fbpx
Таг: в.д. претседател

таг: в.д. претседател

Итната седница на Судскиот совет за оставката на Рибарев – следната недела

Судскиот совет сè уште не ја закажал итната седница по оставката на в.д. претседателот на Основниот суд Скопје 1, Стојанче Рибарев, а како што изјави претседателот на Советот, Зоран Караџовски, таа најверојатно нема да биде одржана денеска и ќе биде закажана од понеделник. Во врска со тоа какво ќе биде решението на Судскиот совет околу изборот на шеф на Кривичниот...

Рибарев поднесе оставка од функцијата в.д. претседател на Кривичниот суд во Скопје

Судијата Стојанче Рибарев, актуелен в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, си поднесе оставка, потврдија од Судскиот совет. Како што соопштија оттаму, известувањето дека поднесува оставка Рибарев го доставил до Судскиот совет вчера. Пет дена претходно, тој испратил известување до Советот дека од истиот ден, односно 20 октомври, е на боледување и дека ќе го заменува судијката Дијана Груевска-Илиевска. „На 25 октомври...

Судиите и Рибарев разговарале за годишниот распоред за работа

Вчера и денеска судиите во Основниот суд Скопје 1 одржале состаноци со новиот в.д. претседател на судот, Стојанче Рибарев, и ги дале своите своите мислења и предлози околу подготвувањето на годишниот распоред за работа на судиите. Како што соопштуваат од судот, состаноците биле на иницијатива на Рибарев. Утре, додаваат оттаму, во Основниот суд Скопје 1 ќе се одржи закажаната редовна посета...

Караџовски: Нова „Михајлова“ ќе бараме меѓу постојните кандидати или на нов конкурс

Судијката Татјана Михајлова, неотповикливата оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, ја даде без конкретно образложение за причините, изјави денеска претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски. - За причините секој може да нагаѓа и да шпекулира кои се, како јас, така и вие - изјави Караџовски. Претседателот на Судскиот совет рече дека се бара најсоодветното решение по оставката...

Која е судијката Татјана „2.000 евра казна за Јанева и за Фетаи“ Михајлова?

Судијката Татјана Михајлова вчера си поднесе оставка од функцијата в.д. претседател на најголемиот и најважниот суд во државата, Основниот суд Скопје 1. Причините за ненадејната одлука на Михајлова сè уште не се познати, иако една од шпекулациите е дека тоа го сторила затоа што Врховниот суд поништи седум од осумте прераспоредувања што таа ги потпиша. Молчи и претседателот на Судскиот...

Михајлова и како в.д. претседател може да го суди Груевски

Изборот на Татјана Михајлова за вршител на должност претседател на Основниот суд Скопје 1 не претставува пречка таа да продолжи да го суди предметот по обвинението на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година, во кој првообвинети се актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, и ексминистерот за транспорт и врски,...

Судскиот совет избира в.д. претседател на Врховниот и на Кривичниот суд

Судскиот совет на Република Македонија денеска на седница, закажана за 11 часот, ќе избира вршители на должност претседател на Врховниот и на Основниот суд Скопје 1, бидејќи на досегашните претседатели на овие два суда, Лидија Неделкова и Владимири Панчевски, вчера им истече мандатот. Одлуката за определување в.д. претседател на Врховниот и на Кривичниот суд во Скопје е втора точка од...

Советот на ССМ го смени Митревски и на негово место избра в.д. претседател

Живко Митревски повеќе не е претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), а за вршител на должноста синдикален лидер е избран Дарко Димовски, соопшти денеска ССМ. Митревски, како што појаснуваат од ССМ, бил разрешен од функцијата на седница на советот, која била одржана пред точно десет дена, односно на 13 ноември. Според соопштението од ССМ, на кое стои потписот на...

Вистиномер: Нема докази дека на ова видео се прикажани починати лица од вакцина во Диселдорф

Самиот факт што смртта настапила после вакцинацијата, не докажува дека вакцината ја предизвикала смртта и тоа го наведуваат сите релевантни државни агенции чија задача е да собираат пријави за...