fbpx
Таг: вакцинирање

таг: вакцинирање

Или да се вакцинираат или секоја седмица да носат негативен тест, нови мерки за вработените во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, постави нови мерки за борба против ширењето на ковид-19, што налагаат вакцинирање на вработени во сојузните државни органи, но и на вработени во некои компании. Сепак, вакцинацијата не е задолжителна, оти невакцинираните вработени ќе може да одат на работа, но со алтернативна мерка - приложување на негативни ПЦР тестови од нивни тестирања секоја недела. Новите...

МЗ: Бројот на починати од ковид-19 надмина 6.000, вчера ставени 13.219 вакцини

Министерството за здравство соопшти дека а вакциналните пунктови во земјава и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 741.553 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 4.251 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.219 граѓани. Во државата вкупно се ставени 1.306.042 дози вакцини, а ревакцинирани се 564.488 граѓани. Со последните бројки, 53 отсто од населението над 40 години имаат примено...

Вистиномер: Немојте да постите 40 дена на вода како детоксификација после вакцина!

Објавата, освен што дезинформира, е и опасна по здравјето на луѓето, затоа што доготрајниот пост на вода не смее да се практикува без медицински надзор, особено не 40 дена! Научни студиии поажуваат дека долгорочните пости на вода се поврзани со нездраво слабеење, губење мускулна маса, постојан замор и може да му наштетат на имуниот систем. Што се однесува до...

ЗНМ Безбедноста на новинарите, фоторепортерите и снимателите на јавните протести мора да се гарантира

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) бара од Министерството за внатрешни работи гарантирање на безбедноста на присутните новинари,фоторепортери и сниматели, на протестите кои се одржуваат против новите анти ковид мерки. На вчерашниот јавен протест, организиран од страна на група граѓани поттикнат од новите мерки за превенција беа упатени вулгарни пораки и груби навреди кон новинарите, а на тој начин индиректно...

Вистиномер: Ретката појава на „пробивање на имунитетот“ не е причина да се отфрлаат вакцините

И вакцинираните се заразуваат од ковид, а некои од нив и умираат! Со оваа информација со восклик се јавија антивакциналните кругови во земјава и побрзаа да се порадуваат дека вакцините, всушност, потфрлиле. Но, дали е навистина така и зошто во земјава и во светот – насекаде без исклучок, се јавуваат ретки случаи каде граѓани кои биле вакцинирани со две...

Д-р Александар Стојанов: И вакцинираните лица да избегнуваат собири

Вакцината штити од ковид и со неа е многу полесно да се функционира. Минатото лето немавме вакцина, а сега кога ја имаме, нема голем интерес за неа. Она што е многу важно е граѓаните да се вакцинираат, па и децата постари од 12 години, вели д-р Александар Стојанов, епидемиолог и поранешен директор на Центарот за јавно здравје и поранешен...

Вистиномер: Ковид пандемијата не е лажен проект на Светска банка предвиден до 2025 година

Пост на Фејсбук шири невистини дека има лажна пандемија од ковид-19 и дека таа е проект за којшто Светската банка, наводно, ,,пресметала да заврши во 2025 година”. Исто така, дезинформација е дека Светската Банка „до 2025 година планира да ги избоцка сите по секоја цена“, со оглед на тоа што вакцинацијата е доброволна, а во програмата за стратешка подготвеност...

Вистиномер: Невистинити информации за вакцините против ковид-19 продолжуваат да се споделуваат на социјалните мрежи

На социјалните мрежи продолжува дезинформативната кампања за вакцините против ковид-19. Иако медицинските експерти постојано тврдат дека вакцините немаат магнетизирачки ефект и не содржат магнетизирачки состојки, на интернет продолжуваат да кружат видеа во кои се тврди дека во содржина на вакцината има метал што се вбризгува во човековото тело. Теориите дека вакцината го магнетизира телото, беа демантирани и од американскиот...

Вистиномер: ЕМА не издала нова препорака вакцината „АстраЗенека“ да не се дава на постари од 60 години

Објава на Фејсбук, преку насловот на текстот што се споделува, шири невистини дека има нова препорака од Европската aгенција за лекови (EMA) да не се вакцинираат постарите од 60 години. Повод за ваквиот наслов е интервјуто на лидерот на работната група на ЕМА за ковид-19, Марко Кавалери за италијанскиот весник „Ла Стампа“, но тој потоа за „Ројтерс“ изјави дека...

Дезинформација е дека се вакцинирале министри против ковид-19, демантираат од Владата

Утрово од Владата ја демантираа информацијата која ја сподели пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, а е во врска со вакцинирањето против ковид-19 на дел од министрите во Владата. „Најостро демантираме, не постои никакво вакцинирање министри! Ги повикуваме пратеникот и порталите кои ја шират оваа тешка дезинформација да се откажат од манипулациите со населението во овие моменти на тешка здравствена состојба...

Вакцината на Астра Зенека е безбедна, соопшти Европската медицинска агенција

Европската медицинска агенција (ЕМА) соопшти дека вакцината на „Астра Зенека“ е безбедна и нејзините бенефити ги надминуваат можните ризици, откако се појавија ретки случаи на лица кои развиле или починале од тромбоза по вакцинирање со оваа вакцина. „Јасниот научен заклучок е дека ова е безбедна и ефикасна вакцина каде бенефитите се поголеми од ризиците“, изјави извршната директорка на ЕМА, Имер...

Хрватска и Словенија делумно ги олеснуваат епидемиолошките мерки, Бугарија ќе чека до 1 март

Хрватска и Словенија денеска ги олабавуваат строгите епидемиолошки мерки изречени поради влошувањето на состојбата и зголемување на бројот на новозаразени со корона вирусот. Во Хрватска од денеска на угостителите им се овозможува продажба на храна и разни пијалоци за носење, се отвораат фитнес центрите и теретаните, како и детските  игротеки и работилници, како и на училиштата за странски јазици. Сите...

Северна Македонија има план и фрижидери, но не и вакцина против корона вирусот

Додека граѓаните на Северна Македонија чекаат да бидат имунизирани преку вакцини, бројот на нови случаи на ковид-19 значително се намали во овој период. Иако недостасуваат вакцини, планот за вакцинација е подготвен. Според надлежните, Северна Македонија преку програмата COVAX обезбедила 833.000 вакцини за своите граѓани, пишува „Порталб.мк“. Обезбедувањето вакцинација за 20 отсто од населението, според одлуката на Владата за определување средства,...

Преку КОВАКС системот ќе пристигнат до 175.200 дози на вакцини на „АстраЗенека“ во земјава

Министерството за здравство информира дека КОВАКС системот преку допис соопштил дека првата испорака на вакцината против ковид-19 преку нивниот механизам ќе пристигне во земјава во март. Станува збор за вакцината AstraZeneca, која се произведува од фармацевтската компанија „АстраЗенека“ во соработка со Универзитетот во Оксфорд. „Од КОВАКС информираат дека за Северна Македонија се предвидени помеѓу 103.200 и 175.200 дози од оваа...

Безмалку 70 отсто од здравствените работници во земјава на анкета рекле дека ќе се вакцинираат

Националната техничка работна група за ковид-19 при Министерството за здравство направила анкета на здравствените работници, здравствени соработници, административни работници и техничка служба за вакцинирањето против корона вирусот во јавното здравство. Од 13.690 испитаници, 68,1 отсто одговориле дека ќе се вакцинираат, а 31,9 отсто рекле дека нема да се вакцинираат со вакцини против ковид-19, информираат тие. - Анкетирани беа и 579...

Филипче: Подготвени се листите за вакцинација на здравствени работници и хронични болни

Според утврдениот Национален план за имунизација на населението, вакцинацијата против ковид-19 ќе се спроведе во три фази. Во првата фаза ќе се вакцинираат здравствените работници кои се висок и многу висок ризик за стекнување и пренесување на инфекција, а со нив ќе се вакцинираат и постари возрасни лица со висок ризик да развијат болест и компликации и смрт, односно...

Индија подари над 5,5 милиони дози на вакцини против ковид-19 и почна извоз во странство

Од 20 јануари до сега, Индија донирала над 5,5 милиони дози од нивните две вакцини против ковид-19 „Ковишилд“ и „Коваксин“, информираат од Амбасадата на Индија со надлежност за нашата земја со седиште во Софија. Двете вакцини против ковид-19 се донирани на Бутан (150.000 дози), Малдиви (100.000 дози), Непал (1 милион дози), Бангладеш (2 милиони дози), Мјанмар (1,5 милиони дози),...

Филипче: Првите вакцини од Фајзер и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз, планот за вакцинација е подготвен

Не постои законска пречка за прием на вакцините против ковид-19 во нашата земја, информира министерот за здравство Венко Филипче по обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека владата е неспособна и го закочила процесот на примање на 8.000 вакцини од Србија. Наспроти тврдењата на Мицкоски дека процесот е закочен бидејќи вакцината не е регистрирана и има отсуство на...

Дали поезијата ќе биде доволен поттик за Чесите да ја прифатат вакцинацијата против ковид-19?

Откако вакцината против ковид-19 стана достапна во Европската Унија, Чешката влада отпочна нова комуникациска кампања наменета за надминување на стравот или сомнежот поврзани со вакцинирањето. Овој пат, инспирација за кампањата потекна од место кое ретко се поврзува со објави од областа на јавното здравство: поезијата, пишува „Глобал војсис“. На 27 декември, профилот на Твитер на Канцеларијата на Чешката влада објави...

Вакцината на „Модерна“ доби дозвола во ЕУ, 13 земји-членки бараат вакцини и за Западен Балкан

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја издаде дозволата за користење на вакцината против ковид-19 на американската компанија „Модерна“, јавува Дојче Веле сервисот на македонски јазик. Станува збор за втора вакцина што е одобрена од европскиот регулатор, откако веќе беше издадена дозвола за употреба на вакцината на германската фирма „Бионтек“ и нејзиниот американски партнер „Фајзер“. Инаку, досегашните студии покажаа дека вакцината...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...