fbpx
Таг: уставен суд

таг: уставен суд

Антикорупциска го оспори пред Уставен суд законот за изградба на автопати на Коридорите 8 и 10д

Десетина дена откако помина во Собранието на РСМ и беше потпишан од претседателот на државата, Стево Пендаровски, Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ја испрати до Уставниот суд иницијативата за оценување на уставноста на Законот за утврдување јавен интерес и номинирање стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 и Коридор 10д. За законот,...

По пратениците, и Пендаровски согласен на законот за номинирање стратешки партнер за изградба на автопати на Коридорите 8 и 10д

Иако Државната комисија за борба против корупцијата (ДКСК) побара од претседателот Стево Пендаровски да не го потпише штотуку усвоениот „Закон за утврдување јавен интерес и номинирање стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 и Коридор 10“, или кратко законот за давање на овие проекти без јавно наддавање на конзорциумот „Бехтел-Енка“, претседателот Стево Пендаровски го...

АА и Алтернатива од Уставниот суд бараат да се изјасни за бесплатната патарина за српските туристи

Опозициската коалиција Алијанса за Албанците и Алтернатива денеска пред Уставниот суд поднесе иницијатива за проценка на законитоста на одлуката на македонската влада со која граѓаните на Србија се ослободуваат од плаќање патарина во летниот период. Правниот претставник на Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, адвокатот Абидин Абдули, откако ја поднесе иницијативата до Уставниот суд изјави дека секоја одлука на владата...

Добрила Кацарска е избрана за нов претседател на Уставниот суд

Судијката Добрила Кацарска денеска е избрана за нов претседател на Уставниот суд со мнозинство гласови, на затворена седница. Таа доаѓа на местото на досегашниот претседател, Сали Мурати, кој ја напушта претседателската и судската функција во Уставен, поради завршување на мандатот и немање на право на реизбор. Тој оваа функција ја извршуваше од 30 октомври 2019 година. Кацарска е избрана со...

Уставниот суд укина став од Законот за банките, оштетените од „Еуростандард банка“ задоволни

Уставниот суд на денешната 14-та седница одлучи да го укине членот 163, став 3 од Законот за банките, со што и официјално е прифатено барањето на Здружението за оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи“. Оспорениот став 3 од членот 163 е еден од членовите што го регулираше делот за стечајната постапка на банките. Во досегашниот...

Се залагаме за унапредување на статусот на Уставниот суд, вели Маричиќ

Министерот за правда Бојан Маричиќ на стручната дискусија „Уставното судство во Република Северна Македонија“ порача дека имајќи го предвид фактот на високиот степен на одговорност, неспорно е дека материјалните права на уставните судии треба да се доуредат со законски норми. „За да може да се постигне повисок степен на ефикасност при работењето, потребно е да се овозможи потребната финансиска и...

МЗЗПР со иницијатива до Уставен суд: 100 отсто плата за сите заболени работници од ковид-19

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) достави иницијатива до Уставниот суд за утврдување на законитоста и уставноста на точка 408 од Правилникот за професионални заболувања. Со неа се бара поништување на оваа  одредба и донесување на нова. Со неа, секој работник, според Законот за безбедност и здравје на работа, во случај на инфекција или заболување со ковид-19, да...

Уставниот суд го укина мораториумот за градење во Општина Центар

Уставниот суд на вчерашната одржана седница ја укина одлуката за забрана за градење во Општина Центар. Со ваквата одлука, се враќаат на сила досегашните детални урбанистички планови (ДУП), по кои ќе може да се гради во оваа скопска општина. „Уставниот суд ја укина Одлуката за начинот на применување на деталните урбанистички планови, бр.08-1859/2 од 27.03.2019 година, донесен од Советот на...

Собранието ја избра Добрила Кацарска за уставен судија

Со 61 глас „ЗА“, Собранието попладнево ја избра Добрила Кацарска за нов уставен судија. Кацарска е избрана за судија во Уставниот суд по предлог на Судскиот совет. Нејзиниот мандат ќе трае 9 години, а таа доаѓа на местото на досегашниот уставен судија Владимир Стојановски, чиј мандат му истече во април годинава. Со изборот на Кацарска, се комплетира составот на...

Судскиот совет предложи Добрила Кацарска да биде избрана за уставен судија

Судскиот совет на РСМ на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за избор на нов судија во Уставниот суд. Судскиот совет може да предложи двајца од вкупно девет судии колку што брои Уставниот суд. Судијката Кацарска е предложена на местото на досегашниот уставен судија Владимир Стојановски, чијшто мандат веќе е истечен. Предлогот на Судскиот совет за избор на...

