fbpx
Таг: Васе Доневски

таг: Васе Доневски

Васе Доневски доби притвор, Волфганг Гампер мерки на претпазливост

Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека судија на претходна постапка, постапувајќи по барањето од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, изрекол притвор за поранешниот директор на Службата за општи и заеднички работи на Владата, Васе Доневски, а мерки на претпазливост за Волфганг Гампер, сопственик и управител на компанијата „Секјуриком Мултисервис Интернационал ДОО Скопје“. Притворот го изрекол...

УФП: Васе Доневски овозможил матен приход од 11 милиони евра за „Секјуриком“

Со местење тендер, односно изигрување на постапката и избегнување на Советот за јавни набавки, со формирање неделива јавна набавка за пет дејности поранешниот директор на Службата за општи и заеднички работи на Владата, Васе Доневски, и В.Г., сопственик и управител на „Секјуриком Мултисервис Интернационал ДОО Скопје“, овозможиле фирмата противправно да се стекне со 660.834.855 денари, односно 11 милиони евра,...

Приведен Васе Доневски, поранешниот директор на СОЗР

Финансиската полицијата го привела Васе Доневски поранешен директор на Службата за општи и заеднички работи на Владата на РМ (СОЗР. Повикувајќи се на извори од Управата за финансиска полиција дел од медиумите наведуваат дека Доневски е приведен и е на распит поради сомнежи за злоупотреба на службената положба за времето додека бил директор на службата. Од Управата за финансиска полиција за...

Ги запознаваме ретките болести 2023 – Синдром на периодична треска, афтозен стоматит, фарингит, цервикален аденит

Ги запознаваме ретките болести 2023 - 28 дена во февруари со 28 ретки дијагнози Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат...