fbpx
Таг: Украина Русија

таг: Украина Русија

Тага, гнев и плач на протестот против руската агресија, отворен и шатор за донации за Украина [фото]

Итно сопирање на руската агресија во Украина и затворање на небото за прелети на руската авијација. Ова е главното барање на граѓаните коишто денеска во центарот на Скопје се собраа на протестот против руската инвазија врз Украина. Во плач и неверување, со гнев и тага, секој од присутните на протестот на различен начин испрати апел за сопирање на војната во...

Во Подгорица тече хуманитарна акција за помош на граѓаните на Украина

Во центарот на Подгорица, главниот град на Црна Гора, веќе неколку дена е поставен шатор во кој се собира хуманитарна помош за граѓаните на Украина настрадани од руската инвазија. Хуманитарната акција започна од 2 март во организација на локалната самоуправа, од каде изјавиле дека се координираат и со дипломатскиот кор за тоа каква помош е најпотребна и каде да се...

Над 1,5 милиони бегалци ја напуштија Украина, градови од регионот Суми пред хуманитарна катастрофа

Руската инвазија врз Украина предизвика над 1,5 милиони бегалци да ја напуштат земјата во странство, покажуваат најновите податоци на Обединетите нации. Би-би-си го пренесуваат нивното тврдење дека станува збор за најбрзорастечката бегалска криза по Втората светска војна. Над 600.000 бегалци досега примила Полска, а жителите коишто бегаат од војната наоѓаат прибежиште и во Словачка, Романија, Унгарија, Молдавија и други...

Во недела протестен марш во Скопје против руската агресија во Украина

Здружението на украинците во Република Северна Македонија, „Лесја Украинка“ ги повикува граѓаните да излезат на утрешниот протест кој ќе започне во 14:00 часот со собир кај споменикот „Воинот на коњ“ на плоштадот „Македонија“.  „Ги повикуваме сите свесни граѓани да го изразат својот револт против војната и безграничната суровост од страната на Русија кон Украина и да се приклучат на протестниот...

Анализа на „Порталб“: Економски последици – кризно „цунами“ од Русија, преку Украина и ЕУ до Македонија!

Пред околу 15 години Русија беше еден од најзначајните трговски партнери на Македонија, со трговска размена поголема од 660 милиони евра. Петнаесеттина години подоцна – Русија е на 20. место како трговски партнер на земјава. Но, и натаму останува високата зависност на земјава од руските енергенси – од гасот кој од Русија преку Украина и европската траса завршува во...

Сведоштва од Украина: „Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас“

„Не знам како да го опишам преку зборови, не знам како да го вметнам во зборови она што го чувствуваме, она што се случува овде. Ние се криеме во подруми и скривалишта, а тие пукаат во нас.“ Со овие зборови Марина Соловеи, која што во моментов се наоѓа во Киев, а инаку е поранешна учесничка на натпревари за убавина...

УНИЦЕФ: Им треба помош на бебињата родени во конфликт, расте и заканата за животот на 7,5 милиони деца во Украина

Конфликтот во Украина претставува непосредна и растечка закана за животот и благосостојбата на 7,5 милиони деца во земјата. Хуманитарните потреби се множат од час во час додека борбите се интензивираат. Убиени се деца. Децата се ранети. Половина милион деца ја напуштија Украина во соседните земји, а бројот на бегалци продолжува да расте, аралмира УНИЦЕФ. Агенција на Обединетите Нации одговорна за...

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ спинува дека МНР не прави ништо за да ги извлече македонските граѓани од Украина

Досега се извлечени 50 македонски граѓани откако почна руската инвазија врз Украина, од вкупно 100 колку што живеат на оваа територија. На 24 февруари, кога и официјално почнаа руските напади, министерот Бујар Османи упати апел до сите македонски граѓани да се обратат за помош во амбасадата, а потоа започна и нивната евакуација, наспроти тврдењата на Стефан Андоновски, секретар за...

МНР испраќа дипломатска екипа во Украина, ќе ги водат процесот на евакуацијата на нашите државјани

Соодветно на состојбите на терен, Министерството за надворешни работи испраќа дипломатска екипа во Украина, и тоа во состав на актуелниот амбасадор во земјата Крум Ефремов, заедно со уште еден искусен конзуларен работник, кои ќе го водат процесот на терен при асистирањето на евакуацијата на нашите државјани и со нив поврзаните украински граѓани, соопшти денес МНР. Воедно информираат дека досега околу...

Повеќе апели за хуманитарна помош за нaстраданите во војната во Украина

Битките во Украина не стивнуваат. Според најновите податци кои ги објавија светските медиуми во изминативе 24 часа поради руските гранатирања на украинскиот град Харков убиен е најмалку 21 цивил, а 112 се ранети. Бидејќи во рушевините кои остануваат од гранатирањата многумина губат сѐ, претседателот на Здружението на Украинците во Северна Македонија, „Лесја Украинка“, Александр Урбанович упати апел за донации за...

