fbpx
Таг: велосипедски патеки

таг: велосипедски патеки

Се избира „Највело општина“ во Скопје и околината

„Највело општина во Скопскиот плански регион“ е новата награда што ја воведуваат Здружението на граѓани „Центар за одржливи иницијативи“ во соработка со групата ентузијасти со цел подобро велосипедско Скопје – „НаТочак“. Од таму ги повикуваат граѓаните кои користат велосипед како превозно средство или, пак, рекреативно, во главниот град и околината, да се вклучат во изборот за „Највело општина“ за 2023...

Да се биде велосипедист во Скопје значи да си учесник во сообраќајот од втор ред

Исечени столпчиња за заштита на велосипедските патеки, паркирани автомобили на просторот каде што треба да се движат велосипедистите, необележани или несоодветно обележани велосипедски патеки, неискастрени гранки од дрва што висат над патеките, контејнери за отпад на патеките и бројни шајки, стакло, песок и други опасни материи за гумите на велосипедите. Ова е грдата слика од велосипедската инфраструктура во Скопје,...

Снег во Скопје, пешачките и велосипедските патеки неисчистени, внимателно со возилата под дрвја

Иако е март, Скопје утрово се разбуди под снежна покривка дебела околу 15 сантиметри. Обилните врнежи во ноќните часови го забелија градот, но утрово почнаа да се појавуваат и првите проблеми. Најголема опасност предизвикува влажниот снег кај дрвјата, па така утрово Мета.мк ги забележа првите паднати гранки и дрвја. Под тежината на снегот, забележавме паднати гранки врз автомобили, така што...

Снег во Скопје: Улиците проодни, велосипедските и пешачките патеки останаа неисчистени [фото]

Снегот којшто ноќва започна да паѓа во Скопје утрово им предизвика проблеми во движењето на граѓаните кои се движеа пешки или со велосипед низ главните улици во градот. Снегот од околу 5 сантиметри којшто падна во главниот град се чисти од главните булевари и улици, но службите на Градот Скопје заборавија на чистењето на велосипедските и пешачките патеки. Мета.мк утрово...

НаТочак и Зелен хуман град со предлози до Арсовска за градскиот буџет за 2022 година

Иницијативата НаТочак испрати писмо до скопската градоначалничка Данела Арсовска, градските советници и стручните служби во Град Скопје, со кои се потсетуваат на 11 предлози кои тие сметаат дека треба да бидат опфатени во градскиот буџет за 2022 година. НаТочак од Буџетот на Град Скопје за 2022 година бара 70 милиони денари за реконструкција на пешачката и велосипедската инфраструктура, а 30...

Порталб: Велосипедската лента што ја отстрани општина Тетово е претворена во паркинг

Советниците на општина Тетово од три политички субјекти и независната листа не се согласуваат со одлуката на градоначалникот Билал Касами за отстранување на велосипедските патеки, коишто истовремено се единствени од ваков вид во градот. Денеска го посетивме булеварот каде беше оневозможена велосипедската патека со отстранувањето на заштитните столбови и можевме да се увериме дека истата е претворена во паркинг,...

Порталб: Касами ги оневозможи велосипедските патеки во Тетово, судот вели предметот е во постапка

Вчера во Тетово почна отстранувањето на заштитните столбови на велосипедските патеки. Тетовскиот градоначалник Билал Касами рече дека за велосипедската патека има судски спор, поточно судски процес против поранешната градоначалничка Теута Арифи, бидејќи е реализирана спротивно на законот. Касами рече дека има судска одлука за отстранување на овие патеки, додека од Основниот суд Тетово рекоа дека постапката за овој предмет...

Маунтбајкерите ќе добијат нова велосипедска патека на Водно

Градот Скопје ќе гради надолна велосипедска патека за маунтбајкерите од Средно Водно до Скопје. Должината на планираната велосипедска патека е од 3.500 до 3.700 метри, додека ширината на патеката е планирано да изнесува три метри. Патеката ќе ја проектира и изведе љубљанската компанија „Завод Алианса“, која предвидено е да ги реализира работите за сума од речиси 8.000.000 денари. „Downhill flow“...

„НаТочак“: Планот за кулите спроти „Холидеј Ин“ е автоцентричен, нема пристап за пешаци и велосипедисти

Автоцентричен, без соодветен број на пристапи за пешаци и велосипедисти. Ваков е ставот на граѓанската иницијатива „НаТочак“ во однос на планот за изградба на кули спроти хотелот „Холидеј Ин“ во центарот на Скопје. Од иницијативата велат дека планот за оваа локација мора да се стопира и да се преработи. Во спротивно ќе се поткопаат декларативните заложби за „зелен“ град, „велосипедски“...

РЕПОРТАЖА: Не секоја скопска населба нуди нормални услови за возење велосипед [фото]

Скопје за првпат во својата историја годинава ја надмина должината од 100 километри велосипедски патеки на својата територија, а градските власти се гордеат со податокот дека секоја година успеваат да изградат над 10 километри нови велосипедски патеки во главниот град. Градот Скопје пред две години за прв пат го доби и Планот за унапредување на велосипедскиот сообраќај 2019-2021 година,...

