „Печалбари“ ја играле меѓу двете светски војни
Многувековна културна традиција стои зад населбата Вевчани која, со околу 3.500 жители, денес е една од најмалите, а најафирмираните општини во земјата. За познатиот Вевчански василичарски карневал велат дека е со традиција подолга од еден милениум. Основно училиште на мајчин македонски јазик имаат уште од 1835 година (од годинава тамошните деца први во Македонија  учат на тач-табли), библиотеката е најстара во регионот,...

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...