fbpx
Таг: УНИЦЕФ

таг: УНИЦЕФ

Млади иноватори од земјава со две решенија ќе учествуваат во глобалниот предизвик „Generation Unlimited“

Два тима млади иноватори кои креираа дигитални решенија за поактивно вклучување на децата и младите во образованието и во секојдневниот живот, избрани се да ја претставуваат земјата во глобалниот младински предизвик „Генерација без граници 2019/2020“, информираат од „УНИЦЕФ“. Целта на младинскиот предизвик „Генерација без граници 2019/20“ е да ги инспирира младите кои имаат брилијантни идеи, но немаат средства да ги...

Отворена телефонска линија за поддршка на родителите и старателите

Во соработка со Министерството за труд и социјална политика и со Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство, со финансиска поддршка од Австриската агенција за развој, УНИЦЕФ ја пушти во употреба бесплатната телефонска линија за помош, поддршка и советување на родителите и старателите за подигање на децата во сигурна и грижлива семејна средина. Телефонската линија за помош на...

Одржувањето на имунизацијата кај граѓаните е од витално значење за време на пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) и УНИЦЕФ во заедничко соопштение потенцираат дека националните програми за рутинска имунизација на населението се посуштински од кога било досега. Токму итната потреба од вакцина против Ковид-19 ја потенцира клучната улога на имунизацијата на граѓаните во заштитата на животот и економијата. Од СЗО и УНИЦЕФ ги потсетуваат владите низ целиот регион дека мора да ја искористат...

УНИЦЕФ: Училиштата треба да знаат да одговорат на траума од дигитално вознемирување

Неодамнешните настани во врска со групата креирана преку „Телеграм“ на која размената на содржини вклучуваше и неовластено споделување фотографии и видеа од малолетни лица и млади девојки, претставуваат аларм кој повикува да се спроведе поусогласена меѓусекторска акција за заштита на децата и младите од опасностите што ги предизвикува насилството преку интернет, сајбер насилството и дигиталното вознемирување, порачуваат од канцеларијата...

Македонија стана дел од Глобалното партнерство против насилството врз децата

Во завршницата на дводневната конференција на високо ниво:„Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан“ министрите за внатрешни работи Оливер Спасовски, за правда Рената Десковска, за здравство Венко Филипче, за образование и наука Арбер Адеми и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска потпишаа формална заложба за пристапување кон Глобалното партнерство за ставање...

Јане Велковски, 11 годишен застапник за деца со попреченост ќе зборува во Обединетите нации во Њујорк

“Навистина сум многу возбуден затоа што ова е огромен настан. Но истовремено сум многу среќен затоа што ќе можам да му кажам на целиот свет дека сите се еднакви и дека луѓето со попреченост може да ги прават истите работи како и сите други. И дури и да не може да ги прават сите работи, тоа не значи дека...

Повик до младите за создавање дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост

Фондот за деца на Обединетите нации, заедно со Фондацијата „Телеком за Македонија“, денес објави отворен повик со кој се повикуваат младите иноватори да достават идеи за дигитални решенија за отстранување на бариерите со кои децата и младите со попреченост се соочуваат во образованието и во секојдневниот живот. Националниот повик, со име „Младински предизвик – дигитална инклузија“ е дел од...

Закон за основно образование: Мора да ги вратиме изгубените вредности кај учениците

Новиот Закон за основно образование кој е во собраниска процедура и кој е актуелен изминатиов период, предвидува повеќе промени. Она што е интересно за анализа е тоа што во целите е наведено дека ова ќе биде документ чија примена треба да започне да создава деца со поголема самодоверба, деца што образовниот процес ќе ги учи на почит, на разбирање,...

Дури 61 отсто од децата од 3 до 6 години не одат во градинка

Новиот глобален извештај на УНИЦЕФ нагласува дека 176 милиони деца на предучилишна возраст не посетуваат предучилишно образование и повикува владите од целиот свет да ги зголемат инвестициите за да обезбедат најдобар почеток во животот за секое дете. Кај нас скоро 41.000 деца – околу 61 отсто од децата на предучилишна возраст (од 3 до 6 години) – не посетуваат...

Царовска: Децата од домот „11 Октомври“ преселени во мали групни домови

Децата во Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје, од пред неколку дена се сместени во четири мали групни домови и згрижувачки семејства. Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и претставникот на УНИЦЕФ во Македонија, Бенџамин Перкс денеска ги посетија децата кои што од неодамна се сместени во една од куќите во Скопје. „Како што ветивме, до...

