fbpx
Таг: улици

таг: улици

Порталб: Иницијатива за промена на имињата на улиците во Тетово и постапката низ која ќе се одвива процесот

Започнаа првите активности на јавната расправа за промена на имињата на улици, училишта и јавни установи во Тетово, иницијатива која се спроведува во соработка меѓу Академското здружение на Албанците за уметност и наука и Општина Тетово. И покрај тоа што во минатото имало обиди да за вакви измени, тие или биле неуспешни или не се одело до крај. Касами...

Порталб: Тетовските улици полни со дупки, општината во очекување на компанијата што ќе го изврши санирањето

Дел од главните и споредните улици во Тетово се во очајна состојба и полни со дупки. Ваквата состојба претставува проблем за слободното движење на граѓаните и уште повеќе го влошува хаосот во сообраќајот. Од општината велат дека од моментот кога ќе има договор со компанија за санирање на улиците, работите ќе почнат да се изведуваат итно, пишува Порталб.мк.  Во фото...

Пренасочување на сообраќајот во центарот на Скопје утре

Поради генералната проба за големата прослава на Денот на независноста, што ќе се одржи в среда, 8 септември пред Собранието на Северна Македонија, утре ќе бидат затворени улици и булевари во строгиот центар на Скопје. Така, утре од 7.30 до 12.30 и од 15.30 до 20 часот затворени за сообраќај ќе бидат: бул .„Кочо Рацин“ на потег од крстосницата со...

Утре вечер ќе има посебен сообраќаен режим поради протест

Министерството за внатрешни работи информира дека на подрачјето на Скопје на 23 јули (петок), во временскиот период од 18.45 часот до 20.30 часот, поради протестен марш, Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот. „Почетокот на протестот е најавен од 18.45 часот пред Министерство за надворешни работи, на ул.„Филип Втори Македонски",...

Улиците со дупки во Тетово, за кои информираше Порталб, ќе бидат санирани за 191.000 евра

Неколку дена по веста на Порталб.мк, во врска со дупките по улиците во Тетово, Општина Тетово објави на Електронскиот систем за јавни набавки договор од 191.000 евра со компанијата „Еуро инвест“ токму за пополнување на дупките. Иако градоначалничката Теута Арифи ова го ветува од 2013 година, ова се очекува да се реализира во следните денови, пишува Порталб.мк. Општина Тетово склучила...

Порталб: Теута Арифи не го исполни ветувањето „Тетово без дупки“

Една од главните активности на кампањата за 2013 година на актуелната градоначалничка на Тетово, Теута Арифи, беше обележување на дупките во Тетово, со што иронизираше со поранешниот градоначалник на оваа општина. Денес, иако сме во осмата година од нејзиниот мандат, камерата на Порталб сними дупки и пукнатини на улиците во седумте главни населби околу центарот на градот, пишува Порталб.мк. Нерегулирани...

Со кредитот од Светска банка, со вториот повик ќе се реконструираат 35 улици и локални патишта низ општините

Во 21 општина низ земјава и Градот Скопје ќе се реконструираат 35 улици и локални патишта, информираше министерот за транспорт и врски Благоја Бочварски на денешната прес-конференција. Станува збор за вториот повик до општините за изведба на градежни работи за подобрување на инфраструктурата, со кој вкупно ќе се реконструираат 35,5 километри патишта и улици во вредност од 7 милиони...

Нова акција на Штип Арт активисти: „Сонот на Штипјани“ за ѓубрето, небезбедните булевари, осветлувањето… [галерија]

Во текот на вчерашниот ден беше спроведена нова акција од страна на Штип Арт Активистите насловена како “Сонот на штипјани”.  „Оваа акција ја спроведовме како резултат на претходно направеното он лајн истражување со граѓаните на Штип каде тие потенцираа и издвојуваа најголеми проблеми со кои се соочуваат во секојдневното живеење“, велат тие.  Во најголем број граѓаните укажале на проблемот со нечистотијата и...

Денеска во Скопје се очекува сообраќаен колапс: Протести, снимање на филм, реконструкција на сообраќајници

Денеска во Скопје ќе се случува сообраќаен хаос и најдобро е доколку немате итна потреба да не го користите автомобилот. Имено, за денеска се закажни три протести, ќе има затворање на улици поради снимање на филм, но во тек се и градежни активности нa сообраќајниците низ градот кои ги изведува Град Скопје. Прв протест кој за денеска е закажан е...

Посебен сообраќаен режим во Скопје в недела, поради Скопскиот маратон и поради снимање филм

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека поради одржувањето на „Виз Ер Скопски маратон 2020“ в недела, 4 октомври, со почеток во 8.30 часот во Скопје ќе биде на сила посебен сообраќаен режим, при што полицијата во одредени периоди ќе ги пренасочува возилата и другите учесници во сообраќајот. Промени ќе има и во трасите на некои линии од јавниот автобуски...

