fbpx
Таг: Василије Авировиќ

таг: Василије Авировиќ

Судења за „Титаник 3“, „Тенк“ и „Труст“

Во Основен суд Скопје 1, денеска треба да се одржат судења за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Титаник 3“, „Тенк“ и „Труст“. Претходното рочиште за „Титаник 3“ на 27 април не се одржа, поради неприсуството на Еленко Миланов. Во овој случај на СЈО, покрај првообвинетиот Ејуп Аљими, координатор на пратеничката група на ДУИ, обвинет и Исмет Гури, член на Општинската...

Нема притвор за Кочан, за Авировиќ мерки за претпазливост

Сопственикот на „Трансмет“ и на телевизија „Нова“, Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, ќе се брани од слобода. Судија на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство на Кочан да му биде одредена мерка притвор. На осомничениот Василије Авировиќ, пак, наместо притвор, како што побара СЈО, судот му одредил мерки за претпазливост. - Во однос на лицето С.К., по...

И Авировиќ замина од судот без да даде изјава

Василије Авировиќ, како и Сеад Кочан, на распитот во Кривичниот суд помина три часа. Тој потоа го напушти судот од главниот влез и набрзина замина. Авировиќ, со Кочан и со уште едно лице, е осомничен во случајот „Труст“ што Специјалното јавно обвинителство (СЈО) го отвори во вторникот. Со оглед дека и Кочан и Авировиќ слободно излегоа од судот, најверојатно судијата на...

Официјално регистриран „Центар за македонски јазик во Грција“

Центарот за македонски јазик во Грција објави дека официјално е регистриран како невладина организација (НВО) од страна на судските власти во соседната држава. Барањето за регистрација на организацијата беше одобрено...