fbpx
Таг: верски празник

таг: верски празник

Десетици граѓани утринава го одбележаа празникот Водици во црквата Рожденство на Богородица (галерија)

Иако поради пандемијата со ковид-19 нема традиционално одбележување на верскиот празник Богојавление Водици со фрлање на крст во реката Вардар, сепак утринава десетици граѓани се собраа во црквата на Рождеството на Богородица во Скопје. Со заштитни маски, но без дистанца граѓаните, едни до други стојеа додека поглаварот на Македонската Православна Црква, г.г Стефан ја одржуваше литургијата. Дел од присутните ги вадеа...

Пендаровски: Овој празник да ни биде духовна поткрепа за да истраеме во солидарноста и трпението

По повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, претседателот на државата, Стево Пендаровски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан. „Годинава, за жал, Богојавление - Водици го празнуваме во несекојдневни околности предизвикани од пандемијата на ковид-19, која ги загрози нашите животи, здравје, благосостојба, но...

Автобусите на ЈСП за Водици ќе сообраќаат по неделен возен ред

Утре, вторник (19.01.2021 год), поради верскиот празник Богојавление (Водици), автобусите на ЈСП Скопје ќе сообраќаат по неделен возен ред. Како што информираат од претпријатието, исклучок ќе бидат линиите 18А, 32, 51, 55Б, 55В, 56, 56А, 70, 74, 81, 118, 160, 164 и 180, кои ќе сообраќаат по саботен возен ред. Дежурни ќе бидат билетарниците на Зелен пазар и Транспортен центар кои...

Реисот Фетах Шаќири е позитивен на ковид-19, упати телефонска порака по повод Курбан Бајрам

Вршителот на должност претседател на Исламската верска зедница, Фетах Шаќири е позитивен на ковид-19. Поради тоа, како што информираа од ИВЗ, а и заради заштита на новинарските екипи и неговите соработници, годинава пораката по повод утрешниот исламски празник Курбан Бајрам, Шаќири ја испрати телефонски. Тој денеска преку својот фејсбук-профил потврди дека е позитивен на корона вирус и дека се наоѓа...

Велешкото обвинителство отвори предмет по повикот за масовно одење во верските храмови

Откако во медиумите се сподели јавното соопштение на Митрополитот Агатангел и Повардарската Епархија, со кое ги повикува верниците на масовно одење во храмовите за време на верскиот празник Духовденска Задушница додека на сила е забрана за групирање, движење и посета на гробишта, реагираше Основното јавно обвинителство Велес. Оттаму отворија е предмет по допрен глас, со цел да се утврди дали...

Анкета: Осум од десет верници велат дека ќе останат дома за Велигден и за Рамазан Бајрам

Верниците немаат дилема дека за претстојните големи празници Велигден и Рамазан Бајрам треба да останат дома, наместо да заминат во црква или џамија. Најновото истражување на јавното мислење „Практикување на религија во услови на Пандемија“, што го реализираа интернет порталот religija.mk и Институтот за политички истражувања-Скопје со поддршка на фондацијата „Конрад Аденауер“, покажува дека високи 80,3 отсто од испитаниците сметаат дека Велигден...

Заев испрати честитка до српската заедница по повод празникот Свети Сава

Премиерот Зоран Заев денеска по повод празникот Свети Сава испрати честитки до српската заедница и до припадниците на православната вероисповед што го празнуваат овој верски празник. „Славењето на овој голем празник, од посебно значење за српската заедница, истовремено е и придонес кон промовирањето на мултикултурализмот и меѓусебното разбирање во Република Македонија. Со славењето и почитувањето на празниците на нашите сегашни...

Охриѓанецот Бобан Павловски го фати крстот во реката Вардар во Скопје

Бобан Павловски од Охрид го фати крстот што денеска напладне во реката Вардар, од мостот Слобода во Скопје, го положи поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. ­ Павловски по повод фаќањето на крстот доби икона, златник и други подароци. Тој на сите им посака здравје, среќа и бериќет. На чинот на положувањето на крстот во реката...

Муслиманите денеска го слават празникот Курбан-бајрам

Верниците од муслиманска вероисповед, во земјава и во светот, денеска го прославуваат големиот муслимански празник Курбан-бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах, муслиманите ја искажуваат со колење курбан. Оние кои принеле курбан - жртва, од месото потоа раздаваат на сиромашните, соседите, роднините и на пријателите. Со овој празник се...

Православните верници слават Богојавление – Водици

Големиот христијански празник Богојавление – Водици денеска се одбележува во Македонија со традиционално фаќање на богојавленскиот крст. Овој ден се празнува уште од вториот век, а е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан, кое го врши свети Јован Крстител. Според верските верувања, оној кој денеска ќе го фати светиот крст, ќе има среќна, бериќетна и благословена...

Здружението „Богојавление“ ја откажа организацијата на манифестацијата Богојавление – Водици

Здружението „Богојавление“ се откажа од организацијата на свеченостите и на манифестациите поврзани со верскиот празник Водици - Богојавление. Иако ваквата одлука на здружението, на некој начин, беше очекувана, јавноста ја прими веста со големо изненадување бидејќи станува збор за манифестација што привлекува илјадници гости надвор од туристичката сезона и придонесува за афирмацијата на градот. - Сакаме да ја информираме пошироката јавност...

Вечерва во МКЦ прв феминистички стенд-ап на Прво па женско 10

Вечерва во МКЦ Клуб Ресторан, како дел од програмата на фестивалот Прво па женско во организација на Tiiiit! Inc. ќе се одржи првиот феминистички стенд-ап. Со свој комичен материјал...