fbpx
Таг: универзитет

таг: универзитет

Универзитетот „Св. Апостол Павле“ се согласува со измените на Законот за високо образование

Предлогот студентите што не го положиле првиот дел од државниот испит по втората студиска година да може да ги слушаат предметите од третата студиска година е прифатлив за Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол Павле“ од Охрид, чија идеја и беше оваа измена. Во соопштението на Универзитетот „Св. Апостол Павле“, потпишано од ректорот Нинослав Марина, е наведено дека единствена цел на предлогот...

Штипскиот универзитет ги поддржа измените на Законот за високо образование

Oткако Министерството за образование и наука го прифати предлогот, Штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ ги поддржа измените на Законот за високо образование. Според предлогот од овој универзитет, студентите ќе може да полагаат една половина од предметите во третата студиска година, независно од тоа дали го положиле или не првиот дел од државниот испит на крајот од втората студиска година. Притоа, Министерството прифати...

Ректорот Стојковски задоволен од поканата за средба од Министерството за образование

Претседателот на Интеруниверзитетската конференција и ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Велимир Стојковски, изрази задоволство што Министерството за образование и наука ја прифати поканата за заедничка средба во врска со предложените реформи во високото образование. „Универзитетите во Република Македонија како членки на Европската асоцијација на универзитетите, Светската асоцијација на Универзитетите и како потписници на Magna Charta Universitatum, секогаш се...

Адеми в понеделник ќе се сретне со професорите

Покана до ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Велимир Стојковски, за средба в понеделник во хотелот „Александар палас“, денеска упати министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми. „Водејќи се од принципите на транспарентност и на отвореност, како дел од дебатата за реформите што се спроведуваат во високото образование во Република Македонија и кои во својата суштина го имаат обезбедувањето на...

За МОН е прифатлив предлогот од ФИНКИ

Предлогот на деканот на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство при УКИМ, Димитар Трајанов, за работење на високообразовните установи во земјата според студиски програми кои делумно (60-70 отсто) би биле компатибилни со програмите на најдобрите европски и светски универзитети, изгледа прифатливо и ќе биде предмет на дополнителна анализа, велат од Министерството за образование и наука. „Предлогот на деканот на Факултетот...

Предлог за реформите во високото образование и од Универзитетот „Свети Апостол Павле“

Со предлог, студентите што не го положиле првиот дел од државниот испит, кој се полага по завршување на втората студиска година, да имаат право да ги слушаат предметите предвидени во третата студиска година, денеска излезе ректорот на Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ од Охрид, Нинослав Марина. Како што соопштија од овој Универзитет, предлогот е доставен до Министерството...

Штуловиот универзитет со предлог за реформи во високото образование

Предлог за унапредување на реформата во високото образование до Министерството за образование достави Штуловиот универзитет.  Универзитетот на Југоисточна Европа предлага македонските универзитети да работат според студиски програми на најдобро рангираните универзитети во Европа и во САД. Универзитетот посочува дека поради поинаквиот пристап, дел од нивниот наставен кадар сега предава во европски универзитети како визитинг-професори, а наставници од Европа и од...

(ВИДЕО) Пукање на Универзитетот „Флорида“, убиен е напаѓачот

Три лица се ранети при пукање во кампус на Државниот универзитет „Флорида“ во Талахаси. Напаѓачот е убиен, откако сттрелал во полицијата, јавува „Си-Ен-Ен“. Според информациите на американската телевизиска куќа, едно рането лице е во критична состојба. - Двајца ранети во пукањето се пренесени во болница. Еден од нив е во критична состојба - соопшти претставникот на болницата во Талахаси, Стефани Дерзиповски. Универзитетот веднаш...

Ставен е во функција системот за водоснабдување во Кучково

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски: Ветување: Решавање на проблемот со водоснабдување во с. Кучково   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот...