fbpx
Таг: Венецуела

таг: Венецуела

Венецуелски оркестар од 8.573 музичари со нов Гинисов рекорд за свирење на „Словенскиот Марш“ на Чајковски

Венецуелскиот Национален Систем за младински и детски оркестри познат како „Еl Sistema“ го постави новиот Гинисов рекорд за светски најголемиот окрестар што брои 8.573 музичари кои свират заедно, објави Ројтерс. Во видеото кое беше објавено во саботата музичари на возраст од 12 па до 77 години се обединија заедно да ја отсвират пет минутната композиција 'Словенски Марш' на Чајковски. За...

Брисел воведе економски санкции за Венецуела

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска одобрија економски санкции, вклучувајќи и ембарго на оружје за Венецуела. - Се што правиме е за дијалог меѓу владата и опозицијата да се најде демократско и мирно решение – рече шефот на шпанската дипломатија Алфонсо Дастис. Во заедничкото соопштение на земјите-членки на ЕУ се наведува дека мерките за забрана за патување во Унијата и...

САД воведуваат нов пакет санкции кон Венецуела

Властите на САД денеска соопштија дека ќе воведат нов пакет санкции кон Венецуела, против десет високи функционери кои Вашингтон ги обвинува за поткопување на изборниот процес во земјата, цензура на медиумите и корупција, јавуваат светските агенции. „САД не можат а да не реагираат додека режимот на претседателот (Николас) Мадуро продолжува да го уништува демократскиот поредок и просперитетот на Венецуела“,...

ОН: Можен е пораст на злосторствата против човештвото во Венецуела

Претседателот на Венецуела, Никола Мадуро, би можел да продолжи да ги урива демократските институции, а злосторствата против човештвото би можеле да се зголемат, изјави високиот претставник за човекови права на Обединетите нации, Зеид Рад ал Хусеин. Тој рече дека постои можност да бидат извршени злосторства против човештвото, кои би можело да се докажат со понатамошна казнена истрага. Од канцеларијата на високиот...

Мадуро нема да присуствува на седницата на ОН за човекови права

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го откажа учеството на отворањето на 36. заседание на Советот за човекови права на Обединетите нации во Женева в понеделник. „Претседателот Мадуро нема да се обрати на Советот за човекови права“, се наведува во соопштението на ОН, иако претходно беше најавено дека тој на 11 септември ќе има свое обраќање. Венецуела во изминатите неколку месеци ја...

Убиени 37 затвореници во затвор во Венецуела

За време на упадот на владините безбедносни сили во затворот во венецуелскиот град Пуерто Ордас се убиени 37 затвореници. Активистите за човекови права веќе подолго време предупредуваат дека насилните банди вежбаат „одржување контрола“ на повеќето хаотични затвори во оваа земја, како и дека имаат пристап до автоматско оружје и рачни гранати. Владата се обидува повторно да воспостави контрола над затворите со...

САД ќе ја искористат својата моќ за да ја вратат демократијата во Венецуела, порача Пенс

Американскиот потпретседател Мајк Пенс порача дека САД ќе ја искористат својата економска и демократска моќ за да дојде до обновување на демократијата во Венецуела. - Претседателот (Доналд) Трамп многу јасно стави до знаење дека нема да стоиме настрана додека Венецуела тоне во диктатура. Состојбата во Венецуела е лоша и се заканува да ја загрози безбедноста и просперитетот на целокупната хемисфера...

Синот на Мадуро се закани дека со пушки ќе ја заземе Белата куќа

Гуерa Мадуро, синот на претседателот на Венецуела Никола Мадуро, се закани дека ќе ја заземе Белата куќа со оружје доколку претседателот на САД, Доналд Трамп испрати војска во неговата земја. Белата куќа го осуди режимот во Венецуела поради кршењето на човековите права, а минатата недела Трамп рече дека не ја исклучува можноста за воена интервенција во оваа земја. Синот на Мадуро...

Трамп не ја исклучува можноста за воена акција во Венецуела

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази загриженост поради хуманитарната криза во Венецуела, додавајќи дека не ја отфрла можноста за воена акција како одговор на политичката ситуација во оваа земја, јавуваат светските агенции. Трамп изјавил дека сите опции се на маса поради антидемократските случувања во Венецуела, вклучувајќи и воена интервенција. Министерот за одбрана на Венецуела, Владимир Падрино, пак изјавил дека заканите...

САД воведоа санкции против осум државјани на Венецуела

САД денеска воведоа санкции против осум лица од Венецуела, вклучувајќи го и братот на покојниот претседател Хуго Чавез, поради поткопување на демократијата во земјата. Американското Министерство за финансии соопшти дека лицата кон кои се воведени санкциите се сегашни или поранешни владини претставници кои Вашингтон ги обвинува за основање на Уставотворното собрание. Телото, кое има задача да го измени Уставот, денеска се...

Напад на шпанската амбасада во Каракас

Шпанската амбасада во Каракас е погодена со повеќе рачно изработени експлозивни направи, соопштија венецуелските власти. Обвинителството наведе дека две лица на мотор вчера кон амбасадата фрлиле повеќе молотови коктели. Нема информации за повредени или материјална штета, а полицијата и обвинителството го истражуваат случајот. Венецуела се соочува со повеќемесечни протести и со политичка нестабилност поради желбата на претседателот Николас Мадуро да го измени...

