fbpx
Таг: универзитетски кампус

таг: универзитетски кампус

Универзитетот „Мајка Тереза“ и формално стана сопственик на касарната „Илинден“

Со одлука на Владата, Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје и формално стана сопственик на дел од објектите во кругот на поранешната касарна „Илинден“ каде ќе биде сместен универзитетскиот кампус. На последната владина седница просториите кои биле предвидени за оваа високообразовна установа и формално правно преминале во сопственост на универзитетот. Од Министерството за образование информираат дека во дел од отстапените објекти...

Универзитетот „Мајка Тереза“ наскоро со нов кампус во касарната „Илинден“

Државниот универзитет „Мајка Тереза“ во Скопје наскоро ќе биде преместен во кругот на поранешната касарна „Илинден“ каде согласно владина одлука од минатата година, дел од објектите етапно се отстапуваат и уредуваат за потребите на оваа високообразовна установа, информираат од Министерството за образование и наука (МОН). За интензитетот на активностите денеска на средба во просториите на Министерството за образование и наука...

Универзитетот „Мајка Тереза“ ќе се смести во касарната „Илинден“, следи адаптација на објектите

По шест години од основањето, Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје ќе добие свој инфраструктурен комплекс. Со одлука на Владата од пред неколку денови, високообразовната установа доби локација во скопската касарна „Илинден“. Постојните објекти ќе се адаптираат за потребите на наставно-научниот кадар и за студентите. Инвестицијата ќе ја реализираат Министерството за образование и наука (МОН) и самиот универзитет, информираат од...

Илјадници Унгарци излегоа на протест против отворање на кинески универзитет во Будимпешта

Протести во Будимпешта
Околу 10.000 луѓе во саботата излегоа на улиците низ Будимпешта во знак на протест против плановите на владата за отворање на кинески универзитетски кампус во главниот град на Унгарија, пишува „Би-би-си“. Противниците на проектот ја обвинуваат десничарската влада на Виктор Орбан за тесната соработка со кинеските комунистички власти. Тие стравуваат дека новиот кампус ќе го поткопа унгарското високо образование и...

Дневната евтина струја се враќа утре за околу 200.000 домаќинства, останатите ќе почекаат

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски најави дека од утре од 13 до 15 часот домаќинствата ќе имаат на располагање и плаќаат дневна евтина тарифа за електрична...