fbpx
Таг: Вардариште

таг: Вардариште

„О2 Иницијатива“: Чадот во Скопје не е само сахарска прашина, има и локални загадувачи

Граѓаните на Скопје и еколошките организации бараат објаснување за загадениот воздух во Скопје, кој сметаат дека не само последица на песочниот ветер што донесе прашина од Сахара во целиот регион, туку дека е предизвикан и од секојдневното палење отпад и пластика во Вардариште. Екологистите од „О2 Иницијатива“ информираа дека испратиле претставки до Општините Карпош, Аеродром, Гази Баба и Инспекторатот на...

Аерозагадување во лето: Пустински ветер донесе прашина во Лазарополе, во Скопје црн чад над Ново Лисиче

Топла воздушна маса која носи прашина може да е причината за зголемените вредности на ПМ-10 честичките регистрирани во изминатите два дена, велат од Министерството за животна средина и просторно планирање. Пустинскиот ветер, според податоците од Управата за хидрометеоролошки работи, може да потрае и во наредните денови. Сепак, информираат од Министерството, деновиве активен ќе биде и Државниот инспекторат за животна...

Неколку месеци по интервенцијата на Град Скопје, кејот на Вардар кај Трубарево пак е дива депонија [галерија]

Само неколку месеци откако Градот Скопје интервенираше кај поранешната депонија Вардариште за рушење на дивите рампи пробиени кон коритото на реката Вардар, кејот од Вардариште во правец кон Трубарево повторно е претворен во огромна депонија. Камиони, колски коли и комбиња пристапуваат по земјени патишта во правец од населбата Лисиче, го минуваат железничкиот мост и преку дивите рампи, го истураат...

„Дрисла“ работи најдобро што може, Вардариште е црна точка, Инспекторатот за животна средина вонредно ги чешла загадувачите

Државниот инспекторат за животна средина за три недели направил 68 редовни надзори и 25 вонредни контроли и издал 12 решенија за корекции на индустриските капацитети. Директорката Ана Петровска денеска информираше дека инспекторите ги посетиле „Дрисла“, „Макстил“, „Пејпер мил“ од Кочани, МЕПСО, „Фени“ и други компании, а деновиве ќе го посетат и БЕГ, кој неодамна резервираше поголеми количини на мазут,...

Не е само Вардариште депонија, туку целото корито на Вардар кон Јурумлери и излезот на Скопје

Поранешната депонија Вардариште, која и денеска е горлива еколошка точка за граѓаните на општините Аеродром и Гази Баба, ги скара скопскиот градоначалник Петре Шилегов со опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Власта и опозицијата се караат, а на терен може да се забележи секојдневно фрлање на ѓубре на целиот потег од Вардариште кон Јурумлери и останатите населби на излезот од Скопје, каде...

Протест во Маџари против фрлањето и палењето отпад во затворената депонија Вардариште

Дел од жителите на Маџари кои живеат во близината на Вардариште, попладнево со транспаренти излегоа на протест и го блокираа сообраќајот на пругата. Тие се револтирани дека, и покрај тоа што депонијата Вардариште е затворена, во неа и понатаму се фрла отпад и разно ѓубре, а надлежните се пасивни и не преземаат мерки. „Вардариште е затворена депонија, престанете да...

Кривична пријава за тепачите од Вардариште, Шилегов очекува полицијата да почне да си ја врши работата

„Згрозен сум од Наќе Чулев. Непостапувањето на полицијата во ниту еден од случаите што би ни обезбедиле нормално функционирање придонесува за анархија чијшто резултат е она што вчера се случи со двајцата инспектори, од кои едниот е во тешка здравствена состојба“, изјави денеска Петре Шилегов градоначалник на Скопје, прашан да го искоментира тоа што инспекторите на Град Скопје континуирано...

Диви собирачи на отпад на Вардариште претепале комунални редари на Град Скопје, едниот завршил во шок-соба

Двајца градски комунални редари денес околу пладне биле нападнати на некогашната скопска депонија Вардариште од засега непознати лица кои таму незаконски депонирале отпад, а еден од редарите се здобил со тешки телесни повреди и бил итно префрлен во Градската општа болница „Св Наум Охридски“. „Вработени на Градскиот Инспекторат денеска на Вардариште беа брутално нападнати од лица кои беа затекнати како...

Градот му ја чисти депонијата под Кале на новиот сопственик

Откако пред повеќе од еден месец беше извршена дислокација на лицата сместении во дивата населба под Кале, каде имаше чести инциденти на палење кабли и друг вид на отпад, Град Скопје започна со расчистување на просторот со градежна механизација. Денес на тоа место работеа неколку кипери и еден багер, кој го утоваруваше сметот. „Веќе втор ден ја расчистуваме локацијава со...

