fbpx
Таг: Вацап

таг: Вацап

„Фејсбук“ се соочува со тужби за купувањето на „Instagram“ и „WhatsApp“

Facebook Фејсбук
Компанијата „Фејсбук“ доби антимонополска тужба во која се тврди дека гигантот за социјални мрежи ја нарушил конкуренцијата со купување на помали компании како „Инстаграм“ (Instagram) и „Ватсап“ (WhatsApp) со намера да ја отстрани заканата што тие дотогаш ја претставувале за неговиот бизнис. Тужбата беше поднесена во средата од страна на јавниот обвинител на Њу Јорк, Летисија Џејмс, а кон...

ЕУ го казни „Фејсбук“ со 110 милиони евра

Европската Унија ја казни компанијата „Фејсбук“ со 110 милиони евра поради давањето лажни информации во врска со купувањето на апликацијата „ватсап“ (WhatsApp), систем за праќање пораки на мобилни телефони. Европската комисија денеска соопшти дека „Фејсбук“, кога ја известил Комисијата за преземањето на „Ватсап“ во 2014 година, навел дека не може да „воспостави сигурно автоматско препознавање“ на корисниците на социјалната мрежа со тие...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...