Патека на иднината: Во Утрехт се возат велосипеди на стаза што произведува зелена енергија

Холандските власти во средата ја отворија најдолгата соларна велосипедска патека во светот, јавува весникот Индипендент. Учениците од основното училиште во село во близина на Утрехт први се провозеа по иновативната стаза, која е комбинација од превоз кој не емитува штетни гасови во атмосферата и во исто време произведува зелена енергија од обновливи извори. Иновативната велосипедска патека е долга 330 метри,...

Прегазен велосипедист на пешачки среде Скопје, од МВР нема казни за узурпација на вело инфраструктура

На пешачки премин во центарот на Скопје, на булеварот Кочо Рацин, вчера загина велосипедистот Б.Љ. (54) по ударот од страна на патничко возило „опел корса“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Е.С. (20) од селото Батинци, се наведува во билтенот на МВР. По судирот, велосипедистот бил пренесен во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде што му била констатирана...

Фирмата што ги изведува велосипедските патеки во Тетово останува тајна, експертите со сомнежи за цената и реализацијата

Освен што јавноста продолжува да се потсмева со начинот на кој се изведени велосипедските патеки во Тетово, проблемот лежи во фактот што тие уште повеќе ќе го отежнат нормалното функционирање на јавниот превоз. Според експертот за сообраќај Блерим Неими, патеките имаат низа други професионални проблеми. Од СВР соопштија дека по завршување на проектот, нема да се дозволи блокирање на...

По 11 месеци од барањето за “Простор анти корона”, надлежните власти глуви, а велосипедисти гинат од возила

Неформалното здружение за урбан велосипедизам На Точак и Здружението на граѓани Одржливи иницијативи, со поддршка на 40 формални и неформални организации во април минатата година упатија отворено писмо "Простор анти корона" до надлежните институции. Тие тогаш предложија на булеварите со повеќе ленти, најдесната лента да биде привремено наменета за велосипеди, додека велосипедската патека да биде наменета за пешаци. На...

Travelers Cycling – веб апликација што им помага на велосипедистите полесно да стигнат до целта

Паркинзи, патеки, пумпи, сервиси, чешми и препреки за велосипеди се собрани на едно место за градовите Скопје, Битола, Охрид, Кичево, Берово и Прилеп во веб апликацијата Travelers Cycling. Станува збор за идеја разработена од група вљубеници на велосипедизмот во земјава, при што апликацијата е единствена од ваков тип во земјава и има за цел да им помогне на велосипедистите...

Тротоарите во Скопје окупирани од возила, „На Точак“ бара од општините да се позанимаваат со проблемот

Пешаците и велосипедистите се движат на улици, додека возилата ги имаат окупирано тротоарите и велосипедските патеки низ Скопје. Од граѓанската иницијатива „На Точак“ изминатиов месец водат активна кампања #ТротоаритеНаСкопје по социјалните мрежи, во која тие го прикажуваат секојдневното окупирање на тротоарите од непрописно паркирани возила. Кампањата на оваа граѓанска иницијатива следува откако на крајот на минатата година, „На Точак“ преку...

Јавен систем за самоизнајмување велосипеди во Скопје и догодина нема да се имплементира

Жителите и посетителите на Скопје и догодина нема да можат да користат јавен систем за самоизнајмување велосипеди. Скопје е еден од ретките европски главни градови во кои нема ваков систем што треба да ја надополни понудата за патување со јавен превоз, кој би им овозможил на граѓаните евтино и едноставно да изнајмат велосипед на една локација и да го...

Изградена велосипедска патека долга 420 километри од Париз до Довил, по течението на Сена

Една од најважните национални велосипедски рути во Франција, патеката од Париз до Довил, со должина од 420 километри, е целосно завршена и пуштена во употреба. Жителите од францускиот главен град, по посебна патека со својот велосипед ќе можат да стигнат до градовите Ле Авр, Онфлер и Довил во Нормандија, на самиот брег на Атлантскиот Океан. Изработена е и веб...

Велопатеките во Скопје достигнаа 110 километри, „На Точак“ со конкретни предлози до градските власти за догодина

Должината на велосипедските патеки на територијата на Скопје годинава достигна околу 110 километри, информираат градските власти. Во изминативе три години биле изградени или реконструирани околу 30 километри од велосипедските патеки, информираат за „Мета.мк“ од Град Скопје. Тие во моментов работат на изведба на велосипедска патека на улицата Благоја Стефковски во населбата Маџари, како и на булеварот 8-ми Септември и...

Маџари и Сингелиќ ќе добијат велосипедска врска со Центар, активистите го бараат истото и за Чаир

Скопските населби Маџари и Сингелиќ ќе добијат велосипедско поврзување со централното градско подрачје во рамките на тековната реконструкција на булеварот Александар Македонски. Градот Скопје за прв пат ќе врши експропријација на земјиште за да се изгради велосипедска патека по овој булевар, преку која граѓаните од овие две населби ќе можат да патуваат со велосипед до центарот на Скопје. Станува...

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...