Петровска: Нема одлука и нема да има одлука за испраќање војници во Украина

Имаме одлука за испраќање на помош во опрема и вооружување за Украина согласно нивни побарувања, но земјава нема донесено одлука за испраќање војници, таква одлука нема ни да има, изјави министерката за одбрана Славјанка Петровска за време на одбележувањето на денот на баталјонот на специјални сили на Армијата, додавајќи дека одлуките се носат во НАТО и тие се почитуваат...

Зеленски по бомбардирањето на Харков: На плоштадот „Слобода“ немаше воена цел, ова е терор врз Украина

Најмалку 10 лица загинаа во нападот со крстосувачка ракета на централниот плоштад на Харков наречен „плоштад Слобода“. Украинскиот претседател Володимир Зеленски по нападот изјави дека ваквиот напад е воено злосторство, односно државен тероризам од страна на Руската Федерација. „После вакво нешто Русија е терористичка држава. Очигледно. И тоа мора да биде официјално. Ги повикуваме сите земји во светот веднаш и ефективно...

Османи: Околу 50 државјани чекаат на евакуација од Украина

Од вкупно 100 мапирани граѓани во Украина, 50 се веќе извлечени и уште толку треба да се евакуираат. Притоа, од овие граѓани што чекаат евакуација не се сите наши државјани, и се очекува денеска поголем дел од нив да ги евакуираме, информираше на денешниот брифинг министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој рече дека од тие 50 државјани, 20 се...

Северна Македонија ќе донира оружје и воена опрема на Украина

Владата соопшти дека е донесена одлука за донација на воени средства и опрема за официјалните вооружени сили на Украина. Со тоа, како што вели, Владата се придружува на сеопфатната поддршка на сојузниците во НАТО и партнерите во ЕУ. Видот на средства кои се донираат се согласно барањата на Украина. Слични мерки преземаат и земјите во ЕУ, но и во окружувањето.

ОН: Повеќе од половина милион луѓе ја напуштиле Украина, најмалку 102 цивили се убиени

Шефот на Аенцијата за бегалци на ОН во понеделникот рече дека повеќе од 500.000 луѓе ја напуштиле Украина во соседните земји од почетокот на руската инвазија минатата недела. More than 500,000 refugees have now fled from Ukraine into neighbouring countries. — Filippo Grandi (@FilippoGrandi) February 28, 2022 Филипо Гранди, шеф на агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР, овие податоци ги објави својот...

Климатскиот извештај на ОН ќе биде засенет од руската инвазија на Украина

Со објавувањето на отрезнувачкиот климатски извештај на Обединетите нации во понеделник, постои загриженост дека ќе биде засенет од руската инвазија на Украина, објави Ројтерс. Извештајот – опишан од генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш како „атлас на страдање“ – повикува на заеднички напори од страна на владите да се подготват за потопол свет. I've seen many reports, but nothing like the...

Украина се согласи на преговори во Хомел во Белорусија

Украинскиот претседател Володомир Зеленски преку социјалните мрежи објави дека разговарал со белорускиот лидер Александар Лукашенко. „Се договоривме украинската делегација да се сретне со Русите без претходни услови на украинско-белоруската граница, во реонот на реката Припјат. Александар Лукашенко ја презеде одговорноста за тоа што во моментот на заминувањето, преговорите и враќањето на украинската делегација, сите авиони, хеликоптери и ракети поставени на...

Оскаровецот Шон Пен снима документарен филм за руската инвазија на Украина

Глумецот и режисер Шон Пен во моментов е во Украина и работи на документарен филм за тековната руска воена инвазија, потврди Кабинетот на украинскиот претседател. Според постот објавен на Фејсбук профилот на претседателот на Украина, актерот присуствува на прес-конференции и се среќава со претседателот Володимир Зеленски додека Русија ја започнува својата инвазија на источноевропската земја. Пен дошол во Киев за „да...

Меѓународната мрежа за проверка на факти ќе помага да се следат дезинформациите за војната во Украина

Меѓународната мрежа за проверка на факти, со својот персонал и со заедницата на проверувачи на факти ширум светот, изразува солидарност со украинскиот народ и подготвеност да помогне, а со цел да се спречат манипулациите и дезинформациите за војната што Русија денеска ја започна во Украина. „Несомнено ова е еден од најтемните денови за Украинците. Силно ја осудуваме агресијата врз народот...

Уредничката на БиБиСи Украина: Веќе нема безбедно место

Бев уште будна кога среде ноќ добив порака од еден колега за говорот на Владимир Путин во кој ја најави инвазијата. Веднаш потоа почнаа експлозиите. Можев да ги слушнам од мојот дом, а луѓето од различни делови на градот почнаа да испраќаат пораки во нашата WhatsApp група за експлозии што се случуваат во нивна близина, пишува Марта Шокало, уредничката...

Од петок ќе им нов ценовник за струјата, просечната цена ќе се зголеми во просек за 7,4 %

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денес донесе нови одлуки со кои просечната цената за електрична енергија за 98,8 отсто од домаќинствата ќе се зголеми во просек...