fbpx
Таг: вдомување кучиња

таг: вдомување кучиња

Министерката Петровска не го напуштила уличното куче што ја избра за сопственик – ќе го чува дома и на работа

Фотографиите од министерката за одбрана Славјанка Петровска, како држи мало бездомно куче вчера масовно се споделуваа на социјалните мрежи. Стануваше збор за настан во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски” во Скопје, кога говор имаше министерката за одбрана, а малото улично кученце се качи на бината. Кученцето дефилирало и за време на честитањето на новите потпоручници и офицери во Армијата, по...

Зана Шехи: Да бидеме гласот на безгласните, животните не можат да ги изразат нивните потреби

„Ние треба да сме гласот на безгласните“, вели Зана Шехи, активистка за правата на животните која живее во Скопје. Зана, уште од мала возраст покажала грижа за животните во улица. Во интервју за Порталб.мк таа изјави дека како мала не можела да замисли колку е голем проблемот со животните скитници. Но, кога пораснала, се информирала за ова прашање и...

Вработени од ЈП „Лајка“ ќе проверуваат дали вдомувачите соодветно ги чуваат кучињата

Се подготвуваат првите групи на кучиња во одделот за вдомување, кој ќе биде отворен наскоро за граѓаните. Исто така, наскоро ќе биде активна и веб страната на која на граѓаните ќе им бидат достапни сите информации поврзани со прифатилиштето на ЈП „Лајка“, можностите за вдомување, волонтирање и отворените денови за граѓаните, изјавија за „Мета.мк“ од ова јавно претпријатие. „Секој граѓанин...

ИНТЕРВЈУ: Со играта „Скопје“ светот ќе ја запознае нашата бруталистичка архитектура

На радост на сите гејмери, Кристијан Трајковски, заедно со гејм дизајнерот Марко Зарев и арт директорот Симон Стојановски од студиото Dark-1 веќе четири години работат напорно на создавањето на...