fbpx
Таг: ултиматум

таг: ултиматум

Мицкоски со ултиматум за предвремени избори, Ковачевски вели дека не прифаќа уцени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски му даде рок на премиерот Димитар Ковачевски до 10 мај да се изјасни дали ќе одговори на повикот за средба на која ќе договорат предвремени избори.  Во спротивно лидерот на најголемата опозициска партија се закани, со како што рече, „сериозни и досега непреземени чекори“. Мицкоски предложи и четири тима од ВМРО-ДПМНЕ да работат со тимови...

Културата на заплашување во Македонија ги потисна студентските протести

Тивко помина т.н. "ултиматум" што студентите од Тетово му го поставија на Тетовскиот универзитет на минатонеделниот протест. Ниту првите ниту вториот не прифаќаат да се изјаснат со цел јавноста да дознае за тоа што се случи со студентските барања, дали некој воопшто ги сослушал, прашува „Порталб.мк“. Иако не зборуваат јавно за имиња, но организаторите на протестите и некои од демонстранти, потврдуваат...

Растат тензиите околу Иловица: Екологистите со ултиматум, Владата повикува на дијалог

Целта на Владата, но и на сите засегнати страни е да се отстранат ризиците и стравовите поврзани со животната средина и здравјето на граѓаните. Потенцираме дека Владата на Република Македонија и натаму ќе се води и ќе работи врз основа на принципот владеење на правото и дека сите политики на Владата се во насока, пред се, на заштита на...

Ултимативниот рок на „Шарена револуција“ истече – утре голем протест

Истече рокот за ултиматумот што го поставија граѓанските здруженија и „Шарената револуција“, а иницијативата за Специјалното јавно обвинителство не се најде на дневниот ред за следната седница на Уставниот суд, закажана за среда. Граѓаните и „Шарената револуција“ завчера со герила-акција го испишаа последниот број од одбројувањето и најавија голем протест за понеделник, 20 јуни. Дотогаш не се предвидени посебни активности. Вчера на...

Ако за три дена не го ослободат Бошкоски, ОМ ќе ги радикализира протестите

Доколу најдоцна за три дена претседателот на Обединети за Македонија (ОМ) и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски не биде ослободен од затвор, партијата ќе ги радикализира протестите, најави денеска на прес-конференција генералниот секретар на ОМ, Раде Милососки. Тој изјави дека трпението на членството и поддржувачите на партијата е при крај и доколку директорот на затворот „Идризово“, Живко Пејковски...

Ципрас со ултиматум: Или одржливо решение или големо „не“ за европските барања

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, стави крај на шпекулациите за предвремени избори во Грција, но и на ставовите дека грчката влада ќе ги погази целосно црвените линии. На вчерашниот состанок со членови од владата во премиерскиот кабинет, Ципрас истакнал дека треба да се престане и да се заборави на сите идеи и разговори за предвремени избори и за референдум доколку договорот...

Студентите што користат стипендии од утре ќе можат да ги продолжат истите

Министерството за образование и наука (МОН) извести дека сите корисници на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за...