Главната обвинителка на Венецуела поведе истрага за изборна измама

Главната државна обвинителка на Венецуела, Луиза Ортега, отвори истрага за наводната измама за време на контроверзните избори одржани во неделата. Изборите за уставотворно собрани, според опозицијата, се „проект на претседателот Никола Мадуро“. Ортега, која е жестока критичарка на претседателот Мадуро, повика да се спроведе независна ревизија на изборите. Овој потег доаѓа само неколку часа откако британската компанија што го креирала системот за гласање,...

САД најавија брзи и одлучни мерки против Венецуела

Американските власти остро ги осудија изборите за членови на Уставотворното собрание во Венецуела и најавија „брзи и одлучни мерки“ против владата на социјалистичкиот претседател Николас Мадуро. „САД ги осудуваат изборите што го загрозуваат правото на народот на самоопределување“, наведе американското министерство за надворешни работи и додаде дека САД ќе преземат „брзи и одлучни“ против Венецуела. САД и претходно се заканија со санкции. Повеќе...

Десет загинати во хаосот на улиците во Венецуела откако Мадуро прогласи победа

Претседателот на Венецуела, Никола Мадуро, прогласи победа на изборите за Уставотворно собрание. Повеќе од осум милиони гласачи, или 41,53 отсто вчера гласаа за членови на Уставотворното собрание на Венецуела, а изборниот процес го обележа насилство во кое загинаа десет лица, соопштија властите на земјата. - Имаме Уставотворно собрание – рече Мадуро, обраќајќи се пред стотина приврзаници во Каракас, откако изборната комисија...

Малолетник убиен на протестите во Венецуела

Шеснаесетгодишно момче е убиено за време на демонстрациите против претседателот на Венеција, Николас Мадуро, соопшти обвинителството. Тоа е втора жртва во новиот бран протести. Обвинителството не го објави името на настраданото момче ниту, пак, детали за околностите под кои го загубило животот. Претходно беше убиен 30-годишен маж, за време на протестот во Ехида, на западот на земјата. Со ова вкупниот број на жртвите од почетокот...

Мадуро смета дека ЦИА сака да го симне од власт

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, побара од владите на САД, Мексико и на Колумбија објаснување за нивната наводна улога во заговорот на ЦИА против него. - Барам од претседателот на САД, Доналд Трамп, да ги разјасни навредливите зборови на директорот на ЦИА, кој себеси се смета за светска сила – изјави Мадуро на воена церемонија. Тој го обвини директорот на ЦИА, Мајк Помпео,...

Немири во парламентот во Венецуела, повредени неколку пратеници

Десетици провладини активисти упаднаа во седиштето на венецуелскиот парламент кој го контролира опозицијата. Тие упаднале во зградата на парламентот додека траела специјалната седница по повод националниот ден на независноста. Напаѓачите мавале со стапови, фрлале петарди и предизвикале хаос, при што повредени се неколку пратеници и новинари, од кои се појавија слики со раскрвавени лица. Опозицијата во Венецуела планира да организира неофицијален референдум на...

Полициски хеликоптер го гранатирал венецуелскиот Врховен суд

Полициски хеликоптер фрлил гранати и отворил оган врз зграда на венецуелскиот Врховен суд и Министерството за внатрешни работи. За среќа, гранатите не биле активирани, поради што нема жртви. Како што пренесуваат локалните медиуми, на хеликоптерот бил поставен опозициски транспарент, а пилотот, кој е идентификуван како Оскар Перез, ги повикал припадниците на полицијата да му се придружат и Венецуелците да се откажат...

Две лица убиени на протести во Венецуела

Две лица загинаа за време на демонстрации во Венецуела, на кои опозицијата бара оставка од претседателот Николас Мадуро. На протестите на опозицијата, кои се речиси секојдневни од 1 април годинава, досега настрадаа 72 лица. Обвинителството отворило истрага за смртта на еден студент на протест на западот на земјата. Како што се наведува, студентот настрадал кога вооружен полицаец отворил оган кон демонстрантите. Обвинителите ја истражуваат...

Собранието на Венецуела гласаше за разрешување на Мадуро

Парламентот на Венецуела вчера гласал против претседателот на земјата Николас Мадуро поради прекршување на должностите, односно поради одговорност за „кризата без преседан“ во која се наоѓа земјата, јавуваат светските агенции. Според текстот на одлуката на венецуелскиот парламент, „Мадуро предизвикал криза без преседан во Венецуела“ и „занемарувајќи го Уставот“, предизвикал „економска стагнација“, „уривање на уставниот поредок“ со „насилство врз правата“ на...

Вечерва во МКЦ прв феминистички стенд-ап на Прво па женско 10

Вечерва во МКЦ Клуб Ресторан, како дел од програмата на фестивалот Прво па женско во организација на Tiiiit! Inc. ќе се одржи првиот феминистички стенд-ап. Со свој комичен материјал...