fbpx
Таг: Управа за водење на матичните книги

таг: Управа за водење на матичните книги

Порталб: Кои чекори треба да ги преземете за да добиете електронски извод

Издавањето документи со физичко присуство, односно на шалтерите, ги чини луѓето време, пари и нерви. Тоа покажа истражувањето на Порталб каде за извод од матичната книга на родени, кој може да се извади за 5 минути, се чекаше една недела, како резултат на неефикасноста на администрацијата. Несомнено, дигитализацијата е решение за да се стави крај на талкањето од еден...

Нема да се бараат изводи од матичната книга на родени што не се постари од 6 месеци, одлучи УВМК по истражувањето на Порталб.мк

Управата за водење на матични книги (УВМК) информира дека донела решение да не се бара изводите од Матичната книга на родени да не бидат постари од шест месеци. Ова беше изјавено откако Порталб.мк го објави истражувањето во кое граѓани се пожалиле, а од Управата потврдиле, дека од нив биле побарани изводи не постари од шест месеци. Со новата одлука,...

Порталб: Незаконски е да се бара од граѓаните да плаќаат за нови изводи не постари од 6 месеци

„Не е валиден, изводот не смее да биде постар од шест месеци“. Секако, многумина од вас наишле на вакви одговори од институциите каде што требало да поднесат извод од матичната книга на родените и сте се запрашале зошто го бараат, но во исто време сте обврзани да платите од вашиот џеб за нов извод, кој ќе ги има истите...

Над 650 лица не се евидентирани во матичните книги на родени, најголем дел се малолетни

Во матичните книги не се запишани 659 лица, а дури 60 проценти од нив се малолетници. Според податоците на Управата за водење матични книги, од пополнетите прашалници на јавниот повик, меѓу „фантомите“ најбројни се Роми (428), потоа Албанци (88), Турци (20), Бошњаци (4), Срби 2 и еден Влав. Овие податоци денеска ги сподели на прес конференција, заменик-народниот правобранител, Васка Бајрамовска...

Регистрацијата на новороденчиња во Скопје повторно треба да ја прават родителите, болниците не ја даваат услугата

Недостатокот на дигитализација на услугите и неефикасноста на администрацијата непотребно го комплицираат животот на граѓаните на Северна Македонија, имајќи предвид дека тие трчаат од една до друга врата за да дојдат до документи, што во дигитализиран свет би ја завршиле целата работа по неколку кликнувања на Интернет. Порталб.мк одблиску ги следеше процедурите што треба да ги следи еден родител...

Усвоен владиниот План за борба против корупцијата, дигитализацијата на матичните книги вклучена во него

Владата на денешната седница го усвои Планот за борба против корупцијата, за чија реализација на денешната прес-конференција детално говореа премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Љупчо Николовски. Антикорупцискиот план содржи серија на мерки и активности, за чија подготовка биле организирани консултации со Транспаренси Интернешнл, Државната комисија за спречување на корупцијата и други институции и невладини организации. Меѓу една од најважните мерки...

ДЗР: Во Управата за водење на матични книги за една година згрешени 21.957 изводи

Управата за водење на матичните книги издала 21.957 изводи со погрешно внесени податоци во текот на 2019 година, што е 4 отсто од вкупниот број издадени изводи за таа година, откриле државните ревизори при контролата на работењето на оваа институција. „Управата ја нема утврдено одговорноста за надоместување на трошокот во случај на настаната грешка при издавање на изводите, поради што...

Порталб: Гостиварци наскоро ќе можат да плаќаат сметки и да добиваат документи преку e-киоск

Со помош на Програмата на Обединетите Нации за развој (УНДП), општина Гостивар обезбеди средства за да се пушти во функција е-киоскот, електронски систем во вид на банкомат за издавање документи, известува Порталб.мк. Од општина Гостивар, објаснуваат дека проектот чинел 12.000 долари, а киоскот ќе биде пуштен во функција наскоро. „Ние сме првата општина во Северна Македонија што ќе има е-киоск за...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...