fbpx
Таг: универзитет

таг: универзитет

Македонски и бугарски универзитет со руска поврзаност во минатото ќе создаваат магистри во Свети Николе

Јавно-приватното партнерство меѓу државниот бугарски Великотрновски универзитет „Св. Св. Кирил и Методиј“ (ВТУ) и македонскиот приватен Меѓународен Славјански Универзитет (МСУ) резултираше со понуда на постдипломски студии за македонските студенти на кои ќе им предаваат професори од Бугарија. Двата универзитета, покрај образовната и научната соработка, ги поврзуваат и руските врски, од кои се чини дека полека се ослободуваат. Во време...

Синдикалците од УКИМ бараат средба во Владата за да договорат повисоки плати

УКИМ
Претставниците на Сојузот на синдикати на најстариот универзитет во државата „Св. Кирил и Методиј“, бараат средба со владини претставници, за да се обезбеди како што велат, достоинствена плата за вработените на универзитетот. Во соопштение потпишано од претседателот на Сојузот, проф. д-р Ангел Ристов, стои дека синдикалците се надеваат дека Владата ќе покаже разбирање како и за другите дејности во...

По вестa на Порталб, Универзитетот во Тетово го објави статутот на веб-страницата

Без да поминат ниту 24 часа од објавувањето на веста во Порталб за одлуката на Агенцијата за слободен пристап до информации од јавен карактер дека Универзитетот во Тетово постапил спротивно законот со тоа што не одговорил на нашето барање, УТ го објави својот статут на веб-страницата, пишува Порталб.мк Многу важниот документ на Универзитетот во Тетово до вчера не беше објавен...

УКЛО подготвува стратегија за новата академска година во која се разгледуваат две сценарија

Додека се чека последниот збор на МОН и Комисијата за заразни болести за тоа како ќе се одвива академската година на универзитетите во земјава, на факултетите веќе течат подготовките. Дел од нив ги разгледуваат опциите за онлајн, а дел за комбинирана настава. Високите образовни институции ќе се водат според мислењето на нивните студенти, чиј заклучок е донесен по анкетите...

Ефтимов: Студентите, професорите и факултетите не се подготвени за онлајн испитна сесија

Се чини дека пандемијата со корона вирусот не ја забави академската година, но сепак го усложни процесот на студирање. Дневните соби ги заменија предавалните и амфитеатрите, а присуството сега се евидентира преку онлајн видео повици. Студентскиот лидер, Борјан Ефтимов дециден е дека овој начин на настава не може да биде целосна замена за редовните предавања бидејќи дел од факултетите...

Од понеделник почнуваат уписите на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“

Нови 4.000 места се отворени за завршените средношколци на универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип на 12 факултети, три академии и дисперзирзираните студии во Скопје, Кавадарци, Струмица и Прилеп. Уписите од првиот уписен рок почнуваат во понеделник, 26 август, а ќе траат во текот на целата недела. Реактивирани се сите досегашни студиски програми. Нови програми оваа година ќе нема, бидејќи како...

Охриѓанката Маргарита Каровска – Нили, дел од тимот на опсерваторијата „Чандра“

Охриѓанката Маргарита Каровска - Нили веќе неколку децении работи во Центарот за астрофизика Харвард-Смитсониан при престижниот Универзитет Харвард на голем број проекти од НАСА. Оваа исклучителна жена e астрофизичар и дел од тимот кој работи на еден од најголемите и најзначајни проекти на НАСА, вселенската опсерваторија „Чандра“ од самите почетоци. Во време кога повеќето сметале дека местото на жената е...

Само секој четврти смета дека постои вистинска универзитетска автономија

Според новото истражување спроведено од Независниот академски синдикат (НАС), едвај секој четврти припадник на академската ззаедница верува дека во земјава е целосно остварена универзитетска автономија. Односно, како што велат истражувачите, тоа е последица на перцепцијата дека постои влијание врз раководствата на високообразовните установи од страна на властите. Истражувањето, кое е финансиски поддржано од Фондацијата Отворено општество - Македонија, иако спроведено...

Културата на заплашување во Македонија ги потисна студентските протести

Тивко помина т.н. "ултиматум" што студентите од Тетово му го поставија на Тетовскиот универзитет на минатонеделниот протест. Ниту првите ниту вториот не прифаќаат да се изјаснат со цел јавноста да дознае за тоа што се случи со студентските барања, дали некој воопшто ги сослушал, прашува „Порталб.мк“. Иако не зборуваат јавно за имиња, но организаторите на протестите и некои од демонстранти, потврдуваат...

Студенти протестираат неколку дена пред истекот на рокот за соросовиот Универзитет да си замине од Унгарија

Оваа седмица е последниот рок по кој ќе се види дали Централно-европскиот универзитет (ЦЕУ), приватниот универзитет основан во 1991 од страна на финансиерот и филантроп Џорџ Сорос, ќе остане во Унгарија, пишува „Глобал војсес“. Оваа институција, со седиште во Будимпешта од 1993, е во правна неизвесност уште од април 2017, кога унгарската влада ја усвои контроверзната измена на постоечките...