За две години МВР евидентирало четири кривични дела од омраза по основ на сексуална ориентација

Говорот на омраза кон ЛГБТИ заедницата континуирано се шири, но бавно се евидентира и санкционира. Тоа најлесно може да се забележи на социјалните мрежи, но го потврдуваат и податоците од Министерството за внатрешни работи. Оттаму за Мета.мк изјавија дека започнале со месечно евидентирање на кривичните дела од омраза од јануари 2018 година. „Имено во периодот од 2018 година заклучно со...

Општина Струга против владината уредба за враќање на плажите во првобитна состојба

Општина Струга ќе поднесе иницијатива пред Уставниот суд против владината уредба за отстранување на објектите и на урбаната опрема од плажите на Охридското езеро. Тие се против ваквата одлука на владата, со која закупците треба да ги вратат плажите во првобитната состојба. На предлог на Министерството за транспорт и врски, Владата вчера ја дополни Уредбата со законска сила за...

Коалиција „Маргини“: На властите не им се важни правата на маргинализираните граѓани

Коалицијата „Маргини“ која се залага за заштита и почитување на основните човекови права на маргинализираните заедници реагираат по одлуката на Уставниот суд со која се укина Законот за спречување и заштита од дискриминација. Од „Маргини“, одговорноста за пропустите во постапката ја лоцираат кај Собранието кое необезбедило уставно мнозинство за изгласување и условување на законот. Тие велат дека уште еднаш...

Малолетниците и повозрасните од 67 години ќе имаат право да се движат како и другите граѓани, одлучи Уставен суд

Уставниот суд контра препораките на Комисијата за заразни болести. Судиите на денешната седница времено ја запреа одлуката за посебен режим за движење на лицата помлади од 18 години и на повозрасните од 67 години, која што Владата ја донесе заради заштита од корона вирусот. Со оваа одлука на Судот, овие категории ќе можат да се движат како и останатите...

Втората вонредната состојба од Пендаровски за уставните судии не е спорна

Уставниот суд на денешната седница одлучи да не поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за утврдување на постоење на вонредна состојба, се наведува во соопштението на Уставниот суд. Станува збор за втората по ред вонредна состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски во април, а која што сè уште трае. Уставните судии со мнозинство гласови одлучија дека одлуката...

Уставен суд ја поништи владината уредба за минималец за функционери, судии и обвинители

Уставните судии на денешната седница ја поништија владината уредба за намалување на платите на функционерите, судиите и обвинителите за април и мај на 14.500 денари месечно. Владата ја донесе ваквата уредба како една од мерките во борбата против епидемијата со корона вирусот во земјава, како и за справување со финансиските потешкотии за државниот буџет што произлегоа од Ковид-19. Покрај тоа...

Откако си ги добија платите назад, судиите ќе издвоеле 20 отсто во фондот за справување со короната

Откако Уставниот суд привремено го запре извршувањето на владината уредба за исплата на минимални плати за судиите за април и мај, од Здружението на судии денеска велат дека тие ќе издвојат најмалку 20 отсто од нивните полни плати за април и мај на сметката на Солидарниот фонд за справување со вирусот Ковид-19. Од Здружението на судии се задоволни од фактот...

Уставниот суд им ја врати полната плата на функционерите, судиите и обвинителите, Владата негодува

Уставниот суд на денешната седница одлучи привремено да го запре извршувањето на три уредби на владата во период на вонредната состојба. Станува збор за уредбата со која сите избрани, именувани и назначени лица во јавниот сектор ќе добиваат минималец од 14.500 денари како месечна плата за април и мај. Ова значи дека извршувањето на уредбата е запрено, поради тоа...

ЗНМ и ССНМ остро го осудија односот кон новинарите во Уставниот суд

Здружението на новинарите на Македонија го осудува однесувањето на вработените во Уставниот суд кои на недозволив и неевропски начин ги третираа новинарските екипи кои сакаа да ја проследат денешната средба меѓу претседателот на Уставниот суд, Сали Мурати и амбасадорот на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар. „И покрај тоа што медиумите уредно биле поканети за да ја проследат средбата, на новинарските...

Уставен суд ги избрка новинарите и не дозволи проследување на средбата Жбогар-Мурати

Уставниот суд не им дозволи на новинарите да ја проследат средбата помеѓу претседателот на судот, Сали Мурати и амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар. И покрај инсистирањето да се присуствува и да се земат изјави по завршување на средбата, службите од судот сугерираа изјавите да се земаат само надвор од објектот. Не е позната темата на средбата, а Мурати по неговото назначување...

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...