fbpx
Таг: УНИЦЕФ

таг: УНИЦЕФ

УНХЦР, ИОМ и УНИЦЕФ алармираат: Во Егејско Море секој ден има по две удавени деца

Од септември 2015 година досега, во водите на Егејско Море, меѓу Турција и Грција, во просек секој ден животите ги губеле по две деца додека со своите семејства се обидувале да стигнат во Европа, велат од ИОМ, УНХЦР и од УНИЦЕФ и предупредуваат дека бројот на смртни случаи на деца на бегалската рута постојано е во пораст. Според податоците на агенциите,...

ОН: Најмалку 200 милиони жени се подложени на обрежување

Најмалку 200 милиони жени и двојки во 30 земји се подложени на обрежување, од кои половина се од Египет, Етиопија и од Индонезија, соопшти Фондот за деца на ОН (УНИЦЕФ). Бројката е за речиси 70 милиони девојки и жени поголема во споредба со таа од 2014 година. Генералното собрание на ОН едногласно ја одобри резолуцијата во декември 2012 година во која се...

УНИЦЕФ: Меѓу бегалците сè повеќе деца и жени

Според податоците на УНИЦЕФ, сè повеќе деца и жени патуваат во бегалскиот бран кон Европа. Тие сочинуваат речиси 60 отсто од вкупниот број бегалци кои минуваат од Турција кон Грција. Во јуни минатата година, речиси 73 отсто од мигрантите биле возрасни мажи, а само еден од 10 бегалци биле помлади од 18 години. Мари Пјер Поири, посебна координаторка за бегалската криза...

УНИЦЕФ предупреди на изгладнување деца во Сирија

УНИЦЕФ денеска го потврди постоењето на случаи на сериозно изгладнување меѓу децата во опколениот сириски град Мадаја, каде оваа недела е испорачана помош на илјадници лица, кои со месеци се наоѓаат под блокада. Организацијата на ОН соопшти дека од 25 деца помлади од пет години, кои се прегладнети, кај 22 се утврдени знаци на умерена до сериозна изгладнетост. Персоналот на УНИЦЕФ...

УНИЦЕФ: Во 2015 година 16 милиони деца биле родени во конфликтни зони

Секое осмо бебе од сите деца родени во светот или повеќе од 16 милиони деца, оваа година биле родени во конфликтни зони, соопшти УНИЦЕФ. - Секои две секунди, по едно новороденче го зема првиот здив во средиште на воено жариште, честопати во застрашувачки околности и без пристап до медицинска грижа. Премногу деца го почнуваат животот во екстремни околности – од конфликтни зони...

УНИЦЕФ почна кампања за еднакви шанси за децата со попреченост

УНИЦЕФ заедно со група активисти почнаа со кампања која има за цел да го смени начинот на кој општеството гледа на децата со попреченост и начинот на кој се однесува кон нив. Од УНИЦЕФ истакнуваат дека стигматизацијата, ставовите и недостигот на свесност придонесуваат кон дискриминацијата и отфрленоста со кои се соочуваат децата со попреченост. - Децата со попреченост се...

Два милиони евра помош за децата-бегалци во Македонија и во Србија

Директоратот на Европската комисија за хуманитарна помош и за цивилна заштита (ЕКХО) одобри два милиони евра за Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ) за децата-бегалци во Србија и во Македонија, соопштено е денеска. Во соопштението се наведува дека тоа е прв придонес што Директоратот го дава на УНИЦЕФ за потребите на бегалците и на мигрантите кои се движат низ Европа. „Проектот ќе обезбеди...

Бесими се сретна со регионалниот директор на УНИЦЕФ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, се сретна со Мари Пјер Поарие, регионален директор на УНИЦЕФ за Источна и за Централна Европа и за Заедницата на Независни Држави, со која разговарал за мерките и за активностите што се преземаат во Македонија, во насока на справување со бегалската и мигранската криза. „Вицепремиерот Бесими за време на разговорот истакна дека Македонија прави...

