fbpx
Таг: уметнички дела

таг: уметнички дела

Распишан конкурс „Цртај на македонски јазик“

Министерството за култура распиша конкурс за творби за манифестацијата „Цртај на македонски јазик“, чија цел е да се поттикне творештво за да се осовремени и раздвижи културната понуда во земјава. Поточно, идејата е да се создаваат дела со употреба на македонскиот јазик и кирилица, а од страна на млади автори и уметници. Предлог-проектите може да бидат од уметноста воопшто, но...

Музејот на современа уметност ја збогати збирката со нови донирани дела од странски уметници

Холандскиот визуелен уметник Јонас Стаал и рускиот колектив од уметници, критичари, филозофи и писатели „Что делат“ подарија уметнички дела на Музејот на современа уметност (МСУ) во Скопје, со што нивната уметничка колекција е збогатена со уште неколку значајни дела. „Светски познатите уметници се свесни за значењето на нашиот музеј, затоа и донираат свои дела. Музејот на современата уметност - Скопје...

„Ликовните предели“ од Најденовски се изложени во Прилеп

Четириесетина дела ја чинат тематската поставка „Ликовни предели“ од битолскиот сликар Драган Најденовски, што до 22 овој месец ќе биде изложена во галеријата на центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Делата работени во повеќе техники масло на платно, молив на хартија, пастели, маслени пастели комбинирани со молив на хартија се од циклусот „Ливадата на музите“. „Најденовски евидентно во своите...

Папучи како инсталација поставени на плоштад „Македонија“ (галерија)

Инсталација на папучи изработени во рамки на уметничката акција „Седете дома” е поставена на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Неколку автори работеа етапно и одвоено на инсталацијата, која е поставена за да им порачаат на граѓаните дека периодов треба да останат дома. - Уметничката акција „Седете дома“ е наменета да им помогне на граѓаните да истраат во физичката изолација и сведувањето...

„Танјуг“ ги заложи уметничките дела за да го одложи плаќањето данок

Новинската агенција „Танјуг“ заложи 205 уметнички дела од вкупна вредност од 7.069.166 динари, за Секретаријатот за јавни приходи на Белград да го одложи плаќањето на данок од 5.704.093 динари на рати во траење од пет години. Ова вчера го објави Центарот за истражувачко новинарство на Србија (ЦИНС), а пренесе “Истиномер.ср“, наведувајќи дека Агенцијата за економски регистри усвоила решение за заложно...

ОЈО отворило предистражна постапка за исчезнатите уметнички дела од Владата

Основното јавно обвинителство отворило еден предмет за исчезнатите уметнички дела од Петар Мазев и од Владимир Величковски кои се наоѓале во објектите на Владата и на Министерството за одбрана, објави телевизија „Телма“. „Јавниот обвинител кој работи на предметот веднаш презеде дејства во насока на утврдување на фактите. Издадена е наредба за прибирање на претходно известување од Министерството за внатрешни работи, како...

Нови 473 случаи на ковид-19, три лица починале

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19, и...