fbpx
Таг: улици

таг: улици

Игор Коруноски е нов директор на „МЖ-Транспорт“

Директорот за одржување влечни средства, Игор Коруноски, е новиот директор на „Македонски железници-Транспорт“. Владата го назначи на местото на Никола Костов кој пред неколку дена си поднесе оставка. Состојбата во железничкиот сообраќај сè уште не е решена, па патничките и товарните возови веќе една недела не сообраќаат поради штрајкот на вработените кои си ги бараат заостанатите плати. Владата обезбеди 70 милиони денари...

Снегот, мразот и поларната температура ги уништија тетовските улици

Големи дупки и вдлабнатини се појавија по тетовските улици откако деновиве се истопија снегот и мразот, кои на некои коловози воопшто не беа отстранети. Граѓаните велат дека дупките се појавуваат секоја година отприлика на истите улици и места. Бараат што поскоро да се санираат. - Ги испокршивме автомобилите по мразот и снегот, сега и дупки со појавија. Овие дупки како...

Град Скопје: Ноќеска и утрово фрлени 155 тони сол на булеварите и на улиците

Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на ноќта и утрово до 7 часот фрлиле 155 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места. Како што информираат од Град Скопје, нивните екипи и понатаму се на терен и го расчистуваат снегот и мразот од улиците и од тротоарите. Возилата на зимската служба интервенирале на сите...

Во Општина Центар фрлени 60 тони сол

Екипите на Општина Центар, заедно со зимската служба, поради обилните врнежи од снег во изминатите 24 часа фрлиле 60 тони сол. „Синоќа, од 21.30 до 2 часот по полноќ, беа фрлени 23 тони сол по улиците кои се во надлежност на Општината и снегот е расчистен на сите улици. Акцијата за чистење почна со улиците на Водно, како најризично подрачје,...

Ноќеска фрлени 113 тони сол на скопските булевари и улици

Екипите на зимската служба на Град Скопје ноќеска фрлиле 113 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места. Како што велат од Град Скопје, нивните екипи со возила за ринење интервенирале низ градските сообраќајници и на критичните точки, односно на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и високите зони кон Водно, Пржино, Железара. „Зимската служба на Градот будно...

Град Скопје: Утрово фрлени 50 тони сол на улиците и на булеварите

Од почетокот на снежните врнежи утрово, екипите на зимската служба на Град Скопје фрлиле 50 тони сол на градските улици и булевари, соопштија од Град Скопје. Оттаму велат дека паралално со коловозите, екипи од јавните претпријатија на Градот Скопје работат на расчистување на снегот и на мразот од тротоарите и од јавните површини. „Во расчистувањето на тротоарите и јавните површини ангажирани...

Град Скопје: Сите главни улици се исчистени, останатите се во надлежност на општините

Сите булевари и улиците што се во надлежност на Градот Скопје се расчистени и проодни, соопштија од Град Скопје, додавајќи дека изминатата вечер на коловозите се фрлени дополнителни 50 тони сол, а екипите на јавните претпријатија го чистат снегот од јавните површини и од пешачките патеки. „Екипите на зимската служба на Град Скопје, кои се на терен од почетокот на...

Ноќеска фрлени 180 тони сол на скопските улици и булевари

Екипите на зимската служба на Град Скопје синоќа фрлиле 180 тони сол на градските улици и булевари и интервенирале на критичните точки, односно на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и на високите зони кон Водно, Пржино и кон Железара, информираат од Град Скопје. Од Градот на возачите им препорачуваат да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите. „Потсетуваме...

Надлежните делумно го чистат снегот од патиштата и од улиците во Тетово и во околината

Патните правци кон некои шарпланински села не се доволно исчистени, а во Тетово од снег се чистат само главните улици, велат граѓани од Полошкиот Регион. - Патот што води кон нашето село, Селце на Шар Планина, не се чисти. Треба локалните власти повеќе да се ангажираат и да ги чистат патиштата од снегот. Некои возила не можат да се движат по...

Град Скопје апелира граѓаните да го расчистуваат снегот пред објектите

Поради најавениот екстремно студен бран со ниска температура во текот на наредните денови, Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и до сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска и да го исчистат снегот од приодите до нивните објекти. - Доколку навреме не се исчисти снегот од приодите до објеките, постои можност од појава на голомразица што...