Орландо Блум ги посети бегалците во Гевгелија

Познатиот актер Орландо Блум утрово пристигна во прифатниот камп за бегалци во Гевгелија. Тој разговараше со дел од мигрантите и се интересираше за нивниот пат, за проблемите во нивните татковини, а особено за децата што минуваат илјадници километри за да стигнат до Западна Европа. За време на неговиот престој во кампот, актерот испрати и еден од специјалните возови со мигранти и со...

УНИЦЕФ: Да се заштитат децата-мигранти

„Трогателни слики од детски тела исфрлени на бреговите на Европа, тела кои лежат задушени во задниот дел од камионите што ги минуваат границите, тела прегазени од очајните родители преку огради од бодликава жица... Со продлабочувањето на мигрантско-бегалската криза во Европа, ова нема да бидат последните шокантни слики што се шират низ светот преку социјалните медиуми, на нашите телевизиски екрани...

Секоја осма мигрантка што влегува во Македонија е трудна

Агенцијата на ОН за деца (УНИЦЕФ) денеска соопшти дека во последните три месеци тројно е зголемен бројот на жените и на децата меѓу бегалците што минуваат низ Македонија кон Западна Европа. Како што се наведува во соопштението објавено во Женева, околу 3.000 лица дневно минуваат низ земјава, а секоја осма жена е трудна. Според податоците на УНИЦЕФ, четири од пет бегалци доаѓаат...

УНИЦЕФ: Децата-мигранти мора да добијат посебна грижа и внимание

„УНИЦЕФ формираше простор прилагоден за деца опслужуван од мобилна екипа во близина на Гевгелија, кај границата со Грција, со цел да понуди помош и поддршка за жените и децата што мигрираат низ  Македонија“,  информираат од УНИЦЕФ. „Просторот прилагоден за деца е формиран во рамките на објектите поставени од страна на УНХЦР за привремен одмор на мигрантите. Мобилна екипа од локалната...

Меси донираше 450.000 евра во УНИЦЕФ

Аргетинскиот репрезентативец и фудбалер на „Барселона“, Лионер Меси, во рамки на кампањата „Сонце за децата“, донираше 4,5 милиони аргентински песоси, или околу 450.000 евра во УНИЦЕФ. Меси, кој е амбасадор на УНИЦЕФ, преку видеопорака порача дека му претставува задоволство да работи со луѓето од оваа хуманитарна организација. https://www.youtube.com/watch?v=YkoC_YNk-I4

УНИЦЕФ: Милиони деца сè уште живеат во сиромаштија

Поради нееднаквите можности и покрај значителните достигнувања, милиони деца сè уште живеат во сиромаштија, умираат пред да наполнат пет години, не посетуваат училиште и страдаат од хронична неисхранетост, се вели во најновиот извештај на УНИЦЕФ, „Напредок за децата“. - Животот и иднината на најобесправените деца се важни – не само за нив, туку и за нивните семејства, заедници и општества...

Отворен центар за ран детски развој во Шипковица

Тетовското село Шипковица денеска доби нов центар за ран детски развој, кој е отворен како дел од иницијативата „Првите 5 се најважни”. Проектот има цел да овозможи уште во најраната возраст децата да добијат образовна програма за ран детски развој во нивната заедница. Центарот, кој ќе по посетуваат околу 60 деца на возраст од три до шест години од селото Шипковица, го...

На Ирак му се потребни 500 милиони долари за хуманитарни акции

Хуманитарните организации побараа да се соберат 500 милиони долари за Ирак, соопшти денеска УНИЦЕФ, во пресрет на меѓународниот состанок во Париз посветен на ситуацијата во Ирак и во Сирија. - Хуманитарната ситуација во Ирак се приближува до катастрофа! Итно ни се потребни дополнителни средства за да продолжиме да работиме во земјата – рече претставникот на УНИЦЕФ во Ирак, Филип Хефлинк. Според податоците...

Османи: Оптимист сум дека со новата бугарска влада можеме да отвориме ново поглавје меѓу двете земји

Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги добиеме извештаите од скринингот и патоказот за отворање на...