На Шангајската листа и годинава нема универзитети од Македонија

На Шангајската листа на Академско рангирање на светски универзитети за 2018 година објавена денеска, се наоѓаат илјада универзитети. На прво место 16-та година по ред е Универзитетот Харвард, на второ Стенфорд од САД, а на трето британскиот Универзитет Кембриџ. Македонските универзитети и годинава не се рангирани на Шангајската листа на најдобри универзитети. Следните десет најдобри универзитети се МИТ, Беркли, Принстон, Оксфорд,...

Заев на трибина во Виена утре ќе зборува за напредокот на Македонија

Македонскиот премиер Зоран Заев утре во Виена ќе зборува и ќе одговара на прашања за напредокот и перспективите на Македонија и на Западен Балкан, на трибина организирана од Австрискиот институт за надворешни работи (ОИПП), во соработка со Европскиот фонд за Балканот (ЕФБ) и Советодавната група за политики „Балкан во Европа“. На настанот „Кон заедничка европска иднина за Југоисточна Европа: Македонскиот...

Само 22,5 отсто од Грците подготвени да прифатат сложенo име за Македонија

Само 22,5 отсто од Грците биле подготвени да прифатат сложено име за Македонија, а 71,5 отсто се против употреба на терминот Македонија, покажало истражувањето на солунскиот универзитет „Македонија“, пишува грчкиот весник „Катимерини“, a пренесува Македонската информативна агенција (МИА). Според овој медиум, резултати покажуваат промена на јавното мислење во Грција, бидејќи на истата анкета во 2016 година, 57 отсто од граѓаните не...

МОН: На државните универзитети годинава упис на 26.105 студенти

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека вчера Владата донела одлука за распишување конкурс за упис на студенти на државните универзитети, за кои ќе има 26.105 места. Од нив 13.953 места се за редовни студенти во државна квота, 8.367 места се за редовни студенти со кофинансирање и 3.785 места се за вонредни студенти. „Со тоа обезбедени се доволно места...

Протест во Анкара поради отпуштањето професори

Турската полиција привела најмалку 12 лица и испукала солзавец кон неколку стотини демонстранти пред Универзитетот во Анкара, за време на протестот одржан поради отпуштањето на голем број професори, соопштија полициски извори и очевидци. Околу илјада лица се обидоа да се соберат на универзитетскиот кампус и на околните улици, но полицијата го блокирала влезот во комплексот и испукала солзавец и гумени куршуми. Помали групи...

Битка за универзитетот во Мосул, ирачките сили ја протеруваат ИД

Ирачките сили го зазедоа универзитетот во Мосул кој беше под контрола на Исламска држава. Ирачката војска од октомври се обидува да го заземе градот, кој е последно упориште на ИД во Ирак. Според зборовите на ирачките власти, џихадистите ги користеле лабораториите во универзитетскиот комплекс за да направат хемиско оружје. Командантот на ирачките антитерористички операции, Талиб Шагати, рече дека заземањето на универзитетот...

ИД ја презеде одговорноста за нападот во Охајо

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот на Универзитетот „Колумбус“ во Охајо, во кој напаѓачот се залета со автомобил меѓу пешаците, а потоа ги нападна со нож. Напаѓачот Абдул Разак Али Артан бил сомалиски студент на универзитетот. Тој во понеделникот повреди 11 лица, по што полицијата го застрала и го уби.

Пукање на универзитетот во Охајо

Најмалку едно лице е убиено, а девет се повредени во пукотница која е во тек на државниот универзитет „Охајо“. Американските медиуми јавуваат дека кампусот на универзитетот е целосно затворен поради пукањето. Универзитетот испратил порака за тревога до сите студенти, во која им советува да се скријат. Според еден од студентите, пукањето почнало во една од универзитетските лаборатории, додека друг студент на „Твитер“...

Крвава ноќ во САД: 14 повредени во напади во три града

За само неколку часа, на два колеџа во САД се случија два крвави инциденти. Првиот се случи во кампусот на Универзитетот во Илиноис, каде дошло до пукање, а другиот во близина на колеџот „Емерсон“ во Бостон, каде шест лица се избодени, јавуваат локалните медиуми. Неколку часа претходно, три вооружени лица ранија осум лица во Балтимор, меѓу кои и едно...

Во нападот на универзитетот во Кабул загинаa 12 лица

Во нападот на американскиот универзитет во Кабул загинаа 12 луѓе, од кои седум студенти. Специјалните сили убиле двајца напаѓачи. Нападот започнал вчера околу 18.30 часот по локално време со голема експлозија за која властите наведуваат дека била детонација на автомобил бомба, по што следувале пукотници. Напаѓачите успеале да влезат во комплексот на Универзитетот, каде што имало голем број на студенти и...
Scars Above скриншот од играта на Steam

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра. Во Србија во последниве неколку години правењето компјутерски игри преку специјализирани фирми стана...