fbpx
Таг: уставно име

таг: уставно име

На ниту еден јазик на веб-страницата на Сиљановска-Давкова не пишува Република Северна Македонија

На веб-страницата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова не е наведено уставното име на државата „Република Северна Македонија“, ниту на македонски, ниту на албански, ниту на англиски јазик. Очигледно е дека објавата користи фотошоп за да поентира политички и да привлече што е можно повеќе кликови и реакции, пишува Вистиномер. Објавата ја пренесуваме интегрално:   Објава на Фејсбук тврди дека на официјалната веб-страница на претседателката Гордана Сиљановска...

Потпретседатели на Собрание: Бендевска е од РС Македонија, Милошоски е болен

Новата потпретседателка на Собранието, Весна Бендевска денеска кога ја даваше  свечената заклетва, не го кажа уставното име на државата, Република Северна Македонија, туку во два наврата рече „РС Македонија“. Ова е нова верзија на името на државата, откако претседателката Гордана Сиљановска Давкова кога ја даваше заклетвата, рече „Македонија“. За потпретседатели на Собранието денеска беа избрани и Јован Митрески од СДСМ...

Наместо „Северна“ и „Македонија“, Сиљановска Давкова сега употребува „нашата држава“ и „нашата земја“

Во денешното соопштение од претседателскиот кабинет на Гордана Сиљановска Давкова по повод посетата во Ватикан Папата Франциск, повторно не се употребува уставното име на државата, но не се употребува ниту „Македонија“. Единствените термини што се користат се „нашата држава“ и „нашата земја“. „Таа истакна дека историската посета на Папата Франциск на нашата земја остави силна трага во билатералните односи и...

Талат Џафери го кажал уставното име кога давал заклетва во Собранието во 2020 година

Не е точно дека Талат Џафери во 2020 година при давањето свечена изјава за претседател на Собранието не го изговорил уставното име Република Северна Македонија, како што тврди објавата која ја анализираме. Напротив, Џафери го изговорил уставното име, што може да се види и на снимка објавена на Јутјуб. Моментот кога Џафери читал свечена изјава во која изговорил „Република...

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Преспанскиот договор има извесна „сива зона“ која може да се толкува различно и токму затоа е направен така, со цел да се чита пошироко за да постои пристап на добра волја. Но, очигледно, во моментов, добра волја нема ниту партијата која ќе го предводи владејачкото мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ, а ниту грчките власти со оглед на тоа што премиерот Киријакос Мицотакис...

Мицотакис: Отстапувањата од Преспанскиот договор ќе имаат последици во билатералните односи и патот кон ЕУ

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во интервју со грчката телевизија „Скај“ изјави дека непочитувањето на сите одредби на Преспанскиот договор може да има последици врз билатералните односи меѓу Северна Македонија и Грција, но и дека може да влијае на патот на Скопје кон Европската Унија. Оваа изјава на Мицотакис како реакција на тоа што претседателката Гордана Силјановска Давкова не го употреби...

Ниту „Република“, ни „Северна“ во заклетвата на новата претседателка

Уште од пред почетокот на мандатот на првата жена претседателка на државата, Гордана Сиљановска Давкова, имаше невистинита изјава. Во заклетвата пред парламентот Сиљановска Давкова одби да ги каже како придавката „северна“, така и именката „република“ — целосното уставно име на државата. Со тоа оди спротивно на правилната употреба на името според Уставот и член 123 од изборниот законик. А,...

Сиљановска Давкова ќе се придржува до официјалната примена на уставното име

Претседателката во јавните настапи има право да го употребува името Македонија, како чин на самоопределување, а таа ќе се придржува до официјалната примена на уставното име. Ова е ставот на претседателскиот кабинет, по многуте жестоки реакции во јавноста, откако, давајќи ја свечената заклетва во Собранието, новата претседателка Гордана Сиљановска Давкова, не го употреби уставното име. Таа наместо „Република Северна Македонија“,...

Реакции и од Бугарија по инаугурацијата на Сиљановска Давкова: Имате обврски и одговорности

Бугарскиот в.д. премиер Димитар Главчев и бугарскиот претседател Румен Радев реагираат на вчерашната инаугурација на претседателката Гордана Сиљановска Давкова, која, додека ја даваше свечената изјава во Собранието не го кажа уставното име на државата, туку употреби само „Република Македонија“. Реакции претходно пристигнаа и од меѓународната заедница, во контекст на тоа дека станува збор за прекршување на Преспанскиот договор. „Бугарија не...

