fbpx
Таг: универзитет

таг: универзитет

Вооружен напад на американски универзитет во Кабул

Вооружени напаѓачи упаднале во зградата на американски универзитет во авганистанскиот главен град Кабул, а претходно се слушнале експлозии и пукања. Авганистанските власти потврдија дека универзитетот е нападнат од вооружени мажи. Сведоци додаваат дека по пукотниците, во зградата на универзитетот останале заробени „одреден број на луѓе“. Специјални полициски сили почнале акција за спасување, а од нивниот штаб соопштуваат дека се работи за „сложен...

Почнува првиот уписен рок на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Денеска и утре на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје започнува првиот уписен рок во академската 2016/2017 година. Вкупно слободни има 10.535, од кои 6.606 за редовни студенти во државна квота, 2.819 во квотата редовни студенти со кофинансирање на студиите и 1.110 за вонредни студенти. Како и во изминатите години, надоместот за редовните студенти е 200 евра, односно 100 евра...

Почина професорот Димитар Мирчев

Почина Димитар Мирчев, македонски универзитетски професор, професор Емеритус по политички науки, редовен член на Европската академија на науки и уметности во Оделот за општествени науки, право и економија и поранешен амбасадор на Република Македонија во Словенија. Мирчев е роден во Сливен, во 1942 година. Основно и средно образование завршил во Скопје, а високо на Правниот факултет во Белград. Специјализирал методологија на општествени науки...

ВМРО-ДПМНЕ: Универзитетот „Дамјан Груев“ ќе го зголеми квалитетот на образованието

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во реакцијата на денешната прес-конференција на координаторот на пратеничката група на СДСМ, посочува дека тие дале поддршка за дополнување на Законот за основање на Универзитетот „Дамјан Груев“ заради подигнување на стандардите за наставно-научниот кадар и за другите вработени кои треба да придонесат за поголем квалитет и за интернационализација на универзитетот. – Сметаме дека со овие дополнувања на Законот...

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ носи шверцерски закони на штета на образованието

Владејачкото мнозинство на последната седница на Собранието на Република Македонија повторно и без присуство на опозицијата изгласа нови измени на законот со кој пред две недели го формираше новиот универзитет „Дамјан Груев“, вели Горан Сугарески, координатор на пратеничката група на СДСМ. - Со ова, власта само потврди дека закон донесен без претходни консултации, без финансиска конструкција и на шверцерски начин,...

Собраниска седница за Универзитетот „Дамјан Груев“

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 108. седница, на која на дневен ред е предлог-закон за дополнување на Законот за основање Универзитет за национална одбрана, безбедност и мир „Дамјан Груев“ во Скопје, по скратена постапка. По оваа, Собранието ќе ја продолжи и 110. седница, на која на дневен ред се предлог-закон за изменување и за дополнување на Законот...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против подостапно високо образование

„Инквизиторското однесување на СДСМ во образованието продолжува со несмален интензитет. Врв во упад на автономијата на Универзитетот е да ја оспоруваш одлуката на најстариот управувачки орган на УКИМ, Сенатот. СДСМ го прави токму тоа, продолжувајќи со невиденото и срамно однесување откако вчера се обиде и не успеа да го спречи одржувањето на изборот на нов ректор на универзитетот“, се вели...

Донесен законот за формирање на универзитетот „Дамјан Груев“

На денешната пленарна седница, пратениците во Собранието без присуство на опозицијата дадоа зелено светло за формирање на новиот универзитет „Дамјан Груев“. „За“ гласаа 67 пратеника, а шест беа „против“ универзитетот за одбрана, безбедност и мир. Независната пратеничка Солза Грчева смета дека со формирање на овој универзитет се прави обид за создавање паралелен систем и за дисквалификација на УКИМ. - Јас овој проект...

СДСМ: Власта сака да го уништи УКИМ

Целта на власта е ако може, да го уништи најстариот, најдобриот универзитет во земјата, „Св. Кирил и Методиј“, обвини денеска на прес-конференција Петар Атанасов, претседател на комисијата за образование на СДСМ. - Начинот и процедурата за избор на нов ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ покажа дека власта сака да се меша во работите на најстариот универзитет во земјата....

Димовски: Универзитетот „Дамјан Груев“ ќе реши многу проблеми на студентите

Формирањето на новиот универзитет „Дамјан Груев“ ќе биде одговор на многу проблеми што ги имаат илјадници студенти и студентки на досегашните факултети, рече на денешната прес-конференција Илија Димовски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. - Јавната тајна дека на дел од факултетите во Скопје и дел од професорите во Скопје, постои чување на монополот, чување на фамилијарните релации и потврдената...

