fbpx
Таг: угостителски објекти

таг: угостителски објекти

Општина Центар со препорака до јавните и угостителски објекти да ја прилагодат музиката

Општина Центар, по повод трагичната смрт на Вања Ѓорчевска, ученичка во 9-то одделение во ООУ ,,Јохан Хајнрих – Песталоци“, даде препорака до сите јавни и угостителски објекти на територија на општината во следните два дена да ја прилагодат музиката согласно жалниот настан. Општина Центар и градоначалникот Горан Герасимовски изразуваат сочувство за смртта на 14-годишната Вања и 74-годишниот велешанец Панче Жежовски.

Руските сили обвинети за два нови масакра врз цивилно население во Украина

Канцеларијата за човекови права на ОН денеска соопшти дека има „сериозна основа“ да заклучи дека ракетниот напад што уби 59 лица во угостителски објект во селото Хроза, во регионот Харкив во Украина на 5 октомври бил извршен од руските сили, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Лиз Тросел, портпарол на Високиот комесар за човекови права на ООН пред новинарите во...

Општина Ѓорче Петров бара да не ѝ се верува на „Извесна Ивана“ која нарачувала храна и пијалоци во име на градоначалникот

Општина Ѓорче Петров преку соопштение за јавноста предупреди да не ѝ се верува на извесна Ивана, која во име на Општина Ѓорче Петров и градоначалникот Александар Стојкоски во изминатиот период се јавувала или се појавувала во угостителски објекти и порачувала храна и пијалоци, наводно за општината и градоначалникот, а потоа барала фактурите да се испратат на фирми што соработуваат...

АНАЛИЗА: Ручек во ресторан „луксуз“, дрaматични поскапувања во преработувачката индустрија [инфографик]

Речиси не постои сектор, бизнис, дејност, услуги каде не се зголемија крајните цени за граѓаните, пишува Порталб.мк. Во септември годинава, во однос на истиот месец лани, индексот на цени во угостителството е зголемен за фантастични 17,6%, а индексот на цените на крајните производи во преработувачаката индустрија е со раст за 25,8%. Драматично поскапување има и на дел од земјоделските...

Акциска контрола во угостителски објекти во Струмица

Триесет и шест малолетници биле затекнати после полноќ во еден струмички локал противно на законот, а во друг угостителски објект им бил точен алкохол, констатирале полициски службеници. Како што соопштува Министерството за внатрешни работи, трудовите инспектори утврдиле дека вработени во едниот објект немаат потребна документација. „Полициски службеници од Бирото за јавна безбедност, одделот за криминалистичка полиција, оддел за специјални полициски...

Владата одлучи: За сите настани во затворен простор само со вакцинален или сертификат за прележан ковид

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната редовна 99-та седница ги донесе најновите мерки, протоколи препораки за заштита на здравјето на населението од ковид- 19, врз основа на препораките од Комисијата за заразни болести. Донесена е одлука дека за влез во угостителски објекти, кафулиња и барови, без разлика на капацитетот и бројот на присутни посетители/гости/лица, како и за настан од...

МЗ:Вакцинираните граѓани имаат повеќе опции да потврдат дека се вакцинирани

Министерството за здравство (МЗ) информира дека на вакцинираните граѓани на располагање им се ставени повеќе опции со кои може лесно да стигнат до документ дека се вакцинирани. Од вчера, во угостителски објекти или на други настани каде има повеќе од 30 луѓе, дозволен е влез само за граѓани кои се вакцинирани со две дози вакцина или пак примиле една доза...

Од полноќ повторно ограничувања, во кафеана, дискотека или бар само со потврда

Новите мерки и ограничувања за спречување на ширењето на корона вирусот ќе стапат на сила на полноќ. Така, ако до денеска сите угостителски објекти регистрирани за прослави смееја да работат на затворено само со почитување на мерките против ковид-19, со исполнетост до 40 отсто од капацитетот и најмногу 250 гости, од полноќ тоа веќе ќе биде забрането, а сите угостителски...

Присуство во објект во кој има повеќе од 30 лица, само со потврда за примена вакцина

Од 16 август целосно се забрануваат секаков тип настани и работа на угостителски објекти на затворено, а од 15 август се воведува задолжителна потврда за вакцина, најмалку прва доза при влез на настан или објект со повеќе од 30 присутни. Ова се главните заклучоци усвоени на последната седница на Владата, информираат оттаму. - На седницата, врз основа на препораката на...

Грчкиот државен долг расте поради ковид-19, властите предупредуваат дека нема пари за уште една изолација

Грција е на третата позиција во светот според висината на државниот долг изразен како процент од бруто домашниот производ (БДП). Веднаш по Јапонија и Судан, државниот долг на Грција во април 2021 година достигнал 210 отсто од БДП-то на оваа земја. Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Георгијадис во изјава за медиумите ја изнесе загриженоста на владата од...

