fbpx
Таг: УКЛО

таг: УКЛО

ФИКТ при УКЛО демантира дека оваа година почнале да наплаќаат по илјада денари за документи за студентска работа во странство

Факултетот за информатички и комуникациски технологии (ФИКТ) при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола (УКЛО) утрово испрати демант на написот на новинската агенција Мета.мк насловен „Факултети на УКЛО ги зголемија трошоците за летна работа за студентите – илјада денари за заверка на документ“. Доставената реакција ја пренесуваме во целост. „Почитувани, Во новинарскиот текст на Новинската агенција „Мета.мк“ од Гоше Иванов, објавен на...

Факултети на УКЛО ги зголемија трошоците за летна работа за студентите – илјада денари за заверка на документ

Неколку факултети на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) во Битола им ги зголемија трошоците на студентите што подготвуваат документација за летна студентска работа во странство, и тоа повеќекратно. Потпис и печат на документ што е потребен за студентска работа во Германија, студентите на Факултетот за туризам и угостителство (ФТУ) и Факултетот за информатички и комуникациски технологии (ФИКТ) сега ги...

Борис Гушевски избран за нов претседател на УСС УКЛО

Студентот Борис Гушевски е избран за нов претседател на Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ (УСС УКЛО) во Битола. Гушевски е студент во втора година на битолскиот Технички факултет. Тој бил избран на конститутивната седница на студентското собрание што вчера се одржа во Студентскиот информативен центар (СИЦ), при што се избрани и новите членови на раководството на ова тело. Избрани...

Студентите од самохрани и еднородителски семејства на УКЛО од годинава ќе студираат со половина партиципација

Новите студенти на битолскиот Универзитет „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) чие родителско право го врши само еден родител, од претстојната академска година ќе плаќаат половина од износот на партиципацијата за прв циклус студии. Ваква одлука донесе ректорската управа на УКЛО во септември минатата година, кога беше најавено дека правилото ќе важи од учебната 2023/2024 година. Одлуката, инаку, следува по реакциите на здружението...

УКЛО го објави конкурсот за упис на студенти во новата академска година

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола (УКЛО) го објави конкурсот за запишување на нови студенти во акдемската 2023/2024 година и истиот е достапен на интернет-страницата на универзитетот. На 11 единици на УКЛО во следната академска година место има за 2.565 нови студенти. Од нив, 1.351 места се за студенти што ќе студираат со државната квота,  773 места се за студенти...

Дигитализација на универзитетите: И годинава студентите губат нерви со хартиени индекси и со потврди

Дел од државните универзитети многу заостануваат во процесот на дигитализација, што резултира со тоа студентите да губат време и нерви за пријавување на семестар на студентски прашања на факултетите, плаќање во банки за било каква услуга од факултетите и чекање со часови за да се подигне документ од студентски прашања. Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Државниот универзитет во Тетово...

УКЛО стана првиот македонски универзитет што е дел од европска универзитетска алијанса

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Битола (УКЛО) стана првиот и единствен македонски универзитет кој е дел од европска универзитетска алијанса, соопштија од овој универзитет, додавајќи дека за ова веќе известиле Делегацијата на Европската Унија во Скопје и Националната агенција за европски образовни програми и мобилност. Европската универзитетска алијанса во која членува УКЛО е наречена COLOURS - COLlaborative, innOvative, sUstainable, Regional...

УКЛО утре организира Отворен ден под мотото „Нови перспективи“

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Битола (УКЛО) утре, на 25 април, ќе одржи Отворен ден на кој ќе бидат презентирани студиските програми, а тековните и идните студенти ќе имаат шанса за дружење, како и за запознавање со кариерните можности. Настанот ќе се одржи од 12 до 19 часот, на платото пред Офицерскиот дом во Битола. Од Универзитетот информираат дека ја започнуваат...

Студентскиот информативен центар во Битола отворен за учење и настани за студентите [фото]

Студентите на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) во Битола од пред неколку месеци на располагање имаат нов простор каде ќе можат да учат, да организираат настани, да дејствуваат и творат. На 10 ноември минатата година, во рамки на одбележувањето на Светскиот ден на науката на УКЛО, беше отворен Студентскиот информативен центар (СИЦ), прв од ваков вид во југозападниот регион. Центарот...

Студенти од Педагошкиот факултет во Битола останаа без субвенциониран оброк поради грешка на факултетот

Стотици студенти на Педагошкиот факултет при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) во Битола уште ги немаат добиено првите средства за субвенциониран студентски оброк, иако на другите студенти им беа исплатени во втората половина на декември. И покрај тоа што ги исполнувале условите, ниту еден студент од втора, трета и четврта година на овој факултет не ги добил субвенциите за...

