fbpx
Таг: услуги

таг: услуги

Инфлацијата во септември се искачи на 18,7 отсто

Индексот на трошоците на животот во септември 2022 година, во однос на септември 2021 година, бележи зголемување од 18,7 отсто, а индексот на цените на мало бележи зголемување од 14,7 отсто, соопшти денеска Државниот завод за статистика. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во септември 2022 година, во однос на претходниот месец, изнесувал...

Фондацијата „Метаморфозис“ одржа обука за ГО и новинари за заштитата на личните податоци

Што сѐ претставува личен податок, како и по кои законски норми и за кои потреби може тие да се прибираат од граѓаните, потоа - како и колку долго да се чуваат, беа темите што се разработија на обуката за граѓански организации и новинари на тема „Заштита на личните податоци во процесот на дигитализација на јавните услуги“. На обуката организирана од...

Земјоделците уште „висат” по шалтери, примената на дигитализацијата во почетна фаза

Возраста, навиките, менталитетот, немањето доволно познавања, отпорот кон промени и учење нешто ново, стравот да не се направи грешка – која е клучната причина за ниското ниво на дигитализација во македонското земјоделство? Зошто на повеќето наши земјоделци им е многу полесно да отидат во подрачната единица дури и ако тоа значи дополнително губење време и ризик за сопственото здравје...

Промовирана салата „Една точка за услуги“ со која ќе се надминат долгите шалтерски редови

Денеска официјално беше промовиран новиот изглед на салата „Една точка за услуги“ во Скопје. Како што посочи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, станува збор за целосно нов принцип и култура на работа во јавната администрација. - Шалтерите конечно се минато, вработените работат во пријатна атмосфера, а граѓаните веќе нема да бидат дел од долги шалтерски редови -...

Многу повеќе пари за патни трошоци, договорни услуги и привремени вработувања во буџетот за 2020 година

Владата во предлог-буџетот за 2020 година предвидела 924 милиони денари или околу 15 милиони евра за патни и дневни расходи што е зголемување за 5,3 милиони евра во однос на годинашниот буџет во кој за оваа намена се одвоени 599 милиони денари (9,7 милиони евра), утврди „Мета.мк“ во второто продолжение од анализата на новиот предлог-буџет. Освен патните и дневните расходи,...

Општина Дебрца доби туристичка инфраструктура и промотивни материјали за Белчишкото блато

Општина Дебрца и Здружението за екологија и туризам „Екотуризам 2016“ Охрид, потпишаа договорот за донација, со кој на општина Дебрца на трајно владение и се предадени туристичка инфраструктура и промотивни материјали за Белчишкото блато „Сини Вирој”. Целта на донацијата е остварување, унапредување, промоција и поддршка на активностите на проектот „Подобрување на управувањето и одржливо користење на Белчишкото блато ( Сини...

Проектот за подобрување на општински услуги реализиран 65 проценти

Реализацијата на капиталните проекти преку Проектот за подобрување на општински услуги МСИП оди со одлична динамика, со реализација од над 65 проценти, истакна заменик-министерката за финансии Ширет Елези на владината седница која се одржа вчера во Битола. Со Проектот за подобрување на општинските услуги, кој е поддржан од Светска банка, се финансираат капитални проекти кои ќе ги подобрат општинските услуги...

Цените на тутунот, на туристичките аранжмани и на автомобилите ја подгреаа инфлацијата

kupuvanje shoping zheni potroshuvachka koshnichka
Умерена инфлација во нашата земја, но под ризик од притисокот на цените на странските пазари. Според најновите мерења, во август во споредба со jули трошоците на живот се зголемени за 0,3 отсто додека цените на мало за 0,2 отсто, се вели во неделната економска анализа на „Порталб.мк“. Сепак, позначајно зголемување на трошоците на живот е забележно кај туристичките аранжамни, авионскиот...

МТСП: На располагање 10,8 милиони евра, ги повикуваме општините да развиваат социјални услуги

Вкупно 10,8 милиони евра од Министерство за труд и социјална политика се ставени на располагање на општините за развој на социјални услуги на локално ниво за следните пет години, информираат од таму. Министерството ги повикува општините да пројават интерес и да аплицираат за грантови наменети за непосредна социјална услуга, помош на индивидуа или семејство, домашна нега, лична асистенција, дневна нега,...

Oд октомври ќе можe да се вадат документи во електронска форма – стартува електронскиот портал

Фото: Борче Поповски/Kolektif.mk
Од почетокот на октомври, ќе стапи во употреба новиот национален портал за електронски услуги кој ќе им овозможи на граѓаните да, освен со постојната постапка, документите да ги добијат на електронски начин, односно само со неколку кликови, со што ќе се отстранат бирократските процедури, шетањата од еден на друг шалтер и чекањето во долги редови, пишува „Порталб.мк“. Министерството за информатичко...