Сугарески: На ВМРО-ДПМНЕ ѝ е важно само да ги вдоми партиските кадри

Со повлекувањето и повторното пуштањето на нов закон за формирање на универзитет „Дамјан Груев“, само овој пат со плус три факултети, ВМРО-ДПМНЕ призна дека интерпелацијата за претседателката на комисијата за образование, Олга Најденовска, е основана, рече денеска на прес-конференција Горан Сугарески, координаторот на пратеничката група на СДСМ - Ова е уште едно големо признание на ВМРО-ДПМНЕ дека работи незаконски. Незаконската работа на...

„Студентски пленум“ бара средба со ректорот на УКИМ

Oфицијално барање до ректорот на УКИМ за средба, во понеделник испрати „Студентскиот пленум“. Пленумците на овој состанок сакааат да дискутираат за постапката за избор на нов ректор, која според пленумот е закочена поради нелегитимноста на студентските претставници во раководните органи на универзитетот. „Студентското организирање е многу значајна тема во земјата и соодветно треба да се адресира од сите засегнати страни...

Професор бил целта на пукањето на Универзитетот „Калифорнија“

Американските власти соопштија дека во престрелката во кампусот на Универзитетот „Калифорнија“ во Лос Анџелес (УКЛА) загинал професорот Вилијам Клаг. Професорот по механички инженеринг е убиен во својата канцеларија, наведува неименуван извор близок до истрагата. Засега не е идентификуван убиецот, кој по нападот на професорот извршил самоубиство. Колегите на убиениот професор велат дека тој имал две деца и дека бил пријатен човек. Трагедијата се случи вчера попладне....

Битолчани ѝ го честитаа докторатот на Јанкулоска со транспарент „Честито аболиција“

Група млади битолчани утринава со герила-акција ѝ го честитаа докторатот на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Со транспарент „Честито аболиција“, двајца млади луѓе влегоа на свечената промоција на доктори на науки, во ректоратот на битолскиот Универзитет „Св. Климент Охридски“, каде Јанкулоска свечено беше промовирана за доктор на науки на Факултетот за безбедност. Упадот ги остави без збор присутните во салата. Дури...

Инвестицијата на универзитетот „Св. Климент“ на Плаошник надмина 12 милиони евра

Вкупната вредност на универзитетот „Св. Климент“ на Плаошник во Охрид, ја надмина сумата од околу 12 милиони евра. Управата за заштита на културното наследство одвои нови 59 милиони денари за довршување на овој капитален зафат, на кој е предвидено да се завршат ѕидарските работи на објектите од комплексот. Градежниот дел на комплексот е во финална фаза од изведбата. Во моментов е...

Македонски студенти и професори во посета на универзитети во Солун

Околу 100 студенти и професори од Филолошки факултет, Академијата за ликовни уметности, Правниот и од Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје се во тридневна посета на Солун, најголемиот студентски центар во Грција, на покана на Друштвото за македонски студии. Студентите и професорите имаа можност да се запознаат со детали за работењето и за можностите за студии и...

Студенти од штипскиот универзитет ќе добијат бесплатни студии во Русија

Студентите од Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип ќе може да аплицираат за 35 стипендии што ги доделува Руската Федерација. Рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак, денеска беше на работна посета на штипскиот универзитет и по средбата со ректорот Блажо Боев рече дека руската амбасада го распишала конкурсот за доделување стипендии за студентите од Македонија, кои сакаат да студираат во Руската...

Груевски: На универзитетот „Дамјан Груев“ ќе предаваат врвни светски професори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска заедно со пратеничката Олга Најденовска, беше на увид на неколку градежни објекти во општината Гази Баба. Груевски рече дека пратеничката Најденовска, која е и претседателка на собраниската комисија за образование, го информирала дека опозицијата сака да ја блокира работата на комисијата, за да не се оформи новиот универзитет „Дамјан Груев“. Претседателот на владејачката партија...

Продолжува циркус-расправата за новиот универзитет во собраниската комисија

Членовите на собраниската комисија за образование и денеска со довикување и со зајадливи и навредливи зборови ја продолжија расправата за формирањето на новиот универзитет „Дамјан Груев“. Пратеникот од СДСМ, Бетиан Китев, рече дека пред да се почне со амандманска расправа, мора да се расчисти процедурата според која треба да се дискутира за амандманите и за законот. Тој ја праша претседателката...

Продолжува комисиската расправа за универзитетот „Дамјан Груев“

По речиси една недела пауза, денеска во Собранието продолжува седницата на Комисијата за образование. На седницата закажана во 15 часот на дневен ред се предлог-законот за основање универзитет за национална одбрана, безбедност и мир „Дамјан Груев“ во Скопје и предлог-законот за изменување на Законот за високото образование. Последната седница на комисијата заврши со кавга меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Расправаата за основање на...

Тимчо Муцунски во посета на САД: Работна средба со претставници на Стејт департментот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави. Во рамки на посетата тој оствари работна средба со високи претставници на Стејт департментот, информираат од...