Децата од домот „11 Октомври“ до средината на месецов ќе преминат во групни домови

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека до средината на јануари целосно ќе се трансформира Домот за деца без родители „11 Октомври“ во Скопје. „Дел од децата веќе се сместени во два групни дома во Скопје, а до крајот на неделата дел од децата ќе се згрижат во мал групен дом во Штип. Последната група деца се очекува Домот...

Конечно почна со работа малиот групен дом за деца во Тимјаник

Официјално со работа денеска почна новиот мал групен дом во Тимјаник, неготинско, чие отворање на почетокот на јуни беше одложено поради противењето на жителите. Сега тоа е минато и во домот од денеска ќе бидат сместени четири деца од Специјалниот завод Демир Капија. На отворањето на домот присуствуваа министерката за труд и социјална политика Мила Царовска,  постојаната претставничка на ОН...

По смртност на новороденчиња, Македонија втора во Европа

Во Македонија едно од 120 новороденчиња починува во периодот до 28 денови од раѓањето, а со тоа земјата е на 105-то место од 184 земји, соопшти УНИЦЕФ. Македонија е втора по смртност во Европа, по Молдавија, која е на 77 место. Со тоа, земјава котира полошо и од сите соседни земји со исклучок на Косово, кое не е рангирано на...

УНИЦЕФ: Во Јемен страдале или биле повредени 5.000 деца

УНИЦЕФ соопшти дека како последица од војната во Јемен страдале или биле повредени околу 5.000 деца додека 1,8 милиони се прегладнети. Во извештајот на УНИЦЕФ наведено е дека речиси два милиони деца не одат во училиште од почекот на конфликтот во Јемен кој изби во март 2015 година. Речиси половина млади во таа земја немаат пристап до чиста вода за пиење...

Заев: Ќе бидеме пример за светот и ќе понудиме достоинствен живот на децата со пречки

Премиерот Зоран Заев денеска во име на Владата даде целосна поддршка на документот „Меѓународна класификација на функционирање“, од новата фаза од кампањата „Биди фер, за детство без пречки“ во организација на УНИЦЕФ. На промоцијата, на која покрај него беа и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и министерката за образование, Рената Десковска, како и претставникот на УНИЦЕФ во...

УНИЦЕФ Македонија спроведе проекти во вредност од повеќе од 13 милиони евра

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со претставникот на УНИЦЕФ во Македонија, Бенџамин Перкс. - Во соработка со државните институции, граѓанското општество, но и експерти, УНИЦЕФ направи многу за подобрување на животот на многу деца во земјата, особено за најранливите категории. За тоа сме благодарни како земја, но сакам да ви ја искажам и мојата искрена лична...

УНИЦЕФ: Повеќе од еден милион деца би можеле да умрат од глад

УНИЦЕФ соопшти дека околу 1,4 милиони деца би можеле да починат како последица на глад во Јужен Судан, Нигерија, Сомалија и во Јемен. Предупредувањето на агенцијата на Обединетите нации доаѓа еден ден откако општ глад е прогласен во делови на Јужен Судан. УНИЦЕФ, исто така, со месеци предупредуваше на недостигот од храна во подрачја во Нигерија, кои се недостапни за хуманитарна помош...

Русија негира дека бомбардирала школо во Идлиб

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека руските и сириските сили не го бомбардирале училиштето во покраината Идлиб, во кое загинаа 28 лица, од кои 22 се деца. - Руската Федерација нема никаква врска со оваа страшна трагедија, ниту со овој напад – рече портпаролката Марија Захарова. Таа истакна дека тврдењата на активистите за човекови права и на западните дипломати дека руски...

Бомбардирањето на школо во Сирија е воено злосторство, оцени УНИЦЕФ

Фондот за деца на ОН (УНИЦЕФ) денеска соопшти дека бомбардирањето на школо во сириската покраина Идлиб, во кое загинаа 22 деца и шест возрасни лица, веројатно е најсмртноносниот напад од почетокот на војната во Сирија пред шест години. Извршниот директор на УНИЦЕФ, Ентони Лејк, рече дека нападот е изведен намерно и оти станува збор за воено злосторство. Сириската Опсерваторија за човекови...

22 деца загинаа во Сирија при воздушни напади на училиште

Во воздушни напади кои погодија училиште во сириската провинција Идлиб, која се наоѓа под контрола на бунтовниците, загинаа 22 деца и шест наставници, соопшти УНИЦЕФ. - Тоа е трагедија и срамота. Ако е намерно направено, се работи за воено злосторство – изјави директорот на УНИЦЕФ, Ентони Лејк. Тој, исто така, истакна дека училиштето било напаѓано повеќепати и дека можеби се работи...

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...