МЗШВ: Специјално опремени авиони ќе го штитат земјоделското производство од град

Владата на вчерашната седница ги усвои измените на Уредбата за доделување на техничката поддршка во земјоделството и руралниот развој, со кои што се додаде нова подмерка „Услуги за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди и неповолни климатски настани врз земјоделски посеви“, информираат од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). „Станува збор за нов систем за заштита...

Поради посетата на папата, граѓаните наместо на Клинички центар да се упатат кон „8 Септември“ и „Св.Наум Охридски“

Поради посетата на папата Франциск, граѓаните наместо во Клинички центар „Мајка Тереза“ да ги користат здравствените услуги во Градската општа болница „8 Септември“ и Универзитетската клиника „Св. Наум Охридски“, апелираше државниот секретар во Министерство за здравство Владимир Милошев. Во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ услуги ќе се даваат само во Клиниката за детски болести и на Гинекологија, а приодот кон нив...

Итната помош доби 12 нови возила – 6 од нив се за Скопје

Министерство за здравство информираше дека капацитетот на Итната помош е зајакат со 12 нови возила. „Возилата се опремени со најсовремена медицинска опрема. Шест од вкупно 12 амбулантни возила ќе бидат наменети за градот Скопје, додека пак останатите ќе бидат распределени во градовите каде што има потреба од нив. Инаку, при набавката на амбулантните возила Министерството за здравство заштеди 12 милиони...

„Хилтон“ во Скопје е инвестиција од 50 милиони евра, позитивен знак за бизнис-климата

„DoubleTree by Hilton Skopje”, најновиот во синџирот луксузни хотели на реномираниот бренд, официјално почна со работа на 1 јануари годинава. „Многу важно е тоа што Македонија на овој начин покажува дека со доаѓање на ваков бренд, бизнис-климата е стабилна и даваме поттик и на другите компании да инвестираат во нашата држава. Беше предизвик да направиме еден тим кој ќе бидат...

Тевдовски: Шест општини ќе добијат 290 милиони денари за инфраструктура

Mинистерот за финансии Драган Тевдовски потпиша договори со градоначалниците на Кавадарци, Кисела Вода, Илинден, Центар Жупа, Желино и Студеничани за подобрување на 20 километри патна мрежа и реконструкција на основно училиште. Станува збор за 290,7 милиони денари средства за инфраструктурни проекти преку Проектот за подобрување на општински услуги, кој го спроведува Министерството за финансии во соработка со Светска банка. Директен...

Општините ќе може да искористат 6,5 милиони евра за инфраструктура и градинки

Општините ќе можат да аплицираат за 6,5 милиони евра за капитални проекти преку Проектот за подобрување на општински услуги - МСИП, информираат од Министерство за финансии. Општинските власти треба да подготват предлог-проекти со кои ќе аплицираат на јавниот повик, кој Министерството за финансии ќе го објави во септември и истиот ќе го спроведува. Тој е поддржан од Светска банка со...

Странските заинтересирани за соработка со домашните компании, но им треба поддршка

Стопанската комора на Македонија ги споила домашните и странските компании кои би можеле да соработуваат, а најголем интерес за соработка пројавиле компаниите од автомобилската индустрија, информираше денеска Јадранка Аризанковска од Стопанската комора на Македонија. Таа додаде дека на домашните компании им треба поддршка и помош за градење капцитети за да може да се реализира соработката. Од комората очекуваат 10 до 15 компани да...

Анкета: Властите не се консултираат со граѓаните за квалитетот на јавните услуги

За прекумерната бирократија (red tape) во јавната администрација, 48 отсто од граѓаните од Западен Балкан мислат дека во последните две години постојат иницијативи или напор од страна на нивните влади со цел да се поедностават административните процедури за граѓаните и бизнисите. Овој став го делат мнозинството граѓани во Косово (57 проценти), но само 28 проценти во Босна и Херцеговина,...

Балканска конференција на мали и средни претпријатија се одржува во Софија

Денеска во Софија се одржува втората Балканска конференција на малите и средни претпријатија (МСП), во хотелот „Хилтон“. Претставници на Бугарско-македонскиот бизнис клуб, како и нивни фирми-членки се официјални гости на овој настан. „Бугарско-македонскиот бизнис клуб нуди различни услуги на своите членови.БМБК го поддржува развојот на бизнисот на своите членови во сите сектори на економијата. Во одредени сектори, тие имаат значително искуство...

Во првиот квартал, БДП со пораст од 0,1 отсто

Домашниот бруто-производ во првиот квартал годинава забележал стапка на пораст од 0,1 процент, објави Државниот завод за статистика.  Во првото тримесечје од 2018 година, најголем пораст е забележан во секторите уметност, забава и рекреација од 12,1 отсто, трговија на големо и трговија на мало, поправка на моторни возила и мотоцикли, транспорт и складирање, објекти за сместување и сервисни дејности со...

ЗНМ бара МВР да реагира по смртните закани за новинарот Борјан Јовановски

Смртните закани, говорот на омраза и јавното омаловажување кон новинарот Борјан Јовановски можат директно да ја загрозат неговата безбедност за што ќе биде поднесена пријава до МВР, соопшти Здружението...