fbpx
Таг: УНИЦЕФ

таг: УНИЦЕФ

Младинскиот самит за климатски промени ќе се одржи во МКЦ на 20 октомври

Младите ќе имаат вистинска можност да продонесат во преговорите за климатските промени на меѓународно ниво на Младинскиот самит за климатски промени. Самитот што ќе се одржи во Скопје е закажан за 20 октомври во Младинскиот културен центар (МКЦ). Младите луѓе на возраст од 15 до 24 години ќе имаат можност да водат дијалог со носителите на одлуки и меѓународната заедница,...

Со Биби и Боби во светот на емоциите: Дневник на убавите нешта (видео)

УНИЦЕФ, Британската амбасада во Скопје и „Светот на Биби“ покренаа нова иницијатива за поддршка на родителите при развивање вештини за користење активности за социјален и емоционален развој на децата преку игра. Новата иницијатива на УНИЦЕФ и „Светот на Биби“, финансирана од Британската амбасада опфаќа серија анимирани приказни, сликовници и друг материјал за поддршка на социјалното и емоционалното учење во најраните...

Уште 10 наставници се придружија на ЕДУИНО Амбасадорите – креатори на дигитални образовни ресурси

Уште 10 наставници се придружија на иницијативата ЕДУИНО Амбасадори, која го обединува и го афирмира наставниот кадар што придонесува во развој и создавање дигитални образовни содржини, соопштија од иницијативата. „Иницијативата ЕДУИНО Амбасадори започна по само една година од постоење на ЕДУИНО, поточно во март 2021 кога за првпат им оддаваме јавно признание на најпосветените наставници, првите 23 ЕДУИНО Амбасадори. Затоа...

Отворен повик за учество на млади на Младинскиот климатски самит во Скопје

Отворен е повикот за учество на млади лица на Младинскиот самит за климатски промени кој ќе се одржи на 10 септември во паркот на МКЦ во Скопје. Самитот ќе им даде шанса на младите на возраст од 15 до 24 години да се вклучат во дијалог со креаторите на политики, да разменат мислења и да се поврзат со други...

СЗО и УНИЦЕФ: Сите училишта во Европа и Централна Азија да останат отворени и да бидат побезбедни

Додека милиони школски деца се враќаат на училиште низ европскиот регион каде што е доминантна високо преносливата делта-варијанта на САРС-КоВ-2, регионалната канцеларија на СЗО за Европа и регионалната канцеларија на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азија повикуваат училиштата да останат отворени и да се направат побезбедни преку донесување мерки за намалување на пренесувањето на вирусот. Ваквите мерки опфаќаат понуда на...

Петнаесет училишта добија мобилни станици за миење раце во пресрет на новата учебна година

Петнаесет училишта посочени од Институтот за јавно здравје и Државниот просветен инспекторат добија мобилни станици за миење раце, донирани од УНИЦЕФ и УСАИД. Денеска министерката за образование Мила Царовска, претставниците на УНИЦЕФ Патриција Ди Џовани и на УСАИД, Ерик Јановски, заедно со Филип Темелковски, градоначалник на Кисела Вода и Македонскиот центар за граѓанско образование го посетија основното училиште „Климен Охридски“...

УНИЦЕФ го поздрави отворањето на училиштата, Таравари вели да се размисли за одложување на стартот на учебната година

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари на прес-конференција денеска истакна дека се согласува оти наставата треба да започне со физичко присуство, но и дека треба да се размисли за одложување на почетокот на учебната година. „Мислам дека треба учениците да одат во училиште, меѓутоа бројките се загрижувачки. Факт е дека бројките се покачуваат и во Германија, Америка, Косово, Албанија и Бугарија,...

Со U-Report алатката на УНИЦЕФ, младите ќе споделуваат мислења и ќе носат одлуки битни за нивната иднина

УНИЦЕФ заедно со младите, носители на одлуки, претставници од меѓународната заедница и експерти, на вчерашниот настан во Градскиот парк-Скопје ја претстави алатката U-Report - платформа за поддршка на младинско учество, што им овозможува да ги споделат своите мислења за прашања што им се важни и да креираат позитивни промени во своите заедници. Младите од земјава сега имаат можност да станат...

СЗО, УНИЦЕФ, ЕУ, САД и Велика Британија го поздравија пристигнувањето на првите вакцини од Ковакс

Пристигнувањето на првите вакцини во земјава преку механизмот Ковакс го поздравија СЗО, УНИЦЕФ, Делегацијата на ЕУ во земјава и евроамбасадорот Дејвид Гир, амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз и амбасадорката на Велика Британија Рејчел Галовеј. На скопскиот аеродром утрово пристигна пратката на 24.000 дози на вакцини на „Оксфорд/Астра-Зенека“ против ковид-19. Ова е прва во низата испораки на вакцини преку механизмот КОВАКС...

Системски се воведува услугата образовен асистент која ќе се финансира преку Буџетот на државата

Донесени се сите подзаконски акти кои се однесуваат на услугата образовна асистенција, со што таа за првпат системски се воведува и ќе се испорачува согласно Законот за основно образование. Услугата ќе се финансира од Буџетот на РСМ, односно преку Буџетот на МОН за 2021 година, за што се обезбедени финансиски средства во висина од 59 милиони денари, соопшти денеска...