Нема повеќе полициски час, дозволени се и свадби и веселби со повеќе од 100 гости

Полицискиот час што беше на сила во последниве месеци, со различно времетраење, е укинат и движењето на граѓаните од денеска е дозволено 24 часа во денот. До вчера, полицискиот час почнуваше на полноќ, а завршуваше во 4 часот. Комисијата за заразни болести во понеделникот донесе таква препорака, што ја предложи на Кризниот штаб, кој пак ваквото решение го проследи до...

Утре ќе нема полициски час, од задутре забраната за движење ќе трае од полноќ до 4 часот наутро, одлучи владата

Владата на РСМ на денешната седница одлучи од 13 мај (четврток) полицискиот час во земјава да трае од полноќ до 4 часот наутро. Согласно претходното донесената одлука, ноќта меѓу 12 и 13 мај ќе нема забрана за движење на населението, за време на празникот Рамазан Бајрам. Забраната за движење на населението во периодот од полноќ до 4 часот наутро...

Од среда полицискиот час да почнува од 23 часот, предлага Кризниот штаб

Полицискиот час да почнува од 23 часот до 5 часот наредниот ден, а угостителските објекти за работа со посетители/гости во отворениот дел односно, само летни тераси, градини, но не и во затворениот дел од објектот да работат до 22:30 часот, овие предлози од Министерството за здравство денеска ги разгледуваше и ги подржа Главниот координативен кризен штаб. Наведените предлог-мерки на Министерството...

За Велигден и Рамазан без полициски час, а другите денови да почнува од 21 часот, предлага Комисијата за заразни болести

Полициски час да нема за Велигден нoќта на 1 спроти 2 мај, како и за Рамазан Бајрам ноќта на 12 спроти 13 мај предлага Комисијата за заразни болести, а за ова информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче. Предлогот исто така е во наредните денови полицискиот час да почнува од 21 часот, а летните тераси на сите угостителски објекти да...

Од 27 април до 15 мај полициски час од 21 часот, угостителите да работат со летни тераси, предлага Главниот кризен штаб

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледувал предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на истите предлага на наредната седница на Владата, да се усвои одлука со која постојните мерки кои се со важност до 20 април 2021 година (вторник), да продолжат да се применуваат до 27 април 2021 година (вторник), информираат од владината...

Угостителите можат да вршат достава на храна и пијалоци и за време на полициски час

Угостителските објекти во периодот на полицискиот час од 20 часот навечер до 5 часот наутро можат да вршат достава на храна и пијалоци до граѓаните кои ќе го побараат тоа, но од Државниот пазарен инспекторат појаснуваат дека мора да се задоволат одредени критериуми. Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски на денешната прес-конференција информираше дека доставата на храна и пијалоци...

Анализа на Порталб: Речиси 1.000 угостители ставиле клуч на врата во кризната 2020 година

Расте бројот на фирми во земјава што ставиле клуч на врата, како и бројот на луѓе што останале без работа. Податоците од Државниот Завод за статистика покажуваат дека само за една година речиси 1.000 фирми од секторот „Други услужни дејности“ одлучиле да го затворат бизнисот. Токму оваа дејност, според официјалните податоци, апсорбира околу 7 отсто од вкупниот број на...

МВР и ДПИ затвораат кафеани и чајџилници, дел од угостителите не го почитуваат работното време до 21 часот

Министерството за внатрешни работи (МВР) има полни раце работа со угостителските објекти кои не ги почитуваат мерките за ограничување на работното време до 21 часот. Според податоците од билтенот на МВР, само во текот на вчерашната ноќ се регистрирани неколку прекршувања. „На 05.03.2021 во временскиот период од 21.30 до 23.20 часот од полициски службеници од СВР Скопје во содејство со...

Хрватска и Словенија делумно ги олеснуваат епидемиолошките мерки, Бугарија ќе чека до 1 март

Хрватска и Словенија денеска ги олабавуваат строгите епидемиолошки мерки изречени поради влошувањето на состојбата и зголемување на бројот на новозаразени со корона вирусот. Во Хрватска од денеска на угостителите им се овозможува продажба на храна и разни пијалоци за носење, се отвораат фитнес центрите и теретаните, како и детските  игротеки и работилници, како и на училиштата за странски јазици. Сите...

Комисијата за заразни болести предлага угостителските објекти и натаму да работат до 21 часот

Да не се менува работното време на угостителските објекти и истите да продолжат да работат до 21 часот, а државната и јавна администрација да работи во смени или онлајн од дома, согласно карактеристиките на институциите. Ова е препораката на Комисијата за заразни болести, од каде што велат дека и натаму треба да останат на сила истите досегашни мерки за...

Не бев во бегство, тврди Палевски, откако му беше одреден притвор од 30 дена

„Не сум бил во бество и не смеам да зборувам поради истрагата“, изјави пред новинарите првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо кога со...