fbpx
Таг: уништување

таг: уништување

Не е вистина дека Путин наредил уништување на ковид вакцините во Русија

Оваа објава се повикува на напис од порталот DainikBidyaloy кој е од Бангладеш, во кој, пак, како извор на (дез)информацијата дека Путин наредил уништување на сите ковид вакцини во Русија, се цитира Real Raw News, кој е сатиричен сајт. Нема никакви докази дека Путин наредил такво нешто, ниту, пак, има официјална владина изјава за ова прашање. Напротив, Руското Министерство...

Екологистите револтирани: Бадијала се заштитуваат подрачја ако бизнис интересите и понатаму се пред природата

Патишта, хидроцентрали, фотоволтаични централи, скијачки центри и бројни други легални и нелегални градби, се планираат и се изведуваат во заштитените подрачја и го загрозуваат биодиверзитетот што се обидуваме да го одбраниме. Граѓанските активисти од „Еко свест“ реагираат дека државните институции од една страна прогласуваат заштитени подрачја, а од друга страна планираат проекти кои директно ги загрозуваат и уништуваат природните...

Свињите се еутаназираат поради африканската чума, а не поради скриена агенда

Наспроти невистинитото тврдење во постот, станува збор за моментална депопулизација и еутаназија само на еден вид животни – свињите и тоа поради вирусот на африканска чума којшто се шири низ фармите во Македонија. Од АХВ информираат дека постои разлика како ќе се третираат животните во зависност од тоа каква е фармата и дали се придржува до мерките за заштита...

„Еко-свест“: Малите хидроелектрани ги уништуваат шумите и релјефот, итно е потребна строга регулатива

На меѓународниот ден на акција за реките, 14 март, на кој се алармира за нивна заштита од деструктивните брани и хидроцентрали на глобално ниво, Центарот за истражување и информирање за животна средина објави анализа за влијанието на малите хидроелектрани врз геоморфологијата (релјефот) и шумите во нашата земја. Како што соопштуваат од „Еко-свест“, во истражувањето е анализирана и загубата на шумите...

Случај „Таргет-Тврдина“: Вредноста на уништената опрема за прислушкување е над 1,4 милиони евра

МВР во 2015 година ја проценило уништената опрема за прислушкување на 1 денар, но вештите лица ангажирани во случајот „Таргет-Тврдина“ на денешното судско рочиште рекоа дека вредноста на уништената опрема за прислушкување изнесувала над 1,4 милиони евра. Ова го изјави вештото лице Ѕвонко Кочовски, кое појасни дека станува збор за вредност на системот за прислушкување „Најс“ во моментот на...

Истиномер: Никој ништо не знае вистински за корона вирусот, ама сите мудруваат

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Дрвјата се сушат – градот молчи

Преку илјада дрвја во Скопје се загрозени и ќе се искушат годинава или во наредниве неколку години доколку не бидат ослободени од притисокот на бетонот, асфалтот, металните обрачи и огради со кои сега е спречен нивниот нормален развој и опстанок, ги предупредуваат градските власти од Шумарскиот факултет во Скопје. Иако вчера само штуро информираа дека се почнати активностите околу „ослободувањето“...

АХВ во првиот квартал уништила 68.806 килограми небезбедна храна

Инспекторите за храна и официјалните ветеринари на Агенцијата за храна и ветеринарство, во првите три месеци од годинава спровеле вкупно 16.578 инспекциски контроли, од кои 11.761 редовни, 1.464 контролни и 3.353  вонредни контроли, информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство. За констатираните недоследности  изречени се вкупно 1.769 мерки. Донесени се 1.216 решенија, спроведени се 499 едукации на операторите со храна,...

За еден месец откриени и уништени 603 килограми небезбедна храна

Само во месец јануари годинава, инспекторите за храна направиле 5.103 инспекциски контроли, од кои 1.146 од контролите биле кај операторите со храна. Како небезбедни за консумирање биле евидентирани 603 килограми храна од неживотинско потекло, која била уништена, информираат во Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). - Постои воспоставен интегриран систем на контрола, за да се елиминира можнoста на пазарот да...

„Бомбите“ од сефот на СЈО одат во сецко и дробилка

„Бомбите“ кои ги поседува Специјалното јавно обвинителство ќе бидат уништени, соопшти вчера Министерството за правда, известувајќи дека Владата ја решила иднината на СЈО, вметнато во предлог-законот за Јавното обвинителство. Но, која е постапката за уништување на материјалите од  нелегално прислушкуваните разовори , и што со копиите на „бомбите“ надвор од СЈО? Министерството за правда во своето вчерашно соопштение не...

