fbpx
Таг: универзитетски професори

таг: универзитетски професори

АНКЕТА: Универзитетски професори условуваат студенти со книги, студентите не пријавуваат

Повеќе од 30 отсто од студентите досега се соочиле со условувања од страна на нивните професори да купат книги и учебници за да добијат потпис за редовност или можност за полагање на испит, покажа анкетата што за „Мета.мк“ ја спроведе Инстаграм профилот „Студентарија“. Случајот со професорката на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер, која студентите ја обвинија...

Студентка на Факултетот за дизајн демантира дека професорката им барала да купат книги за да добијат потпис за редовност

УКИМ
Откако „Мета.мк“ објави за случајот во кој студенти обвинија професорка на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер (ФДТМЕ) на „Универзитетот Св. Кирил и Методиј“ – Скопје дека им барала задолжително купување на книги за да може да им даде потпис за редовност, студентка од овој факултет испрати анонимна порака до нашата редакција за да ги демантира...

Деканот на Факултетот за дизајн нема сознанија дека професори условуваат студенти со книги

УКИМ
Раководството на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер (ФДТМЕ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, нема сознанија дека професори на овој факултет бараат од студентите да купат книги како услов за добивање потпис и оцена. Ова за „Мета.мк“ го изјави деканот Горан Златески, по случајот во кој студенти обвинија професорка дека ги условила лично од неа...

Над 34 отсто од министрите и замениците доаѓаат од образование, ЕУ: Образованието под влијание на политиката и корупцијата

Образовниот систем во Северна Македонија е под влијание на политиката и корупцијата, се вели во Поглавјето 26 од извештајот на Европската Комисија (ЕК) за Северна Македонија. Некои од министрите и замениците министри се назначени на државни позиции додека беа дел од образовниот процес во земјава, некои од нив продолжуваат истовремено да работат како наставници, додека други го замрзнале нивниот...

Џафери распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот Џафери го распишал вчера, а денеска е објавен во дел од дневните весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“. Како што стои во објавата, станува збор за избор на член на Советот од „редовите на универзитетски професори по право, адвокати...

Судиите некритички одредуваат притвор бидејќи е ефтин

Македонските судови имаат унифицирана тарифа или сума за тоа колку чини еден ден поминат во притвор, а која се движи од 2.500 до 3.500 денари (40 - 50 евра), беше истакнато на денешната презентација на истражувањето на „Неосновано притворени - правни и буџетски импликации“, што се одржа во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје. „Сознанието дека 'цената' за ограничување на слободата во Република...

Македонски интелектуалци испратија писмо со поддршка до амбасадите на ЕУ и на САД

Група универзитетски професори, интелектуалци, аналитичари и поранешни високи владини функцинери и дипломати од Македонија, испратија писмо со поддршка до амбасадите на Соединетите Американски Држави и на земјите членки на Европската Унија. Преку писмото, како што е наведено, тие се обраќаат до Конгресот на САД и до Европската комисија, за да ја потврдат „решеноста за одлучна одбрана на принципите на парламентарната демократија...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...