fbpx
Таг: укажувачи

таг: укажувачи

Одбележан Денот на укажувачите: Иднината е во младите, треба јавно и без страв да зборуваат против корупцијата

Во организација на Регионалната антикорупциска иницијатива (РАИ) и Младинскиот образовен форум (МОФ), денеска во просториите на Јавна соба се одржа конференција по повод Денот на укажувачите, „Младите ги слават укажувачите“. На конференцијата, на која присуствуваа млади лица од различни сфери на интерес, студенти и повозрасна публика, воведно обраќање имаше модераторот и новинар Огнен Јаневски кој ја поздрави иницијативата организирана од...

„Младите ги слават укажувачите“ – Конференција за Денот на укажувачите

Утре (13 мај), со почеток од 11:30 часот, во Јавна соба ќе се одржи конференцијата „Младите го слават Денот на укажувачите“ организирана од Регионалната антикорупциска иницијатива, во соработка со Младинскиот образовен форум (МОФ). Целта на настанот е да се одбележи Денот на укажувачите. Организаторите најавуваат дека на конференцијата присутните ќе можат да ги увидат искуствата од земјата, но и на глобално...

ДКСК со јавен повик за средношколци за креативни решенија на тема заштита на укажувачите

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) распиша јавен повик за изработка на цртежи, на кој може да учествуваат сите средношколци, особено оние од средните уметнички училишта. Целта на овој повик е да се поттикнат младите да ги искажат своите погледи на тема значењето на укажувачите на корупција и потребата за нивна заштита, преку изработка на визуелни пораки, графики...

Виѓиленца Абази: Укажувачите не се штитат само со закон, тоа е само прв чекор

Во земја во која доминираат политичките партии, можеме ли да очекуваме јавен службеник да пријави злоупотреба ако нејзината партија може едноставно да ја отпушти?, прашува Виѓиленца Абази, професор на правниот факултет на Универзитетот во Мастрихт, Холандија, во интервју за „Мета“. Македонија од 2015 година има Закон за заштита на укажувачите. Истата година кога беше донесен законот во случајот „Пуч“ беа...

Невладините организации бараат враќање на работа на укажувачите Лазаревски и Костовски

Ѓорѓи Лазаревски и Ѕвонко Костовски, чие откривање на тајните прислушкувања доведе до оставка на премиерот Никола Груевски во 2016 година, треба веднаш да бидат вратени на работните позиции во државниот сектор, што ги изгубија како одмаздување за нивното дело, бараaт три невладини организации. „Транспаренси Интернешнл“-Македонија, Коалицијата за заштита на укажувачите од Југоисточна Европа,и Европскиот центар за правата на укажувачите веќе...

Лазаревски и Костовски номинирани за наградата на ЕП за свиркачи на годината

Во Европскиот парламент во Стразбур на 29 мај ќе бидат соопштени имињата на добитниците на наградата „Новинари, укажување и бранители на правото на информирање“, која годинава се доделува во чест Дафне Каруана Галиција, малтешката новинарка, која беше убиена со бомба поставена во нејзиниот автомобил во октомври лани. Меѓу номинираните се и Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски,  вработените во МВР кои...

Ќе се формира совет за следење на стратегијата во правосудството со кој ќе управува Заев

Владата на 48. Седница донела одлука да го усвои предлогот за изменување и дополнување на Законот за заштита на укажувачите и го доставила до Собранието на понатамошно усвојување, информираше денеска владината прес-служба. Со измените, законот ќе се усогласи со меѓународните стандарди пропишани во оваа област и ќе се обезбеди поголема заштита на укажувачите. Помеѓу другите точки, премиерот Зоран Заев најавил дека до...

Отворен првиот Истражувачки филмски фестивал Скопје

Со проекција на францускиот истражувачки филм „Да се биде укажувач“ и дебата на тема „Укажувачи: „тајни“ играчи кои може да ја променат историјата“, вчеравечер во киното „Култура“ беше отворено првото издание на Истражувачкиот филмски фестивал Скопје. Големо внимание на дебатата привлече македонскиот укажувач Ѓорѓи Лазаревски, поранешниот началник од УБК, кој ги обелодени таканаречените „бомби“ со што директно влијаеше на промените...

Укажувачите на корупција на Балканот ги сакаат малку, а во Македонија – најмалку

Укажувачите на криминал и на корупција (whistleblowers) не се популарни, односно ја немаат поддршката ниту од граѓаните во земјите од Западен Балкан, а најмалку во Македонија, покажува истражувањето спроведено во седум земји, врз 7.000 испитаници, поддржано од Регионалниот совет за соработка (РСС) со седиште во Сараево. Истражувањето, кое е прво од ваков вид, е спроведено во Албанија, Босна и Херцеговина,...

ЕК воведува нова алатка за укажувачите полесно да пријавуваат злоупотреби

Европската комисија воведува нова алатка која треба да ги охрабри укажувачите (whistleblowers) и да им олесни пријавување на случаи на прекршување на антимонополската регулатива и за тајни картели. Новата алатка, во која има електронска-адреса, телефонски број и енкриптиран (шифриран) интернет-формулар ќе им овозможи на луѓето анонимно да ги пријавуваат манипулациите со цените на бизнис-картелите и анти-конкурентните практики. - Доколку луѓето...

Украински борци се предаваат во Мариупол, Зеленски обвини дека Русија користи забрането оружје

Официјална Москва соопшти дека уште речиси 700 украински борци се предале во окупираниот град Мариупол, пренесе Ројтерс. Истовремено, САД се последната земја која што повторно ја отвори својата амбасада...