Се реконструира автопатот Петровец-Катланово, граѓаните бараат да се работи навечер

Јавното претпријатие за државни патишта ја започна реконструкцијата на автопатската делница Петровец-Катланово на патниот Коридор 10. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов денеска извршија увид во градежните работи на проектот вреден 7,2 милиони евра. Градежните екипи работат на рехабилитација на коловозот во вкупна должина од 10 километри во двата...

Град Скопје апелира да се користат алтернативни рути за влез, додека се реконструира булеварот Александар Македонски

Град Скопје информира дека во тек е голема градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските улици, па поради тоа апелираат, граѓаните да ги користат алтернативните приоди и сообраќајници за влез во градот, пред се поради големата реконструкција на бул. Александар Македонски во општина Гази Баба. „Граѓаните можат во Скопје да пристапат преку скопската обиколница, на исклучувањето кај населба Радишани,...

Утре во Скопје посебен сообраќаен режим поради Авицена женска трка 2020

Утре во периодот од 8:30 до 10:30 часот за сообраќај ќе бидат затворени улиците кои водат кон Спортскиот центар А1 и Градски парк, бидејќи во наведениот период ќе се одржи Авицена женска трка 2020, информираат од Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје. Оттаму посочуваат дека со почеток од Спортскиот центар А1, од пред главниот влез на салата,...

Започнува проектот за изградба и реконструкција на над 400 километри локални патишта

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска од Прилеп го најави почетокот на реализацијата на проектот за изградба и реконструкција на над 400 километри локални патишта и улици во сите 80 општини и Градот Скопје. Вредноста на проектот е 70 милиони евра, кои се обезбедени од Светската банка. Министерството за транспорт и врски веќе го објави првиот тендер за...

Милано ќе реконструира улици за да овозможи повеќе простор за велосипедисти и пешаци

Северниот италијански град Милано и околниот регион Ломбардија кои беа особено погодени од пандемијата на корона вирусот, воедно се и меѓу најзагадените области во Европа. Како последица од справувањето со вирусот, Милано ќе го промени уличниот простор за автомобили, со цел да овозможи повеќе простор за велосипедизам и прошетки, пишува „Гардијан“. Градските власти веруваат дека со оваа мерка ќе го...

Владата одвои 1,2 милиони евра за поефикасно функционирање на Клиничкиот центар

Владата на вчерашната седница ја донесе Уредбата со законска сила за финансирање на организирање и реконструкција на јавните површини во кругот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје за време на вонредната состојба, информираат од владината прес-служба. Со оваа уредба се утврдуваат финансиски средства во висина од над 1,2 милиони евра за обезбедување на поефикасно функционирање на Клиничкиот центар „Мајка...

Дел од семафорите на тетовските улици не функционираат (видео)

Неколку семафори на тетовските улици не работат, при што се загрозува безбедноста во сообраќајот. Иако повеќето нефункционални семафори се лоцирани во главните делови од градот, општина Тетово не била информирана за овој проблем. Оттаму велат дека не биле информирани од Секторот за внатрешни работи (СВР Тетово), бидејќи тие се надлежни за неговото решавање, а не општинските власти, пишува „Порталб.мк“. https://www.youtube.com/watch?v=6WPFWT94C1s&feature=youtu.be Од...

За Водици ќе има изменет сообраќаен режим

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај на одредени сообраќајници во централното градско подрачје на Скопје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром и населбата Хром поради верскиот празник Водици на 19 јануари недела. „Во периодот од 10 часот па до завршувањето на манифестацијата по повод Водици, во центарот на Скопје...

Во Тетово два километра со автомобил се возат половина час (ВИДЕО)

Растојанието од два и пол километри за новогодишните празници за тетовци се претвори во 20 до 30 минути минати во автомобил, а завршувањето на овој потфат значи нови главоболки, бидејќи кога ќе стаса, започнува „борбата“ за наоѓање место за паркирање. Преоптоварениот сообраќај во Тетово го зголемува загадувањето на воздухот, бидејќи повеќето од возилата се од ниски еколошки категории и...

Со 12 електрични метларки, вакуумски ќе се чистат улиците во Скопје

ЈП „Комунална хигиена“-Скопје денеска започна да ги употребува новонабавените 12 електрични метларки наменети за вакуумско чистење. „Станува збор за еколошки машини што работат на електричен погон, така што не го загадуваат амбиенталниот воздух. Електричните метларки ќе се употребуваат за одржување на хигиената на јавните површини во градот Скопје. Во текот на денешниот ден, екипите на претпријатието со новите метларки ги чистат...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...