fbpx
Таг: управување

таг: управување

Спасовски: МВР истражува кој е виновен во сообраќајката во која учествуваше Зоран Милески-Кичеец

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека ќе се утврди  кој е виновен и кој ќе сноси одговорност во сообраќајната несреќа во која учествуваше Зоран Милески-Кичеец, кој е осуден на затворска казна, а викендов беше еден од учесниците во сообраќајката кај Стража. „Јас искрено жалам што се случи сообраќајна незгода и што има починато лице, тоа е најголемата...

Бесими: Интензивно работиме на воведување на Интегрираниот информациски систем за управување со јавните финансии

Министерството за финансии го подготвува проектот за воведување Интегриран информациски систем за управување со јавните финансии (IFMIS), и очекува неговата имплементација да биде поддржана од Групацијата на Светска банка и од Европската комисија, во рамки на Вториот инструмент за претпристапна помош ИПА-2. Ова го најави министерот за финансии Фатмир Бесими на средбата со директорот на Светска банка за земјава,...

Спасовски очекува угостителите да кажат како ќе ја сузбијат сивата економија во нивната дејност

Коментирајќи го барањето на Комората за туризам и угостителство, дека ќе треба државна помош за дезинфицирање на угостителските објекти штом се отворат, техничкиот премиер Оливер Спасовски возврати со став дека од нив очекува метод за сузбивање на сивата економија во угостителството. Попладнево во Штип Спасовски кажа дека во време на здравствено - економската криза бил присутен на настани поради барања...

Владата го донесе акциониот план за Охридскиот регион со кој ќе се имплементираат препораките на УНЕСКО

Владата на четвртата седница го донесе Планот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион (2020-2029), со акционен план, со кој се обезбедува имплементација на сите препораки на УНЕСКО. „Во Планот се прецизираат забранетите активности во соодветните заштитни зони и се утврдија идните специфични планови и истражувања што се неопходни за обезбедување на одржливиот развој на подрачјето...

Тевдовски: Со реформи во јавните финансии до подобро трошење на парите на граѓаните

Изминатите две години напорно работевме на реформирање и подобрување на системот на јавни финансии, вклучително и на јавната финансиска контрола, рече министерот Драган Тевдовски на конференцијата на конференцијата на која државата е домаќин на преку 70 претставници од единиците за хармонизација на јавната внатрешна финансиска контрола од 20 земји од светот. „Нашите приоритети се транспарентно, отчетно и ефикасно управување со...

Поддршка од ЕК за реформите во јавните финансии

Постои силна политичка волја за подобрување на управувањето со јавните финансии, беше истакнато денеска од страна на Европската комисија, на настанот за спроведување на Програмата за реформи во јавните финансии (ПФМ) во Министерство за финансии. Пред претставници на Комисијата, вклучително и амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар, се обрати министерот за финансии Драган Тевдовски, кој ја поздрави заложбата на...

СДСМ: Јавниот долг е намален за 31,4 милиони евра во однос на првиот квартал

Со празните обвинувања за наводно трошење на девизните резерви, ВМРО-ДПМНЕ покажува основно непознавање на управувањето со финансиите, бидејќи се работи за плаќање преку единствената државна сметка на кредитите и доспеаните рати за стари долгови, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со очигледната разлика во управувањето...

Пенс му пренел на Заев дека за САД е важно да се обезбеди владеење на правото

Премиерот Зоран Заев денеска во Подгорица имал средба со потпретседателот на САД, Мајк Пенс. Од Владата информираат дека американскиот потпретседател Пенс соопштил дека Македонија може да смета на поддршката од САД и изразил поддршка за политиките на Владата, како и на заложбите на Македонија за членство во НАТО. „Ставот на претседателот на САД, Доналд Трамп, е дека САД стојат зад Република Македонија...

Нема услови за формирање национален авиопревозник

Анализите на состојбите на пазарот во овој момент укажуваат на тоа дека нема услови за формирање национална авиокомпанија, одговори на новинарско прашање директорот на Агенцијата за цивилно воздухопловство, Горан Јандреоски, на работилницата за авијација организирана од „ТАВ Македонија“ во Струга. - Истражувањата на пазарот се одвиваат во две фази. Анализата на консултантите во првата фаза покажа дека нема одржливост за...

Градоначалникот на Боговиње не отстапува од намерата општината да управува со водоводот

Градоначалникот на Општина Боговиње, Хазби Идризи вели дека локалната власт нема да се откаже од намерата да управува со водоводниот систем во Боговиње. Според него барањата на дел од жителите упатени на неколкуте протести кои се одржаа во Боговиње, со водата и понатаму да менаџира локалното население, се неосновани. - Веќе ние како локална власт започнавме да наплаќаме за потрошената...

Ќе се изработува план за управување со сливот на Охридското Езеро

Со 365 илјади долари одобрени од програмата на Глобалниот еколошки фонд (ГЕФ) за Дримскиот проект, ќе се изработува прв заеднички интегрален План за управување со сливот на Охридското Езеро. Вториот проект се однесува на развивање на систем за предупредување од поплави во Дримскиот басен за кој се одобрени 470.000 долари. Со одлуката за овие и неколку други проекти всушност се почнува со имплементирање...

Европскиот предлог за отстранување на бугарското вето е достапен и на македонски јазик на владиниот сајт

Владата на РСМ попладнево го објави и на македонски јазик европскиот предлог, изработен за време на француското претседателство со ЕУ, за отстранување на ветото од Бугарија за почетокот на...