fbpx
Таг: усвојување

таг: усвојување

Собранието ги изгласа прeдложените заклучоци за францускиот предлог

По три дена расправа во Собранието за Информацијата за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори со Европската Унија, предложена од страна на француското Претседателство со Советот на Европа, пратениците денеска ги изгласаа заклучоците поднесени од страна на СДСМ и ДУИ. За предложените заклучоци гласаа 68 пратеници, додека „против“ и „воздржани“ немаше. Непосредно пред гласањето за предлог-заклучоците, пратениците од опозициската...

Усвоен предлог-законот за заштита од дискриминација, ќе се гласа во Собрание

На вчерашната седница, Владата повторно го разгледа и усвои Предлог-законот за спречување и заштита од дискриминација, кој ќе биде испратен до Собранието на РСМ на усвојување. Со ова се отвора нова можност законот да биде изгласан, откако во мај годинава со одлука на Уставниот суд беше укинат, согласно со член 75 став 3 од Уставот. „Новиот Закон за спречување и...

Со странска помош ќе се изработуваат подзаконските акти за енергетска ефикасност

По донесувањето на Законот за енергетска ефикасност во текот на февруари, се постави прашањето што ќе се случува со подзаконските акти, за чие усвојување на Министерството за економија му е оставен рок од 3 до 9 месеци од денот на влегувањето во сила на новиот закон. Најдоцна за 6 месеци, ова министерство ќе треба да го усвои Правилникот за...

Стапи на сила новиот Закон за енергетска ефикасност, подзаконските акти допрва ќе се работат

Имплементација на прописите за енергетска ефикасност на ЕУ, поголем обем на работа за енергетските контролори и отежнат начин за исклучување на граѓаните од системите за централно греење се главните предности што ги носи новиот Закон за енергетска ефикасност, којшто денес стапи на сила. Пратениците од Собранието го изгласаа овој закон како една од последните точки пред распуштањето на законодавниот...

Собранието го усвои Законот за енергетска ефикасност, власта и опозицијата се скараа кој помалку сработел во областа

Собранието на денешната 131 седница со 55 гласови „за“ го усвои Законот за енергетска ефикасност. Пратениците од власта и од опозицијата се испокараа околу тоа која власт подолго го одолговлекувала донесувањето на ваквото законско решение, со кое Македонија како една од последните земји во Европа добива посебен закон што ја регулира енергетската ефикасност. Пратеникот Зоран Илиоски од опозициската ВМРО-ДПМНЕ потенцираше...

Македонски парадокс: Се расфрламе со струја, по загадување сме први, а последни по енергетска ефикасност (инфографик)

Терминот „енергетска ефикасност“ во Македонија е несериозно сфатен, како од властите и инвеститорите, така и од самите граѓани. Земјава е на самото дно во Европа по спроведувањето на мерки за намалување на потрошувачката на енергија, чиј износ е најзагрижувачки во делот на загревањето на домовите во зимскиот период. Како последица на ова, македонските градови редовно се наоѓаат на светскиот...

Без усвојување на Законот, нема да може да се средат правилниците за енергетска ефикасност

Власта и опозицијата во македонското собрание се договорија за усвојување на околу 40 - тина закони од 123 - тата седница, но предлог - Законот за енергетска ефикасност го оставија за разгледување и усвојување за продолжението на оваа седница по Нова Година. Овој закон пред пратениците е на прво читање, но и со „европско знаменце“, што укажува на важноста...

Охридските советници го усвоија Интегрираниот катастар на загадувачи на животната средина

Советот на општина Охрид на вчерашната седница ја усвои информацијата за изготвениот Интегриран катастар на загадувачи на животната средина. Овој стратешки документ, заедно со законската регулатива во оваа област, ќе претставува инструмент за одржливо управување со квалитетот на животната средина. Иницијален чекор во процесот на интегрирано управување со животната средина претставува обезбедување на сознанија за емисиите во медиумите на животната...

Без Фонд за енергетска ефикасност и инвестиции, ќе нема намалување на аерозагадувањето

Македонската влада догодина треба да започне со користење на 25 милиони евра кредит од Светската банка со кој е предвидено до 2025 година да се изврши реновирање на околу 100 јавни објекти на локално и централно ниво преку примена на мерките за енергетска ефикасност. Од Министерството за финансии за „Мета.мк“ велат преку проектот за енергетска ефикасност во јавниот сектор...