Ди Џовани: Без амбициозни зафати во образованието, уште повеќе ќе се продлабочи образовната криза

Понудената концепција за основно образование од Министерството за образование и наука ги содржи сите клучни сегменти кои треба да се постигнат со реформата. Без амбициозни зафати во образованието, пандемијата на ковид-19 уште повеќе ќе ја продлабочи сегашната образовна криза, со катастрофални последици по генерации ученици, како и по економската продуктивност и социјалната кохезија во земјата, смета претставничката на УНИЦЕФ,...

Новата веб-платформа „Рана интервенција“ нуди онлајн услуги за децата со попреченост и задоцнување во развојот

Со поддршка од УНИЦЕФ и во соработка со Сојузот на специјални едукатори и рехабилитатори креирана е новата веб платформа Рана интервенција која е достапна на македонски и албански јазик, а е наменета за родители и старатели на деца со задоцнување во развојот и на деца со попреченост на возраст од 0 до 6 години. Од УНИЦЕФ информираат дека платформата служи...

УНИЦЕФ: Ако наставниците бидат приоритет во вакцинацијата, ќе може да предаваат во живо

УНИЦЕФ смета дека наставниците треба да се приоритет за вакцината за ковид-19, откако ќе се вакцинираат здравствените работници коишто се најизложени на вирусот и населението што е во висок ризик. На овој начин, наставниците полесно ќе се заштитат од вирусот, ќе можат да предаваат во живо, и на крајот на краиштата училиштата ќе останат отворени, вели извршната директорка на...

Со „Раката на Венера“, нашиот тим „eBionics“ победи на глобален младински натпревар во Њујорк

Денес во Њујорк, УНИЦЕФ заедно со партнерите ги прогласи осумте победници на глобалниот младински предизвик Генерација без граници 2019/2020. Меѓу нив, во категоријата севкупни победници на возраст под 18 години, победник беше тимот „eBionics“ со решението „VenusArm“ (Раката на Венера) – 3Д печатена бионичка рака наменета за лицата со недостаток на горен екстремитет, информираат од УНИЦЕФ. „Пресреќни сме и благодарни...

На Светскиот ден на детето, побарани промени за подобро образование и поквалитетна настава

Младите од Република Северна Македонија сакаат промени во образованието, квалитетна настава, премостување на дигиталниот јаз, прекинување на врсничкото насилство, вештини за учење, инклузивно образование и друго. Тоа беа дел од темите кои ги посочија денеска во Владата шест млади претставници по повод „Светскиот ден на детето“, 20 ноември. Тие учествуваа на средбата на високо ниво: „За децата, со децата“,...

Детскиот дом „11 октомври“ со британска помош прераснува во современ центар за социјални услуги (галерија)

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска го посети Детскиот дом „11 октомври“, кој со процесот на деинституционализација го промени начинот на грижа за децата без родители и родителска грижа од институционален во грижа заснована на групни домови во заедницата. „Целта на денешната посета на министерката Шахпаска беше увид во активностите за пренамена на овој објект. Во еден...

Македонија меѓу првите три земји во светот со најголем пад на стапката на мртвородени деца

Министерството за здравство информира дека според најновиот извештај на УНИЦЕФ, Република Северна Македонија е меѓу првите три земји во светот со најголем пад на стапката на мртвородени деца во периодот меѓу 2000 и 2019 година. Анализата на податоците покажува дека стапката на мртвородени деца се намалила од 10,8 мртвородени, на вкупно 1.000 раѓања во 2000 година, на 6,2 во...

Реактор: Мнозинството директори на училишта, наставници и родители се за настава во училница

Мнозинството анкетирани директори на училишта, наставници и родители се за повторно отворање на училиштата со настава во училница или комбиниран модел на настава во училница и учење на далечина. Ова се мислењата засновани на прелиминарните резултати од истражувањето „Искуства и ставови за учењето на далечина за време на пандемијата на КОВИД-19“ реализирано од страна на Министерството за образование и...

Најмалите се најголеми жртви на пандемијата: Пораснал бројот на сиромашни и тепани деца

И покрај мерките на Владата да се амортизира социо-економското влијание на пандемијата на ковид-19, се проценува дека дополнителни 16.000 деца во Македонија живеат под прагот на сиромаштијата. Освен тоа, има повеќе пријави за деца што се жртви на семејно насилство, како и поголем број деца што се во ризик уште повеќе да заостанат со учењето. Проценките се потпираат на...

Секој втор ученик во основно или средно училиште во Скопје бил жртва на врсничко насилство

Околу половина од учениците во основните и во средните училишта во Скопскиот Регион или 48,3 отсто биле жртви на врсничко насилство или булинг, еднаш или повеќе пати во текот на изминатата школска година. Вкупно 37,4 отсто од учениците еднаш или повеќе пати биле жртви на психолошко насилство, 29,5 отсто биле жртви на социјална агресија, повреда на сопственост доживеале 19,4 отсто,...

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...