Прв академски час во новата учебна година, студентите се враќаат во предавалните и амфитеатрите

По две и пол години претежно поминати дома во учење од далечина, студентите денеска се вратија во нивниот природен дом – амфитеатрите и предавалните на факултетите. Државните универзитети денеска го одржаа првиот академски час за новата генерација на студенти со што се означи почетокот на новата академска 2022/2023 година. „Ниту една од дигиталните алатки и платформи, без кои не можевме...

По УКИМ, и УКЛО ја намалува партиципацијата за студентите од еднородителски семејства

Студентите на битолскиот Универзитет „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) чие родителско право го врши само еден родител од следната академска 2023/2024 година ќе плаќаат половина од износот на партиципација за прв циклус студии. Одлуката на Ректорскиот колегиум на битолскиот универзитет следува откако здружението Младите на „Една Може“ и студентскиот правобранител на УКЛО доставија барање до универзитетот за објава на интерен оглас...

[АНКЕТА] 91 отсто од студентите бараат психолошки советувалишта на факултетите

Потребата повеќе да се зборува на темата за менталното здравје секојдневно се зголемува, а тоа може да се забележи и по дискусиите, проектите и програмите што се планираат и спроведуваат од страна на организации и здруженија. Менталното здравје и говорењето јавно и слободно за истото треба да е незанемарлив дел од животот на секој млад човек како во странство...

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Битола добива Студентски парк

Универзитетот „Св. Климент Охридски“ (УКЛО) во Битола ќе добие Студентски парк. Реализацијата на идејата на студентите започна денеска, информираа од Универзитетот. Од таму велат дека просторот пред Факултетот за информатички и комуникациски технологии (ФИКТ) ќе се облагороди со нови рекреативни и креативни содржини. „Идејата од студентите на УКЛО која беше силно поддржана од Ректорската управа ја потврди и Општина Битола. Двете...

Препораката за настава со физичко присуство ги „збуни“ студентите, повеќето факултети нема да го менуваат сегашниот модел

УКИМ
Препораката на Владата наставата на факултетите да продолжи со физичко присуство ги затекна и универзитетите и студентите. Повеќето високообразовни установи кои изминативе две години применуваа комбиниран модел на настава ќе продолжат со истиот до крајот на тековната академска година, но дел од факултетите ја враќаат наставата во амфитеатрите и предавалните. На 34-тата владина седница што се одржа на 29 март,...

УКИМ најдобро рангиран во земјава, но генерално тонеме на светската листа на универзитети

УКИМ
Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) останува најдобро рангирана високообразовна установа во земјава на светската листа на универзитети на Webometrics Ranking of World Universities (Вебометрикс). УКИМ во јануарското рангирање на универзитетите се наоѓа на 1.594-то место, односно за 100 позиции подолу во споредба со рангирањето од јули 2021 година. На втората позиција во земјава е Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип,...

Субвенциониран оброк и покачени стипендии за студентите, незадоволен академски кадар на факултетите – високото образование во 2021

Студентски дом Гоце Делчев
Во годината што измина, и која повторно ја одбележа ковид-кризата, беа донесени неколку нови мерки за финансиска поддршка и помош на студентите. Исплатата на средствата наиде на неколку проблеми, исто како и дигитализацијата на процесот на аплицирање. Студентите во 2021 година добија покачени стипендии и субвенции за здрави оброци, а побараа неколку нови мерки и поддршка од низа институции. Академскиот...

Симона Наумовска е избрана за нова студентска лидерка на УКЛО

Симона Наумовска УСС УКЛО
Успешно заврши изборот на Претседател и членови на раководството на Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ (УСС УКЛО) во Битола. Со тајно гласање, за претседателка на универзитетското собрание е избрана Симона Наумовска. Наумовска е редовна студентка на Ветеринарниот факултет. „Со изборот на Симона Наумовска за студентски лидер на УКЛО на тајно гласање од  три утврдени кандидатки, на УКЛО уште...

Прв академски час во новата академска 2021-2022 година

Државните универзитети денеска го одржаа првиот академски час за новата генерација на студенти, со што се означи почетокот на новата академска 2021-2022 година. На новозапишаните студенти на првиот и најголем универзитет во државата „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, далечински им се обрати ректорот на УКИМ, проф. д-р Никола Јанкуловски, кој им посака добредојде и им порача малите потешкотии со...

Универзитетите сѐ уште не знаат колкава школарина ќе плаќаат студентите со самохрани родители

Студентите со самохрани родители сè уште не знаат дали ќе треба да плаќаат целосна школарина во претстојната учебна година. Конкретен одговор за ова прашање нема ниту од државните универзитети. Ова се само дел од анонимните коментари и искуства на студентите од оваа категорија: „Кога започнав со факултет бев дете на самохран родител и плаќав целосна партиципација во приватна квота. Пред една...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...