„Охрид СОС“: Бетонски огради на брегот и среде изгорената трска кај Струга

Продолжува самоволието на одредени поединци, на кои не им пречи постојаниот притисок, медиумско експонирање на проблемот изминатиов период, па на одредени парцели помеѓу Струга и Калишта тампонираат, поставуваат бетонски огради, палат трска и друга вегетација среде бел ден, а на повеќе локации се депонира и градежен шут, реагираат активисти од граѓанската иницијатива Охрид СОС. „Се чини како да е ова...

Обвинителство информира дека вакцините со погрешни декларации се уште не се уништени

Постапувајќи по наредбата издадена од Основното јавно обвинителство Скопје, Министерството за внатрешни работи го извести надлежниот јавен обвинител дека во простории во правното лице „Македонија лек“ биле пронајдени МРП вакцините со погрешни декларации и дека тие се уште не се уништени. „Надлежниот јавен обвинител веднаш издаде Наредба за обезбедување на вакцините за потребите на евентуална идна постапка. Вакцините ќе бидат...

„Еко-свест“ предупредува дека на парк шумата Водно ѝ се заканува уништување

На парк шумата Водно ѝ се заканува уништување од изградбата на гасовод низ значајни подрачја на природа богати со биодоверзитет, велат од невладината „Еко-свест“ и додаваат дека минатата недела испратиле дописи до меѓународни институции и банки со цел да алармираат за повеќе проблеми кои ги има изградбата на гасовод низ Водно. „Во последните неколку месеци еколошките организации и иницијативи водат...

„Го сакам Водно“: Заев да престане поедноставено да гледа на уништувањето на Водно

Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ реагираше на вчерашните изјави на премиерот Зоран Заев во емисијата на Канал 5 „Само вистина“, порачувајќи му дека не смее поедноставено да се гледа на животната средина и дека многу работи што ги кажал за изградбата на гасоводот на Водно се неточни. Од иницијативата велат оти е неточно дека со гасоводот ќе се реши комплетно...

Анѓушев: Промената на трасата на гасоводот од Водно ќе ја одложи изградбата за пет години

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев смета дека, ако се промени трасата на гасоводот од Водно, изградбата ќе се одложи до пет години. Затоа, како што одговори на новинарско прашање, треба да се вложат сите средства уништувањето на зеленилото да се сведе на минимум, а потоа сè што ќе биде уништено да се санира и да се надомести со ново...

Во турските воздушни напади уништен древниот храм Аин Дара во Сирија

Во воздушните напади на Турција на регионот Африн на северот на Сирија оштетени се 60 отсто од древниот храм Аин Дара кој датира од арамејската ера (1300 - 700 година пред новата ера), соопшти сириската опсерваторија за човекови права, пренесува „ХРТ“. Храмот е откриен во 1982 година, а се простира на површина од околу 50 хектари и е познат по...

Да не се уништува опремата во парк-шумата „Водно“, апелира ЈП „Паркови и зеленило“

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ реагираа на уништувањето на опремата во парк-шумата „Водно“ и апелираа до посетителите да се однесуваат посовесно и поодговорно. Изминатиов период чуварските служби на ЈП „Паркови и зеленило“ на реонот во парк - шумата „Водно“ регистрирале уништување на повеќе парковски елементи. Се почесто се среќаваат уништени и оштетени информативни табли, корпи за отпадоци, оштетувања на видиковци,...

Ристоска побара од судот максимална казна за Грујовски за „Тврдина 2“

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска, денеска побара од судот максимална казна за поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, за случајот „Тврдина 2“, додека за другите шест службенички од УБК, обвинети во случајот, таа му предложи на судот да им одреди алтернативни, односно условни казни. Инаку, Грујовски и службеничките во УБК беа обвинети за уништување на документацијата од...

На американското крајбрежје му се заканува нов ураган

Американскиот Национален центар за урагани предупреди дека овој викенд заливското крајбрежје на САД би можело да го погоди нов ураган и дека ако тоа се случи, на мета ќе бидат Алабама и Талалахаси. Ова предупредување следува еден месец откако огромни делови на југот на САД и Карипските Острови останаа уништени од ураганите што ги погодија. Ураганот Харви предизвика поплави какви што не...

Трамп се закани дека САД би можеле целосно да ја уништат Северна Кореја

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во своето прво обраќање пред Генералното собрание на Обединети нации во седиштето на организацијата во Њујорк, изјави дека доколку Америка биде во ситуација да мора да се брани себеси или нејзините сојузници, би немала друг избор освен целосно да ја уништи Северна Кореја. Тој ја нападна земјата и нејзиниот лидер Ким Јонг-ун, велејќи дека Северна...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...