Екологистите до Владата: Прво решете дел од проблемите, па да се видиме на Вардариште

Граѓанските иницијативи, обединети како „Зелена револуција“, во одговорот на поканата упатена од премиерот Зоран Заев за состанок по масовниот протест против загадувањето што се одржа во петок, на 29 ноември во Скопје му порачаа  дека во овој момент простор за нови средби со претставици на Владата се возможни само доколку Владата покаже конкретна волја за соработка со граѓаните. За да...

Депониите крај Вардар за некои ќар, за сите загадување: „Гориме отпад да преживееме“

Густ сив чад се назира во далечина, од правецот на дивата населба под Кале, каде се упатуваме со екипата на Градскиот инспекторат. Тоа е локацијата од каде зимава во повеќе наврати се гледаше како нешто гори, а смрдеата на изгорена гума и пластика потоа се ширеше по течението на Вардар. Во студени денови и во услови на магла, миризбата...

Шилегов најави ново јавно претпријатие за улични кучиња

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов донесе одлука од денеска да почне постапка за формирање ново јавно претпријатие кое ќе биде задолжено за третман и благосостојба на уличните животни, со што стационарот „Вардариште“ ќе биде минато. „Стационарот „Вардариште“ повеќе нема да биде во надлежност на ЈП „Комунална хигиена“, туку ќе добие еднаков статус со другите јавни претпријатија кои се занимаваат...

Кучето што искаса десетина лица фатено и однесено во „Вардариште“

Откако вчера куче ротвајлер искасало девет лица на булеварот „АСНОМ“, нападнало и мајка и дете на улицата „Перо Наков“ по што било заловено од шинтерската служба и пренесено во стационарот „Вардариште“. Како што соопшти МВР, последниот случај го пријавил таткото и сопруг на нападнатите, по што полициската станица Гази Баба побарала шинтерската служба да го пронајде животното. Тоа се случило...

„Анима мунди“: Oдговорност за сопственикот на кучето што нападна деца во Аеродром

Здружението за заштита на животните, „Анима Мунди“ вели дека шесте лица, меѓу кои и четири деца, во општина Аеродром биле нападнати од расно куче. Од здружениеето бараат одговорност од сопственикот кој го пуштил кучето на слобода. „Вината за овој настан е во неодговорните сопственици, во тие што го воспитале, односно го научиле кучето да напаѓа, а кои го пуштаат слободно да шета и на тој начин...

Град Скопје: Стационарот „Вардариште“ работи по принципите за хуман третман на животните

Град Скопје во реакцијата на денешниот протест организиран од „Анима мунди“, изрази згрозување од, како што велат, лажните и клеветнички обвинувања на здружението во однос на третманот на бездомните кучиња во центарот „Вардариште“. „Покрај овие фабрикувани и невистинити обвинувања, навистина не знаеме зошто овие лица протестираат против работата на Град Скопје, која е единствена единица на локална самоуправа во Република...

Активистите на протест побараа правда за животните

Со транспаренти „Бездомни, а не безвредни“, „Во Вардариште ѕверовите се надвор од кафезите“, „Правда за животните“, стотина граѓани и активисти на Здружението за заштита на животни „Анима мунди“, заедно со своите миленици протестираа и бараа правда за животните заловени во стационарот „Вардариште“. Протесниот марш почна на плоштад Македонија и низ улиците продолжи до бараките на Град Скопје, под чија надлежност...

„Анима мунди“: Во Вардариште се убиваат мирни и неагресивни кучиња

„Не прекинува ловот на мирни и сакани бездомни кучиња во општина Аеродром. Не запира лажната узбуна дека се агресивни и дека напаѓаат. Еве едно такво куче, куче за кое се направи хајка, пратија и инспектори и шинтери да го ловат, куче кое се држи во карантин и кое доколку за него не се крене врева, нема оттаму да излезе...

Здруженијата за заштита на животни бараат итно затворање на стационарот „Вардариште“

Местото каде е сместен стационарот „Вардариште“ претходно било депонија и не случајно граѓаните што живеат околу него се жалат на лошата миризба, пишува „24 Вести“. Затоа од Асоцијацијата на активисти за права на животни сметаат дека е потребно што побргу оваа место да биде затворено сè дури не се најде соодветен сопственик што ќе се грижи правилно за објектот и за животните...

„Анима мунди“: Да се затвори стационарот „Вардариште“

Изминува веќе четврта година откако постојано укажуваме дека стационарот „Вардариште“ никако не ги задоволува стандардите за хуман третман на животните и суштински го крши Законот за заштита и благосостојба на животните, реагираат од здружението за заштита на животни „Анима мунди“. - Ситуацијата особено станува драматична деновиве, во услови кога температурата е под нулата, и кога држењето на животни во стационарот (без...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...