Град Скопје фрли 103 тони сол на градските булевари и улици

Екипите на Град Скопје во текот на изминатата ноќ фрлиле 103 тони сол на градските булевари и улици за да спречат појавување на голомразица, информира градската администрација. Екипите на зимската служба со 10 возила интервенирале низ градските сообраќајници и на критичните точки, односно на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и во високите зони кон Водно, Пржино, Железара, како и на...

Зимската служба на Скопје е подготвена за снегот

По најавите за обилни врнежи од снег и за ниска температура во наредните денови, денеска се одржа координативен состанок на зимската служба на Градот Скопје со претставници на администрацијата и на јавните претпријатија на градот, како и со претстставници од општините на градот Скопје. - Градот Скопје е подготвен за одржување на градските улици и булевари на подрачјето на Скопје, во...

Непал го погоди земјотрес со јачина од 5,6 степени

Непал утринава го погоди земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, чијшто епицентар бил во близина на Монт Еверест, околу 150 километри североисточно од Катманду, соопшти Американскиот сеизмолошки центар. Извештај за евентуални жртви и за штети сè уште нема. Mногумина од жителите на Катманду истрчале од своите домови на улиците, но нема прекин во снабдувањето со електрична енергија или...

Авион „пајпер“ се сруши во населено место во Невада жителите евакуирани

Авион „пајпер“ се сруши во градот Елко, во Невада под засега неразјаснети околности. Според тврдењата на градските власти во него се наоѓале четири лица, а жителите од тој дел од градот биле евакуирани. Според пишувањата на сведоците на социјалните мрежи, авионот се срушил на паркиралиште и притоа предизвикал експлозија на паркираните автомобили. На местото на несреќата пристигнале полициски, противпожарни и возила...

Улиците во Стајковци под вода, но засега нема вода во подрумите и во куќите

Улиците во скопско Стајковци се полни со вода, но опасност од поплава барем засега нема, велат жителите од ова село. Тие додаваат дека состојбата со водата низ улиците не е алармантна, но ако дождот продолжи и понатаму засилено да врне, стравуваат да не се случи истото како летото, кога во силното невреме голем број од домовите беа уништени, а имаше...

#Одговорност е улици и патишта без дупки

Дупки на улиците има толку многу што возачите и граѓаните почнаа да ги користат и социјалните мрежи за да искомуницираат, да се информираат и да се предупредат меѓусебно за некоја нова или некоја стара, ама особено длабока дупка. Колку и да внимаваме, последниве години веќе сè е залудно - улиците во Скопје се кратер до кратер! Избегнуваш една дупка,...

Посебен сообраќаен режим ќе биде воведен попладне во Скопје поради фудбалски натпревар

Сообраќајната полиција денеска од 16 часот ќе воведе посебен сообраќаен режим во Скопје поради меѓународниот фудбалски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и на Израел. Натпреварот треба да почне во 20.45 часот на Националната арена „Филип Втори Македонски“, во рамки на квалификациите за Европско првенство во фудбал. СВР- Скопје информира дека од 16 часот ќе биде затворен за сообраќај дел од улицата...

Големо велосипедско дефиле на скопските улици

Неколку илјади граѓани, велосипедисти, рекреативци и средношколци, денеска учествуваа во големото велосипедско дефиле што на скопските улици се возеше по повод 22 септември, Меѓународниот ден без автомобили и последниот ден од Европската недела на мобилност 2016. Велосипедистите стартуваа кај Порта „Македонија“ и пристигнаа во Градскиот парк, на Школка, каде што се одржа забава со настап на улични музичари. Меѓу учесниците беа и министерот...

Големо невреме во Скопје, откорнати дрвја и поплавени улици

Eкипите на Штабот за заштита и спасување на Град Скопје интервенираат за да се исчистат сите сообраќајници каде што се направи поплава поради обилните врнежи од дожд, информираат од градот. „Во моментов Скопје е погодено од невреме, составено од обилни врнежи на дожд кои предизвикаа поплави на поголем број на сообраќајници во Скопје, прекини во снабдувањето со електрична енергија...

Поради штрајк на комуналците, приматели на социјална помош ги чистат улиците во Берово

Поради штрајкот на вработените во Јавното комунално претпријатие „Услуга“ во Берово поради неисплатени плати, кој трае веќе една недела, сметот во градот го чистат приматели на социјална помош. Дел од примателите на социјална помош велат дека се ангажирани за чистење на улиците по налог на градоначалникот на Берово, Драги Наџински, бидејќи имаат долгови за вода и за смет. Еден од десетината...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...