fbpx
Таг: Урсула фон дер Лејен

таг: Урсула фон дер Лејен

Далекусежни мисли, но без датум

Последниот (во овој мандат или воопшто) говор за состојбата во Унијата на претседателката Урсула вон дер Лајен беше очекуван со посебно внимание. Некои се обидуваа да одгатнат дали ќе се кандидира и за следниот мандат, но засега без успех. Првите оценки на аналитичарите се дека таа сепак играше „на сигурно“, што би можело да најавува нова кандидатура. Во говор кој...

Постот манипулира со изјавата на Лајен и го величи Путин дека спречил „перверзни педофилски планови“

Од најавата на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен дека ќе организира конференција за враќање на украинските деца од Русија, оваа објава на Фејсбук  прави манипулативна конструкција во која се извртуваат тезите и се воздигнува рускиот претседател Владимир Путин. Тврдењето дека Путин им ги уништил „перверзните планови на педофилите“ за децата од Украина, ја искривува вистинската слика...

Фон дер Лејен: Ќе ги пренасочиме големите профити на енергетските компании и ќе оневозможиме Русија да печали

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, презентираше денеска пакет мерки и политики за стабилизација на енергетската ситуација и на цените на струјата, дополнително намалување на увозот на руски гас, но и ограничување на енормното богатење на енергетските компании преку манипулации, како и мерки за помош на граѓаните и бизнисите. „Се соочуваме со невообичаена ситуација, бидејќи Русија е недоверлив...

Газпром вели дека ги прекинува испораките на гас за Бугарија и Полска, Петков не прифаќа рекет од Русија

Руската државна компанија Газпром соопшти дека ја прекинува испораката на гасот за Бугарија и Полска откако двете земји одбиле да плаќаат за испораките во руски рубљи, јавува Јуроњуз. Од Газпром предупредуваат дека ако двете земји се обидат да повлечат од транзитниот гас кон другите европски потрошувачи, тогаш за идентичен обем ќе биде намалена испораката на транзитен гас кон Европа. Би-би-си...

Фон дер Лејен и Борел денеска во Кијив ќе се сретнат со украинскиот претседател

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лејен и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика денеска патуваат во главниот град на Украина, Кијив, за да се сретнат со украинскиот претседател Зеленски.   На шляху до Києва! Going to Kyiv. #StandWithUkraine @vonderleyen @eduardheger pic.twitter.com/Lw8UaQUZgB — Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) April 8, 2022 Патувањето се случува ден откако земјите-членки на ЕУ, односно Комитетот на постојани...

ЕУ со нови санкции кон Русија, НАТО на итен состанок по руската инвазија на Украина

ЕУ ќе воведе нови санкции кон Русија, додека НАТО ќе има итен состанок по почетокот на руската инвазија врз Украина. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утрово остро го осуди рускиот напад врз Украина, којшто става во ризик безбројни цивилни жртви. „Ова е бескрупулозно кршење на меѓународното право и сериозна закана за евроатланската безбедност“, напиша Столтенберг на социјалните мрежи. https://twitter.com/jensstoltenberg/status/1496694134404534276 Американскиот претседател Џо Бајден...

Фон дер Лајен: Постигнавте напредок, сега ЕУ треба да испорача

Ве сакаме покрај нас, порача претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, на прес-конференцијата во киното Фросина во Младинскиот културен центар (МКЦ) со премиерот Зоран Заев. Двајцата најпрво имаа средба во владата, од каде се упатија во киното, кое е реновирано со пари од ЕУ. „Ве сакаме покрај нас. Европската комисија и јас стоиме на тоа. Вие постигнавте извонреден...

Мажите на фотељи, жената на кауч: Деградирање на претседателката на Евопската комисија во Турција

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен, на средбата со турскиот преседател Реџеп Таип Ердоган во вторникот, била третирана како политичар од втор ранг, и за разлика од нејзниот колега, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, наместо на столче била принудена да седи на кауч. „Во врска со инцидентот, важно е дека претседателката требаше да има исто столче и...

ЕУ и Обединетото Кралство постигнаа договор за трговска соработка по Брекситот

По интензивни преговори, Обединетото кралство и Европската Комисија (ЕК) денеска, ден пред католички Божик, постигнаа договор однесува на идната трговска соработка со Европската Унија пред крајот на транзицискиот период и официјалниот излез на Британија од ЕУ на крајот на декември. Веста на прес-конференција во Брисел ја објавија Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лејен и Главниот преговарач на ЕК, Мишел...

Европската комисија го презентираше „Зелениот договор“

Европската комисија денеска го презентираше Европскиот зелен договор (European Green Deal) кој е патоказ за претворање на економијата на Европската Унија во одржлива преку претворање на климатските и еколошките предизвици во можности, низ сите сфера. „Тој е повторно потврдување на посветеноста на Европската комисија на справувањето со предизвиците поврзани со климата, кои се клучната задача на оваа генерација. Атмосферата се...

Германија ги отфрли тврдењата на Трамп дека им должи пари на НАТО и на САД за одбрана

Германската министерка за одбрана, Урсула фон дер Лејен, денеска ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија должи „огромна сума“ пари на НАТО и на САД за одбрана, јавуваат светските агенции. „Не постои долг кон НАТО. Парите за одбрана се вложуваат во мировните мисии на Обединетите нации, во нашата европска мисија и во заедничката борба против Исламска држава“,...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...