Го прекрши ли Сиљановска Давкова Преспанскиот договор – реакции од меѓународната заедница

Меѓународната јавност и дел од домашните политички актери јавно реагираа откако на денешната инагурација, новата претседателка Гордана Сиљановска Давкова, во заклетвата не го кажа уставното име на државата. Ваквиот потег се смета за непочитување на Договорот од Преспа кој беше склучен во посредство на Обединетите нации во 2018 година по 28 годишниот спор за името. Додека грчките медиуми ги наполнија...

Ѕанакопулос: Нема план „Б“, соседот треба да го промени уставното име

Промена на уставното име е една од правните обврски за да се постигне договор, вели портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос, во интервју за грчката телевизија „Алфа“. Прашан за натписите во медиумите за евентуален грчки план „Б“ за потпишување договор со меѓународните организации, без да мине низ парламентите на двете земји, Ѕанакопулос вели дека „не постои...

Вучиќ нема намера да го демантира Дачиќ за изјавите за Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Солун изјави дека нема да ги демантира неодамнешните изјави на шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, дека Србија направила грешка што ја признала Македонија под уставното име. - Да сакав да го критикувам или демантирам Дачиќ, тоа со леснотија ќе го направев. Но, очигледно е дека тоа не го направив - рече Вучиќ, по...

Димитров му порача на Дачиќ: Во регионот растеме и паѓаме заедно

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, изрази жалење поради изјавата на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, дека Белград направил грешка што ја признал Македонија под уставното име. - Жалам за изјавата на Дачиќ. Со Србија заедно бевме во една федерална држава, како Република Македонија и Република Србија, и споделуваме толку многу нешта. Убеден сум дека двата пријателски народа...

Дачиќ не знае географија или провоцира: Србија немала територијални претензии кон Грција!

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по состанокот со неговиот грчки колега, Никос Коѕијас, во Атина изјави дека Србија направила грешка кога пред 20 години ја признала Македонија под уставно име. - Сметам дека Србија направи грешка пред 20 години кога го призна Скопје под името Република Македонија. Тоа не беше коректно спрема Грција, а Скопје секогаш имаше...

Виталиј Чуркин, дипломатот што ја донесе нотата со која Русија ја призна Македонија

Рускиот амбасадор во Обединетите нации, Виталиј Чуркин, кој вчера ненадејно почина во Њујорк, во 1992 година беше претставникот на Москва што ја донесе нотата со која Руската Федерација официјално ја призна Република Македонија под уставното име. Во тоа време, односно од јуни 1992 до октомври 1994 година, Чуркин беше заменик на тогашниот руски министер за надворешни работи, Андреј Козирев. Според некои...

Попоски: Колку би било убаво Плевнелиев да беше како Желев пред 25 години

Пред 25 години, првото признавање на независна и суверена Република Македонија дојде од Софија, а „потоа следеа сите други пријателства“, напиша денеска министерот за надворешни работи во оставка, Никола Попоски, на својот фејсбук-профил, изразувајќи „благодарност до Бугарија од Македонија“. Попоски вели дека тогашниот претседател на Бугарија, Жељу Желев, имал демократско чувство и почит кон волјата на македонските граѓани, додавајќи дека...

МНР за „Мета“: Дачиќ се плаши изливите на шовинизам да ги насочи кон големите сили

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, се плаши своите изливи на шовинизам да ги изрази кој најголемите сили кои го признаа Косово, па затоа се конфротира со најмалите земји во Европа, велат за „Мета“ од Министерството за надворешни работи на Македонија, по последната изјава на шефот на српската дипломатија во која се прашува зошто Република Македонија членува...

Од утре Србија ја брише БЈРМ од патарините, велат за „Мета“ од „Путеви Србије“

Македонија веќе цел месец фигурира со ознаката БЈРМ на сметките од патарините во Србија, соопштија за „Мета“ од српското јавно претпријатие „Путеви Србије“. „Во однос на Вашето прашање, поврзано со натписот на признаницата за наплата на патарина на делница од автопатот кај Прешево, Ве известуваме дека системот за наплата на патарините на наведената делница е пуштен во употреба пред еден...

ОМД бара Дачиќ да се извини за изјавата за Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја осуди изјавата на министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, дадена на почетокот на оваа недела, во која, тој изрази жалење што Србија ја призна Македонија под нејзиното уставно име. „Сметаме дека ваквите испади, чија цел е собирање евтини политички поени воопшто не му доликуваат на министер на држава со евроинтеграциски аспирации. Дачиќ треба...

Грчки медиуми: Црвен картон од Србија за Скопје!

Голем број грчки медиуми ги пренесоа изјавите на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, дека Србија не требало да ја признае Македонија под уставното име. „Српско МНР: Направивме грешка што БЈРМ ја признавме под уставното име“, „Изјава на српскиот премиер за шамарот кон Грците - Не требаше да ја признаеме БЈРМ под уставното име“, „Дачиќ: Грешка што го признавме...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...