fbpx
Таг: Верушевски

таг: Верушевски

Совет на обвинители: Јанева не може да биде надлежна за „Маѓар телеком“

Советот на јавни обвинители ги доставил до Основниот суд Скопје одлуките по барањето на специјалната обвинителка, Катица Јанева, за преземање на предметите „Маѓар телеком“, „Верушевски“, „Шпион“, „Поткуп“ и „Надеж“ во своја надлежност, соопшти денеска Кривичниот суд. Како што информираат оттаму, Советот одлучил дека за предметите не може да ги преземе СЈО и дека за нив се надлежни Основното јавно...

Верушевски повторно на распит во Обвинителството

Првоосомничениот во аферата „Пуч“, Зоран Верушевски, попладнево бил на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал, пренесе „Прес 24“. Тој кај обвинителите се задржал повеќе од еден час, а му биле предочени дел од доказите до кои дошла истрагата. Не е познато дали Верушевски овојпат дал исказ и своја одбрана. Ова не е првпат тој од истражниот затвор да биде пренесен во...

Верушевски доби уште 30 дена притвор

Ексразузнавачот Зоран Верушевски доби нови 30 дена притвор. Судија во претходна постапка му го определил притворот за делата шпионажа и насилство спрема највисоките државни органи. Одлуката доаѓа по изминувањето на првите 30 дена, кои Верушевски ги издржа во притвор откако беше приведен кон крајот на минатиот месец, под сомнеж за нелегално поседување оружје. Зоран Верушевски е првоосомничен во случајот „Пуч“, заедно со неговата...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...