Доцни изработката на урбанистичките планови за руралните општини од југозападот

Без урбанистичко планирање ќе нема планирање на економски развој на руралните општини. Користењето на средства од ИПАРД програмите или каква било друга инвестиција без урбанистички планови (УП) е невозможно, информираат градоначалниците на општините Вевчани и Дебрца. Изработката на урбанистичките планови во руралните населени места од југозападниот дел на земјава најчесто е заглавена во бирократските лавиринти. - Постапките за носење на урбанистички...

Собранието го усвои буџетот за 2019 година

По тридневна расправа во Собранието, пратениците го изгласаа буџетот за 2019 година. Вкупните приходи се планирани на ниво од 210,8 милијарди денари, а расходите се планирани на 228,5 милијарди денари. Буџетскиот дефицит е 17,7 милијарди денари, односно 2,5 проценти од домашниот бруто-производ (БДП), што е намалување во однос на годинава за половина милијарда денари, или за 0,2 процентни поени како...

Владата го усвои предлог-буџетот за 2019 и ќе го достави до Собрание

Владата на својата 103. седница го усвои предлог - буџетот за 2019 година, кој ќе биде доставен на усвојување до Собранието. Вкупните приходи у расходи во предлог - буџетот се во рамките на предвидените параметри на Министерството за финансии, и резултираат со намалување на буџетскиот дефицит на ниво од 2,5 проценти од БДП. „Планираниот дефицит е во согласност со Фискалната стратегија...

Зелено светло за ратификација на Договорот со Бугарија

Комисијата за надворешна политика денеска ја заврши расправата по предлог-законот за ратификација на Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија и му предложи на Собранието да го донесе на пленарна седница. Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу двете држави, го потпишаа премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, на 1 август годинава во Скопје. Пратеничката на...

Собранието ги усвои измените на Законот за буџет

Со 47 гласови „за“ и со 23 „против“, Собранието по скратена постапка го донесе законот за изменување и за дополнување на Законот за буџет во рамки на 114. седница. Новина е тоа што Владата во време на непогоди ќе одлучува за прераспределба на пет проценти од буџетот, без одобрение од Собранието, односно без да се прави ребаланс. „Во случај на постоење на...

АВМУ ја усвои методологијата за изборен надзор на медиумите

Советот на Агенцијата за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги (АВМУ) на денешната 29. седница, ја усвои методологијата за надзор на изборното медиумско претставување преку радио и телевизиските програмски сервиси за предвремените парламентарни избори. Директорот на АВМУ, Зоран Трајчевски, информирал дека не се прифатило барањето да се надгледува работата на интернет-порталите, бидејќи за тоа е потребно да се направат законски измени. Според усвоената методологија за надзор,...

Пратениците ја усвоија завршната сметка за буџетот за 2015 година

Собранието ја усвои завршната сметка на буџетот на Македонија за 2015 година. Според министерот за финансии, Кирил Миноски, „остварен е пораст повисок од предвидениот, извозот бележи пораст во однос на увозот, а стапката на невработеност е намалена на најниско ниво досега, односно на 24,6 проценти.“ Пратениците ја усвоија завршната сметка за буџетот без присуство на опозицијата. Пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец, на...

„Мост“ ја повика ДИК да го објави извештајот без интервенции

Граѓанската асоцијација „Мост“ ја повика Државната изборна комисија (ДИК) да го објави првичниот извештај од вкрстените проверки на избирачкиот список, онака како што тој е изработен и доставен од експертите, без никакви дополнителни интервенции. „Планот за спроведување на вкрстените проверки на податоците во избирачкиот список беше подготвен од експерти и донесен од ДИК, врз основа на методологијата за водење и...

Историски договор за климатски промени на конференцијата во Париз

Претставници од 195 земји го усвоија договорот за климатски промени на конференцијата во Париз, кој предвидува до крајот на векот да биде ограничен порастот на просечните температури под два Целзиусови степени, во однос на прединдустрискиот период. - Договорот за климата е усвоен. Тоа е мал чекор кој може да направи големи работи - изјави домаќинот на собирот, шефот на француската...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...